ohnisko
12.07.12,12:33
Dobrý deň,
Som výsluhový dôchodca, ale ešte nie som v starobnom dôchodku. Zatiaľ som nezamestnaný, platím si dobrovoľný dôchodok a do zdravotnej poisťovni pretože som výsluhový dôchodca neplatím.
Venujem sa umeleckej fotografii, zatiaľ to robím zadarmo ako koníček. Moje diela posielam do časopisov a na internet ale mam nejaké ponuky na kúpu mojich diel. Chcem sa opýtať, ak chcem umelecké dielo predať asi potrebujem IČO alebo aspoň DIČ, no živnosť zatiaľ kvôli malému zisku ročne neplánujem založiť. Ale keď som sa pýtal na zdravotnej poisťovni čo sa zmení keď budem mať pridelený DIČ povedali mi že kedysi mali výsluhový dôchodcovia s DIČ platiť menšie príspevky do poisťovne, ale to už neplatí takže by som platil ako živnostník. To je okolo 40 eur (minimum). Ročne by to bolo okolo 500 eur.
No ja by som v priemere predal do roka moje umelecké diela maximálne do tejto hodnoty, určite nie viac.
Napíšte mi prosím, či je teda nejaký spôsob ako by som legálne predal moje umelecké diela v hodnote do 500 eur ročne (jednalo by sa maximálne o 10 umeleckých zakázok) aby som pritom všetko čo zarobím neodviedol do zdravotnej poisťovni, ktorú mám teraz zadarmo.
Ďakujem za odpoveď.