eha
16.02.06,18:22
Ahojte, chcem sa spýtať či niekto neuplatňuje paušálne cestovné náhrady zamestnancom. Máme prepravnú spoločnosť, kde vodiči väčšinu mesiaca trávia na cestách/hlavne D,AT,CZK,F/, kde je potom dosť zdĺhavé a komplikované počítať všeky náhrady....viem že je možnosť uplatňovať paušálne výdavky §34 zákon o cest.náhradách, ale je potrebný nejaký priemerný prepočet...neviem či stačí z min. roka zobrať priemerom cesťáky na zamestnanca a určiť pre tento rok mesačný paušál priemerom alebo nejakým iným spôsobom.
Prosííííím ak máte niekto skúsenosť, alebo ste sa s tým stretli poraďte!!
Ďakujem.
E.
eha
17.02.06,07:15
Nikto sa nestretol s pauš.cestovnými náhradami???? prosíííímmm
eha
17.02.06,08:38
Naozaj nikto???
ini
17.02.06,08:43
§5 ods. 5 Zákona o cestovných náhradách. Treba to vsak mat ukotvene v nejakej dohode alebo pracovnej zmluve. Nemozes to zamestnancom vyplatit v pripade, ze s tym nesuhlasia. Vacsinou sa to robi tak, ze sa vyberu diety vsetkych krajin kade chodi a spriemeruju sa. Rozdiel vsak nemoze byt viac ako 25% a nezabudni na vreckove, niektori sa do toho rozdielu zmestia aj s vreckovym. Z mojej skusenosti to vsak zamestnanci nechcu, lebo su dost krateni a to sa im nepaci. Vtedy im musis vyplatit to, co im naozaj nalezi.
eha
17.02.06,10:13
Ini ďakujem pekne, dúfam že to zvládnem k svojej spokojnosti ,k spokojnosti zamestnancov ale hlavne DÚ...:o
matuma
13.12.06,22:46
Ahojte, mám podobný problém ako eha. Konateľ určil vodičom kamiónov paušál 2 Sk za každý prejdený kilometer. Jeden mesiac to bude v prepočte na SKK viac, jeden mesiac menej ako by mali nárok podľa zákona o cestovných náhradách. Ak uzavrie s vodičmi zmluvu, že im bude uvedené náhrady takto vyplácať dúfam, že už nemusím sledovať či dostali menej alebo viac a prípadne im to zdaniť. Môže im to vôbec takto určiť aj keď budú jazdiť v rôznych štátoch. Myslím tým, či nemusia dostávať aj nejakú cudziu menu? Ďakujem za radu.
Marína
14.12.06,07:47
Niečo som našla k tejto téme.
matuma
14.12.06,17:01
Ďakujem za priložený súbor. Trochu ma zorientoval a posunul ďalej v danej oblasti. Ja som sa ale zle vyjadrila v mojej otázke. Konateľ chce paušalizovať šoférom kamiónu stravné a vreckové tým, že im vyplatí 2 Sk za prejdený kilometer. Jazdia totiž po celej Európe a bolo by dosť komplikované prerátavať stravné a vreckové v rôznych krajinách a sledovať kde bol najdlhšie atď.
Antea
14.12.06,19:34
Paušálne náhrady sa používajú vtedy, keď vodiči robia stále tú istú trasu napr. pravidelná autobusová doprava, len na hraniciach sa zdržia niekedy viac niekedy menej. To znamená, že má určený čas jazdy a nezáleží na tom či jazdí o hodinu viac alebo menej. Hlavne pri dlhších trasách, kde sa môže dostať z 50% na 100%. Môžu sa aj výdavky paušalizovať. Pozor nezamieňať s "častou zmenou pracoviska", kde sa môže stravné krátiť až do výšky 25 %. Tu musí byť uzavretá dohoda s každým zamestnancom - dodatok k pracovnej zmluve.
Monika Kováčová
14.12.06,19:38
Konateľ chce paušalizovať šoférom kamiónu stravné a vreckové tým, že im vyplatí 2 Sk za prejdený kilometer. Jazdia totiž po celej Európe a bolo by dosť komplikované prerátavať stravné a vreckové v rôznych krajinách a sledovať kde bol najdlhšie atď.

