Taynee
13.07.12,07:43
Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila vo veci, ktorá sa nám stala cez víkend.

Viacčlenná skupina kamarátov sme sa ubytovali v chatovej osade ( skôr zástavbe ) na Zemp. Šírave. Pri rezervácii sme majiteľovi zaslali prevodom na účet 40 € ako zálohu. Následne keď sme sa ubytovali sme riadne zaplatili za ubytovanie a zálohu si majiteľ ponechal s tým, že ak sa nič nestane vráti nám ju pri odchode. Medzitým sa však stalo, že sa nám stratil kĺúč od jednej z chatiek - bohužiaľ sa nám ho nepodarilo nájsť. Oznámili sme to majiteľovi s tým, že ma určite náhradný kľúč - ale on ho nemal - mal od všetkých chatiek, len od našej nie. Následne sme teda spoločne vymontovali zámok - a majiteľ si ponechal celú zálohu 40 € ako odškodné. Odškodné za zámok??? V takejto výške? Nemá prenajímateľ povinnosť mať náhradný kľúč? Resp. nemalo by dôjsť k reálnemu vyčísleniu škody, ktorú by si odrátal zo zálohy a zvyšok nám vrátil? Prenajímateľ si ponechal celú sumu 40 € a odmietol s nami ďalej komunikovať. Čo vy na to? Je tento postup O.K.? Kto je v práve? Chceme sa na neho obrátiť listom a požiadať ho mimosúdnou cestou ho zjednanie nápravy, predtým by som sa však rada poradila so skúsenejšími... Vopred ďakujem, Taynee
Letko
13.07.12,05:55
Napíšte mu list s tým, že ste ochotní preplatiť reálne náklady a zvyšok zálohy aby vám vrátil, v opačnom prípade sa so svojou skúsenosťou obrátite na média.
Ak ste menili zámok spoločne a trval by na tom, že jeho práca stála napr. 30€ a zámok 10€, tak od neho žiadajte 60€ za vašu prácu, keďže ste sa na výmene podieľali.
buchač
13.07.12,06:10
Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila vo veci, ktorá sa nám stala cez víkend.
...
Oznámili sme to majiteľovi s tým, že ma určite náhradný kľúč - ale on ho nemal - mal od všetkých chatiek, len od našej nie. Následne sme teda spoločne vymontovali zámok - a majiteľ si ponechal celú zálohu 40 € ako odškodné. Odškodné za zámok??? V takejto výške? Nemá prenajímateľ povinnosť mať náhradný kľúč? Resp. nemalo by dôjsť k reálnemu vyčísleniu škody, ktorú by si odrátal zo zálohy a zvyšok nám vrátil? Prenajímateľ si ponechal celú sumu 40 € a odmietol s nami ďalej komunikovať. Čo vy na to? Je tento postup O.K.? Kto je v práve? Chceme sa na neho obrátiť listom a požiadať ho mimosúdnou cestou ho zjednanie nápravy, predtým by som sa však rada poradila so skúsenejšími... Vopred ďakujem, Taynee

...zámok znamená čo ???
FAB vložku , alebo celý zámok...
Lebo FAB vložku by ste museli zlomiť , odvrtať ...zámok ako taký len vypáčiť ......a to nie každý vie ...

Taynee , sorry .....ale Ty vidíš len škodu ako takú len vo vyčíslení toho zámku ???
Veď majiteľ musel ísť do MI kúpiť nový ...a to sú predsa aj vedľajšie náklady na pohonné hmoty ( a iné opotrebovanie vozidla ) ...strata času tiež nie je zanedbateľná ...
Možno keby došlo k tomu reálnemu vyčísleniu , možno by ste ešte aj viac museli zaplatiť ......:rolleyes:

...a nehovoriac o viacčlennej skupine ....šak sa to rozpočíta na viacerých ...


...a ozaj .. sorry , prepáč , ospravedlňujem sa........no určite ste viac prepili , ako dotyčný žiada za ten zámok ....
tweedle
13.07.12,06:27
Dobrý deň, rada by som sa s vami poradila vo veci, ktorá sa nám stala cez víkend.

