m412
13.07.12,22:30
Zdravím Vás,
po roku sa chcem opäť vrátiť späť do práce z rodičovskej dovolenky, no na moje miesto zobrali inú kolegyňu a dali jej zmluvu na dobu neurčitú s tým že bude dostatok práce pre dve. No po roku sa situácia zmenila a má sa prepúšťať. Viem, že pri nástupe do práce po MD resp. RD mám nárok na svoje miesto. Chcem sa opýtať:
1, týka sa ma ochranná lehota ak moje dieťa nedovŕšilo 3 r.? (syn má 1rok)
2, ak by mi hrozila výpoveď,ako môžem zamestnávateľa predbehnúť a vrátiť späť na rodičovskú dovolenku?
3,môže firma so mnou ukončiť pracovný pomer a tú kolegyňu si nechať?(vzhľadom na to že som mladá a budem chcieť mať ešte jedno dieťa v budúcnosti a tá kolegyňa má už dospelé deti)
4, ak mi ponúknu iné miesto bez toho aby moja funkcia bola zrušená (keďže máme obe rovnakú pracovnú náplň čiže rovnakú funkciu) mám ho vziať? majú právo ma preradiť?(musela by som sa učiť niečo nové no ja by som radšej ostala tam kde som bola predtým
5,trvá mi ochranná lehota aj na prípadnom ponúkanom novom mieste?

Ďakujem pekne vopred za odpoveď.
Chobot
13.07.12,21:11
Zdravím Vás,
po roku sa chcem opäť vrátiť späť do práce z rodičovskej dovolenky, no na moje miesto zobrali inú kolegyňu a dali jej zmluvu na dobu neurčitú s tým že bude dostatok práce pre dve. No po roku sa situácia zmenila a má sa prepúšťať. Viem, že pri nástupe do práce po MD resp. RD mám nárok na svoje miesto.

Mýliš sa, nemáš nárok na pôvodné miesto. Na to máš nárok, len ak sa vrátiš ihneď po skončení materskej dovolenky. Ak sa vrátiš počas rodišovskej dovolenky, zamestnávateľ ťa môže zaradiť na inú vhodnú pozíciu. Pozri si § 157 ods. 1 ZP.



Chcem sa opýtať:
1, týka sa ma ochranná lehota ak moje dieťa nedovŕšilo 3 r.? (syn má 1rok)

Konkretizuj, čo myslíš pod pojmom "ochranná lehota"! Ak máš na mysli "ochrannú dobu" v zmysle § 64 zákonníka práce, tak nie si v ochrannej lehote. Môže ti dať výpoveď, ak ukončíš RD a nastúpiš do práce. Počas RD ti nemôže dať výpoveď. Naštuduj si konkrétne ustanovenie ZP, nemá zmysel to tu rozpisovať.


2, ak by mi hrozila výpoveď,ako môžem zamestnávateľa predbehnúť a vrátiť späť na rodičovskú dovolenku?

Môžeš sa kedykoľvek vrátiť späť na RD, pokiaľ tvoj syn nedovŕšil 3 rok. Ale to ti veľmi nepomôže. Máš to rozpísané v ZP § 64 ods. 2


3,môže firma so mnou ukončiť pracovný pomer a tú kolegyňu si nechať?(vzhľadom na to že som mladá a budem chcieť mať ešte jedno dieťa v budúcnosti a tá kolegyňa má už dospelé deti)

Môže



4, ak mi ponúknu iné miesto bez toho aby moja funkcia bola zrušená (keďže máme obe rovnakú pracovnú náplň čiže rovnakú funkciu) mám ho vziať? majú právo ma preradiť?(musela by som sa učiť niečo nové no ja by som radšej ostala tam kde som bola predtým

Majú právo ťa preradiť. Či to miesto vziať alebo nie, to nikto nepovie, rozhodnúť sa musíš sama.



5,trvá mi ochranná lehota aj na prípadnom ponúkanom novom mieste?

Ďakujem pekne vopred za odpoveď.

Opäť konkretizuj, čo myslíš pod ochrannou lehotou. Ak si už nastúpila do práce, neplatí pre teba zákaz výpovede a môžu ti dať výpoveď.
ivka70
14.07.12,00:38
Mýliš sa, nemáš nárok na pôvodné miesto. Na to máš nárok, len ak sa vrátiš ihneď po skončení materskej dovolenky. Ak sa vrátiš počas rodišovskej dovolenky, zamestnávateľ ťa môže zaradiť na inú vhodnú pozíciu. Pozri si § 157 ods. 1 ZP.



V tomto pripade sa mylis ty, Tibor.
Zakonnik prace sa od aprila 2011 menil v tom zmysle, ze zena ma narok na povodne pracovne miesto aj po navrate z RD.
§ 157
...
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
...