Toto je nelegálny spôsob platenia šoférov. Nárok na stravné a vreckové majú len v zmysle zákona o cestovných náhradach. Nie podľa odjazdených kilometrov.
Ak stoja na hraniciach 12 hodín, nemajú nárok na stravné? Kilometre vtedy predsa nebežia.
matuma
14.12.06,22:10
Takže zabudneme na vyplácanie podľa kilometrov (dúfam). Môže majiteľ rozhodnúť pri kamionistoch o krátení stravného o 25 % alebo to musí dohodnúť v prac. zmluve? No a po 1-2 mesiacoch urobiť priemer podľa cest. príkazov a takto urobiť nejaký paušál? Cieľom majiteľa je dať čo najmenej v rámci zákona a kamionistom sa nechce vypisovať cest. príkazy.
Chobot
15.12.06,08:30
Cieľom majiteľa je dať čo najmenej v rámci zákona a kamionistom sa nechce vypisovať cest. príkazy.

To je ako keby si nechceli viesť knihu dochádzky, vypisovať dovolenkové lístky a predkladať PN-ky, ale náhradu za neprítomnosť by chceli dostať. Raz to majú povinnosť zo zákona, tak nech nie sú leniví. Tých pár minút papierovania nie je nič zložité ani namáhavé.

Nemusia to robiť pri každej ceste, môžu urobiť vyúčtovanie raz týždenne alebo aj raz mesačne.
Antea
15.12.06,18:03
Takže zabudneme na vyplácanie podľa kilometrov (dúfam). Môže majiteľ rozhodnúť pri kamionistoch o krátení stravného o 25 % alebo to musí dohodnúť v prac. zmluve? No a po 1-2 mesiacoch urobiť priemer podľa cest. príkazov a takto urobiť nejaký paušál? Cieľom majiteľa je dať čo najmenej v rámci zákona a kamionistom sa nechce vypisovať cest. príkazy.
Takže - zamestnávateľ sa v žiadnom prípade nemôže rozhodnúť krátiť stravné o 25 % - musí uzatvoriť s každým vodičom dodatok k pracovnej zmluve, keď mu nebudú súhlasiť má smolu, ale toto nie sú paušálne náhrady. Tie môžu byť napr. vtedy, keď robí stále takú istú prepravu. Raz ju urobí za 10 hod.potom 11, potom 12, v priemere vyjde 11 hod. dá mu 50%, ale táto preprava bude vodičovi trvať jeden dvakrát 13 hodín lebo sa zdržal na hranici tak mu nedá 100% ale len 50%.
Citujem:" Paušalizovať náhrady je vhodné a účelné u zamestnancov, ktorým sú pravidelne určované rovnaké podmienky pracovnej cesty."
Paušalizovať sa dajú napr. telefonáty za účelom vyťaženia, lístky MHD a pod.Keď sa zmenia podmienky treba paušál prehodnotiť. A ešte sa pýtam, načo majú vodiči vypisovať cestovný príkaz? Veď majú denný záznam o výkone vozidla, kde píšu odkial, kam, kde išli a podľa toho sa počítajú diety, alebo záznam vôbec nepíšu?
matuma
15.12.06,23:30
Ak stačia denné záznamy o výkone vozidla ako podklad na vyplácanie stravného a cestovného tak je všetko v poriadku. Ide o začínajúcu firmu a pre mňa o novú oblasť. Začiatky sú ťažké.Ďakujem za rady.
Antea
16.12.06,16:39
Ak stačia denné záznamy o výkone vozidla ako podklad na vyplácanie stravného a cestovného tak je všetko v poriadku. Ide o začínajúcu firmu a pre mňa o novú oblasť. Začiatky sú ťažké.Ďakujem za rady.
Úplne stačia, ale treba si pozrieť aj tachografový krúžok, či to čo je napísané na "stazke" zodpovedá záznamu na krúžku lebo vodiči radi klamú a vedia posunúť krúžok tak aby dostali vyššie %.Potom si stačí prefotiť denný záznam, prípadne aj krúžok a priložiť k vyučtovaniu. Veľa šťastia v práci.
A ešte dodávam nezabudnúť na zákonné vreckové 5% z vypočítaného stravného.