Viacčlenná skupina kamarátov sme sa ubytovali v chatovej osade ( skôr zástavbe ) na Zemp. Šírave. Pri rezervácii sme majiteľovi zaslali prevodom na účet 40 € ako zálohu. Následne keď sme sa ubytovali sme riadne zaplatili za ubytovanie a zálohu si majiteľ ponechal s tým, že ak sa nič nestane vráti nám ju pri odchode. Medzitým sa však stalo, že sa nám stratil kĺúč od jednej z chatiek - bohužiaľ sa nám ho nepodarilo nájsť. Oznámili sme to majiteľovi s tým, že ma určite náhradný kľúč - ale on ho nemal - mal od všetkých chatiek, len od našej nie. Následne sme teda spoločne vymontovali zámok - a majiteľ si ponechal celú zálohu 40 € ako odškodné. Odškodné za zámok??? V takejto výške? Nemá prenajímateľ povinnosť mať náhradný kľúč? Resp. nemalo by dôjsť k reálnemu vyčísleniu škody, ktorú by si odrátal zo zálohy a zvyšok nám vrátil? Prenajímateľ si ponechal celú sumu 40 € a odmietol s nami ďalej komunikovať. Čo vy na to? Je tento postup O.K.? Kto je v práve? Chceme sa na neho obrátiť listom a požiadať ho mimosúdnou cestou ho zjednanie nápravy, predtým by som sa však rada poradila so skúsenejšími... Vopred ďakujem, Taynee stalo sa niečo, tak si tú záloha ponechal, podľa mňa je on v práve, také boli podmienky ubytovania,,,
Taynee
13.07.12,06:51
Buchač nebola som tam v čase, keď zámok menili, ale podlľa všetkého to museli urobiť naši dvaja chlapci, lebo majiteľ nebol schopný vymeniť ani zámok. Samozrejme, že ho vyvrtali za jeho prítomnosti.Ja trvám na reálnom vyčíšlení nákladov. Môj právnik mi poradil, že budeme vymáhať sumu súdnou cestou, chcela som však vedieť názory ľudí z terénu. Ubytovanie bolo naozaj úbohé, keby tam prišla hygiena, tak im zavrie celú prevádzku, prístup majiteľa takisto hlboko pod priemerom ... bohužiaľ. Ja chápem, že majiteľovi vznikla škoda - ale v sume 40 € sotva / ak počítam náklady na PHM, tak to sa nedopracujem ku sume 40 €/.
Pochybení tam bolo hneď niekoľko.
tweedle
13.07.12,06:54
vymáhať 40 eur súdnou cestou? nehnevaj sa, ale to snáď nie,,,
bodliak
13.07.12,07:23
Prečo nie, právnik zarobí...
misoft
13.07.12,08:51
Asi takto: 40€ záloha za prípadné škody je primeraná.
Cylindrická vložka FAB stojí od 20 do 40€ (podľa počtu stavítok) + k tomu ostatné náklady. To že ste vymontovali - váš problém. Prenajímateľ sa len zabezpečil, pretože ak by ste odišli, vznikli by mu na opravu také (a možno aj vyššie) náklady.
A to vymáhanie súdnou cestou - Taynee, kde to žiješ? Spadla si z višne? Veď len na právnika zaplatíte od 100 do 300€ + súdne trovy, lebo toto nevyhráte.
Taynee
13.07.12,09:21
Ďakujem za informácie, hovorila som s obchodnou inpšpekciou, našli sme tam viacero pochybení v oblasti obchodných praktík poskytovateľa služby. V tomto zmysle začneme konať. Ďakujem všetkým za argumenty, ktoré ste použili, lebo ste nám v tomto smere pomohli sa pripraviť... vďaka.
Letko
13.07.12,10:01
Potom informuj, ako ste dopadli.
Chobot
13.07.12,10:34
Buchač nebola som tam v čase, keď zámok menili, ale podlľa všetkého to museli urobiť naši dvaja chlapci, lebo majiteľ nebol schopný vymeniť ani zámok. Samozrejme, že ho vyvrtali za jeho prítomnosti.Ja trvám na reálnom vyčíšlení nákladov. Môj právnik mi poradil, že budeme vymáhať sumu súdnou cestou, chcela som však vedieť názory ľudí z terénu. Ubytovanie bolo naozaj úbohé, keby tam prišla hygiena, tak im zavrie celú prevádzku, prístup majiteľa takisto hlboko pod priemerom ... bohužiaľ. Ja chápem, že majiteľovi vznikla škoda - ale v sume 40 € sotva / ak počítam náklady na PHM, tak to sa nedopracujem ku sume 40 €/.
Pochybení tam bolo hneď niekoľko.

