Merybee
12.07.12,16:27
Dobry Den,
Potrebujem radu a nazor na vec. Po II sv. vojne boli rodicom mojho otca pridelene pozemky od statu (cca 2Ha). V archive bol najdeny vymer o vlastnictve pody v mene starych rodicov, takze vecny dokaz o vlastnictve je. Podu uzivali az do znarodnenia, kedy boli pozemky vzate do jednotneho rolnickeho druzstva, ktore s nimi hospodarilo do r. 2006. Kedze sa o pozemky nikto nehlasil, v danom roku predseda nemenovaneho druzstva, na zaklade notarskej zapisnice a 2 svedkov si pozemky privlastnil. Podotykam bez akehokolvek dokazu o predchadzajucom vlastnictve,iba na zaklade CESTNEHO PREHLASENIA dvoch svojich svedkov.

Pred par rokmi sa moj otec dozvedel o dokumente z archivu,a podal ziadost na sud, o vysporiadanie vlastnickych vztahov. Sud rozhodol v neprospech otca, a to z dovodov ze sice vymer o vlastnictve pody existuje, ale v archive sa nenasli pridelove plany,ze kde presne boli tie pozemky.A takisto na zaklade svedeckej vypovede geodeta, ktory tvrdil ze pozemky vymeral, ale na zaklade absencie pridelovych planov, nie je si isty ze boli povodne na tom mieste.

Uvazujeme ze podame odvolanie na krajsky sud a prokuraturu, pretoze nie je mozne aby niekto na zaklade cestneho prehlasenia a 2 svojich(urcite nezaujatych a ''objektivnych'' svedkov) vlastnil nieco co mu nepatri. Je vsak potrebne uviest padny dovod odvolania. Ale takisto si vravime ci to nie je boj s veternymi mlynmi, pretoze dotycna osoba je v regione dost vplyvny clovek, a vlastni niekolko desiatok hektarov pody.Prosim o radu a vase nazory ako postupovat dalej...
draik
12.07.12,17:22
Predpokladám, že máte právnika, ktorý Vás zastupoval. Od stola sa Ťažko radí, keď nepoznáme podrobnosti o rozsudku.
Mária27
12.07.12,17:36
Neružové.
Každý sa má starať o svoje práva. Pýtali ste od družstva aspoň nájomné? Neviem, či ste mali zapísané v starých knihách vlastníctvo a nežiadali ste len zápis do katastra, alebo ste mali pozemky len pridelené, čo sa zmenilo na vlastníctvo zo zákona ale nezapísalo ...

V každom prípade znalý predseda družstva si poriadne zistil, že ste minimálne 10 rokov o pozemky nejavili záujem, svedkami dokázal svoju dobrú vieru, že nejak pozemky nadobol - a vydržal ich. Dnes sa to robí pomerne často, aj sa no to niektorí špecializujú. Vlastníci tomu dávajú priestor.
Vydržanie je originálny spôsob nadobudnutia vlastníctva, ťažko sa to zmení. Určite nie v občiansko-právnom konaní, možno pri dokázaní trestného činu ... ale v tom ti ja neporadím.
Tak som ti napísala aspoň svoj pohľad na vec, mrzí ma, že ti neviem poradiť.
Merybee
13.07.12,11:47
Dakujem pekne za odpovede, som velmi vdacna, je to skutocne velmi nejednoznacne,nakoniec sme sa rozhodli sa neodvolat. Este raz dakujem.
doktor23
13.07.12,12:20
nemyslím si, že to bolo v roku 2006, pretože vtedy sa už vyžadoval súhlas vlastníkov alebo ich právnych nástupcov.
Erzebeth
14.07.12,19:54
Pri domáhaní sa svojich práv je dôležitá aj doba, po ktorú je pozemok osvedčený. Premlčacia doba je desať rokov od zápisu osvedčenia. do roku 2000 stačilo svedectvo dvoch svedkov, že spomínaný pozemok žiadateľ užíval desať rokov ako svoj vlastný v dobrej viere ... Po roku 2000 už je potrebný súhlas vlastníka alebo právneho nástupcu po vlastníkovi naposledy zapísaného vo vložke alebo na LV.
AmmiS
01.09.13,21:16
Vyporiadanie vlastnickych vztahov je dost komplikovana oblast prava. Je nutne mat pravnika - advokata. Ti, ktori taketo pripady riesia radi, by mozno nasli cestu ako to vyriesit, alebo by aspon odhadli moznost uspechu / neuspechu. Ako bolo povedane, je potrebne vidiet dokumenty, rozsudok atd...
julysak
02.09.13,06:20
Výmer sa vydával na konkrétne LVčko a konkrétne parcelné čísla - a tie ak sa desaťročiami zmenili, tak sa dajú "identifikovať "( videl a riešil som pri prenajímaní / dedení pôdy aspoň 4 ) takže nerozumiem pojmu prídelové plány

