badyno
13.07.12,14:31
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť ohľadom pestovania stromčekov. Firma nakúpi malé stormčeky, 8 rokov ich pestuje a potom ich predá. Môžem účtovať stromčeky ako tovar na 132 a 8 rokov náklady na pestovanie dať každý rok na 381 NBO a potom ich v tom roku keď sa budú stromčeky predávať rozpustiť do nákladov? Je to kvôli tomu aby vo 8 resp. 9 roku neboli vysoké dane. Ďakujem. Nemám s tým skúsenosti, či sa to neúčtuje inak.
a_je_to
13.07.12,19:25
Nie každé pestovanie stromkov je lesníctvom. Lesníctvo je systematické hospodárenie na lesnej pôde podľa lesného hospodárskeho plánu, cieľovo zamerané na výrobu dreva rubnej zrelosti. Podľa opisu ide skôr o nejakú plantáž vianočných stromkov, alebo vyspelých sadeníc, zrejme skôr na poľnohospodárskej pôde. Z účtovného hľadiska nejde o nákup a predaj tovaru, ale o rastlinnú výrobu. Sadenice 501 sa vysadia a na konci roka inventarizujú v kumulovaných vlastných nákladoch, ako nedokončená výroba 121/611. Daň na konci 9 roka nebude až taká veľká, lebo ju platíš každý rok z rozdielu 611/611. V 8 roku už vyrúbané /vykopané/ stromky, pripravené na predaj účtuješ ako výrobky 123/613, vypíšeš dodací list 613/123 a predáš na faktúru, 311/601, alebo paragon 211/601. V detaili to môže byť trochu inak, ale vo všeobecnosti je to takto.
badyno
14.07.12,10:25
Ďakujem pekne, ja som si nebola istá ako to účtovať. Ďakujem ešte raz.