To máš čo za právnika? (ak vôbec nejakého máš). Už len konzultácia s ním ťa musela stá polovicu z tej sumy. A ak to chce vymáhať súdnou cestou, tak mu zaplatíš niekoľko násobne viac, než je samotná záloha.

Každý z vás má svoju pravdu. Majiteľ v tom, že vybral zálohu na prípadné škody. Nedohodli ste si presné podmienky zálohy, preto sa nedá jednoznačne povedať, či si môže ponechať celú zálohu alebo len do výšky spôsobenej škody. Faktom je, že ste spôsobili škodu a preto má nárok na nevrátenie zálohy. To, že škoda možno nedosiahla výšku zálohy, je zase tvoja pravda. Ťaháš ale za kratší koniec, pretože on má peniaze, vy ste spôsobili škodu a dôkazné bremeno je na tebe, ak chceš dostať peniaze späť.

Pozeral som, ako je to v praxi. Na slovensku sa bežne kaucia nevracia, pozri si podmienky týchto ubytovacích zariadení:

http://www.chatazlatka.szm.com/sk/index.html

http://www.chata-dolinky.sk/chata1/cennik.php

http://www.vithing.szm.com/spolocne/faq.htm#14

resp. je tam uvedené, že kaucia sa vracia. len ak nevzniknú nijaké škody. Nie je uvedené, že po úhrade škody sa rozdiel vráti. Kaucia je často aj za účelom nielen škody, ale aj ako pokuta za nedodržanie podmienok nájmu či ubytovania. Napr. ak je zákaz fajčenia a majiteľ zistí, že sa tam fajčilo, má tiež právo zadržať kauciu, aj keď žiadna skutočná škoda nevznikla. Aj v iných prípadoch sa kaucia vracia len v prípade dodržania všetkých podmienok, napr. tu pri požičiavaní pot. výstroja:

http://www.academiaaquatica.sk/index.php?cat=potapacsky_vystroj&content=pozicovna

Nie je tam žiadny rozdiel, jednoducho - porušíš podmienky, prídeš o kauciu.

V zahraničí som našiel prípad, kde je to viac pro-klientské, tam sa škody od kaucie odpočítajú:

http://www.apartmanyvillaascolivieste.cz/villa_ascoli_000040.htm

Ak by ste sa súdili, stačí chatárovi, aby si vypracoval ubytovací poriadok a vyvesil ho na chate, kde bude uvedené, že v prípade akejkoľvek škody sa kaucia nevracia. A ste nahratí a budete si hradiť aj trovy súdneho konania.

Najjednoduchšie riešenie je priznať si fakt, že ste niečo na chate "vypiekli" a prišli ste o kauciu. Je to poučenie do budúcna, aby ste si podobné podmienky vopred dohodli s chatárom. Syn bol nedávno tiež na chate s kamošmi (v Smoleniciach) a platili kauciu 100 EUR. Našťastie nič nezničili, tak im ju vrátili. Keby ale niečo rozbili, tiež by prišli o celú kauciu.

Takže podľa môjho názoru je pravda viac na strane majiteľa chaty, či zariadenia. Ale nič ti nebráni pokúsiť sa uplatniť si svoj nárok aj inou cestou. Ide však o malú sumu, ktorá ťa bude stáť veľa času a možno aj nákladov, kým si ju vymôžeš, vlastne ani nevymôžeš celých 40 EUR. Keď si chatár vyčísli jeho náklady, tak čistá suma možno bude 10 EUR a o to sa súdiť nemá zmysel. Samotná vložka stojí 10-20 EUR a nebude problém pre chatára predložiť doklad, že pôvodná vložka stála 30 EUR.
Taynee
13.07.12,17:01
Prenajímateľ nepostupoval korektne - to ponechanie kaucie 40 € bolo len čerešničkou na torte z jeh strany. Nebudem to tu ďalej rozoberať, všetkým zúčastneným ďakujem za názory.
mareko
14.07.12,06:19
Na "pomstu" za pochybenia si si však nezvolila správny postup. Miešaš hrušky s kuracinou. Sťažnosť na služby je niečo iné ako problém, ktorý si nastolila v zadaní témy.