PS
Síce som našiel aj to, že parcela v 1/2 bola pridelená 3x :D ,ale roep to neskôr vyriešil.
AmmiS
10.09.13,10:28
Este by som rada dodala, pretoze ma taka nespravodlivost (nie z vasej strany ale zo strany "predsedu") velmi hneva.... :-) Podla mojho nazoru, zaloba mala byt podana vo forme URCOVACEJ ZALOBY, pretoze ste sa mali cestou sudu domahat urcenia, ze vlastnicke pravo k nehnutelnosti svedci vam (teda vasim rodicom) a nie predsedovi druzstva. Napadla by som aj to vydrzanie, kedze podla mojho nazoru nemenovany predseda druzstva nemohol splnil podmienky vydrzania. Podmienkou vydrzania je nepretrzita a dobromyselna drzba po dobu 10 rokov. Dobromyselny nemohol byt, kedze vedel, ze tie pozemky patria vlastnikom - vasim rodicom, alebo starym rodicom ako to bolo na LV uvedene. Takze v ziadnom pripade nemohol splnit podmienku na vydrzanie. Na splnenie tejto podmienky by musel mat najprv zakonny pravny titul nadobudnutia vlastnictva k pozemkom a tak si v dobrej viere na pozemku "kralovat" v domneni, ze je to jeho. Ako predseda druzstva vie, ze pozemky boli druzstvu zverene za urcitym cielom a nie preto, aby o ne povodni vlastnici mohli prist! Ani skutocnost, ze ste sa o pozemky nestarali dlhsi cas neznamena, ze vam niekto toto vlastnictvo moze "zobrat"... Ako som pisala, su dolezite skutocnosti, ktore a kedy sa udiali, dokumenty ktorymi disponujete a LV.
AmmiS
10.09.13,18:54
Len tak "nejako" nadobudnut nemoze... prieci sa to s podmienkou dobrej viery. Musel by to nadobudnut od vlastnikov a to sa nestalo. Takze nemal ani vydrzat.
Hereditas
30.11.13,14:53
Súhlasím, je dobré mať človeka na svojej strane, ktorý sa tomu rozumie... Je to škoda, že ste to nechali plávať.
Hereditas
30.11.13,14:57
Ešte jedno doplnenie. Vlastnícke práva k nehnuteľnosti, ktorá sa dávala v minulosti do užívania Družstvu "nezanikli". Družstvo sa časom (ani po dlhej dobe) nemohlo stať vlastníkom, ani vydržaním. Vlastnícke právo sa teda nepremlčí.
Hereditas
30.11.13,14:58
skoda...
JozefAdamec
02.10.15,20:54
Ahoj. Môžeš prosím bližšie vysvetliť odkiaľ máš tých 10 rokov od zápisu osvedčenia? Dosť ma ti zaujíma. Ďakujem.
lacotinka
03.10.15,03:51
a to vyzerá , že 3 ROKY !!! už prešli :D