Cestovatel
13.07.12,13:14
Mám na mysli doručovanie listov, ktoré by sa za normálnych okolností doručovali poštou doporučene, avšak je riziko, že adresát si poštu neprevezme, ani keby šla kuriérom.
Je však emailová adresa evidentne spárovaná s danou osobou, napríklad cez fotografie na facebook, čiže email korešponduje s danou osobou. Je teda možné nahradiť poštové doručovanie elektronickým?
Alebo ak nie, kedy je možné navracajúce sa zásielky považovať za doručené.
Ďakujem každému za odpoveď.
mattto
13.07.12,11:16
nedá sa odpovedať, záleží kto, komu, čo doručuje.
Chobot
13.07.12,20:45
Mám na mysli doručovanie listov, ktoré by sa za normálnych okolností doručovali poštou doporučene, avšak je riziko, že adresát si poštu neprevezme, ani keby šla kuriérom.
Je však emailová adresa evidentne spárovaná s danou osobou, napríklad cez fotografie na facebook, čiže email korešponduje s danou osobou. Je teda možné nahradiť poštové doručovanie elektronickým?

NIE



Alebo ak nie, kedy je možné navracajúce sa zásielky považovať za doručené.
.

Ako napísal mattto, záleží od toho, čo komu a podľa akého zákona doručuješ. Napr, ak ide o doručovanie v rámci obč. súdneho poriadku, tak za doručené sa považuje, ak si adresát prevzal zásielku.

Ak sa napr. doručuje výkaz nedoplatkov na poistnom za zdravotné poistenie, za doručené sa považuje aj to, ak adresát odmietne prevziať zásielku alebo ak sa zásielka vráti ako neprevzatá v odbernej lehote.
a_je_to
13.07.12,21:55
Mám na mysli doručovanie listov, ktoré by sa za normálnych okolností doručovali poštou doporučene, avšak je riziko, že adresát si poštu neprevezme, ani keby šla kuriérom.
Je však emailová adresa evidentne spárovaná s danou osobou, napríklad cez fotografie na facebook, čiže email korešponduje s danou osobou. Je teda možné nahradiť poštové doručovanie elektronickým?
Alebo ak nie, kedy je možné navracajúce sa zásielky považovať za doručené.
Ďakujem každému za odpoveď.

Musíš niektorú spoľahlivú osobu v mieste bydliska splnomocniť na svojej pošte pre preberanie zásielok, vrátane Do vlastných rúk a túto osobu, aby Ti zásielku oskenovala a poslala mailom, inak sa ťažko v lehote dostaneš k jej obsahu. Tak to ja mám zariadené pre svoju dcéru, ktorá je dlhodobo v zahraničí ... a viackrát sa už oplatilo, inak by bolo zle.
Llívia
13.07.12,23:11
Mám na mysli doručovanie listov, ktoré by sa za normálnych okolností doručovali poštou doporučene, avšak je riziko, že adresát si poštu neprevezme, ani keby šla kuriérom.
Je však emailová adresa evidentne spárovaná s danou osobou, napríklad cez fotografie na facebook, čiže email korešponduje s danou osobou. Je teda možné nahradiť poštové doručovanie elektronickým?
Alebo ak nie, kedy je možné navracajúce sa zásielky považovať za doručené.
Ďakujem každému za odpoveď.
Toto, našťastie, možné nie je :) Nie je totiž problém zaregistrovať sa na FB alebo kamkoľvek na nete pod falošným menom, ukradnúť niekomu fotky a vydávať sa za neho (teda "ukradnúť mu" identitu).

Za doručené sa považuje napr. aj neprevzatie výpovede, okamžitého skončenia prac. pomeru alebo jeho skončenia v skúšobnej dobe.

Zákonník práce
§ 38 Doručovanie
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.