majl
13.07.12,07:59
Prosím Vás vie mi niekto poradiť kde je v ZP ustanovené aký pomer mam mať zaemstnaných dohodarov a zamestnancov na HPP? Inšpektorát práce má k tomu výhrady. a dáva mi porušenie ZP.

Ďakujem
Stina
13.07.12,06:08
zamestnanec na HPP má mať Pracovnú zluvu ( § 42 a nasledujúce ZP)
dohodár Dohodu o vykonaní práce ... (§ 225 až 228 ZP)
veronikasad
13.07.12,06:16
majl, zrejme sa nepýtaš na pracovný pomer, ale pomer (podiel) dohodárov a zamestnancov ...
Paula
13.07.12,06:37
Prosím Vás vie mi niekto poradiť kde je v ZP ustanovené aký pomer mam mať zaemstnaných dohodarov a zamestnancov na HPP? Inšpektorát práce má k tomu výhrady. a dáva mi porušenie ZP.

Ďakujem


Porušenie vyslovili a či písomne sa vyjadrili aj s príslušným §-om?
veronikasad
13.07.12,06:39
Porušenie vyslovili a či písomne sa vyjadrili aj s príslušným §-om?

Žeby § 223 ZP ?

§ 223
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti a šiestej časti.
majl
13.07.12,09:56
Porušenie inšpektorát práce vyslovil telefonicky..
Jedná sa o to : mala som na dobu určitú v HPP 3zamestnancov. Pracovný pomer sa skončil uplynutím doby. Ja som týchto zamestnancov vzala na dohody o pracovnej činnosti, nakoľko sa nám znížila výroba až o 2/3.Nemôžem si dovoliť platiť zamestnancoch v HPP keď ich výkon je do týždňa max 10 hod.
prosím o radu, či je to porušenie ZP.
veronikasad
13.07.12,10:13
Porušenie inšpektorát práce vyslovil telefonicky..
Jedná sa o to : mala som na dobu určitú v HPP 3zamestnancov. Pracovný pomer sa skončil uplynutím doby. Ja som týchto zamestnancov vzala na dohody o pracovnej činnosti, nakoľko sa nám znížila výroba až o 2/3.Nemôžem si dovoliť platiť zamestnancoch v HPP keď ich výkon je do týždňa max 10 hod.
prosím o radu, či je to porušenie ZP.
Vieš IP preukázať, že výkon práce týchto zamestnancov netrval viac ako 10 hod. týždenne ? Očakávaj, že sa budú pýtať zamestnancov na výšku vyplatenej mzdy, počet odpracovaných hodín, kontrolovať dochádzku - chytajú sa doslova slovíčok. Zažila som takú kontrolu ...
uctokrajan
16.07.12,16:30
Chytaju sa slovičok. ale chcu predovšetkým určiť či sa jedná o prácu na pracovný pomer alebo na dohodu. Najnovšie preferuju pracovny pomer na kratši pracovný čas voči dohodárom - a obzvlášť keď sa jedná o pracovníka ktorý je evidovaný na úrade prace. Takže ich zaujíma naplnenie slovka výnimočne v dohodách.