taiko
14.07.12,08:53
Priatelia, potreboval by som poradiť. Bol som vedený v poistovni medzi dlžníkmi poistovne Dôvera. Na zozname som sa však ocitol kvôli tomu, že poistovni chýbali doklady o tom, že som poistený v zahraničí. Dlh na poistnom bol teda fiktívny, lebo som si riadne poistné platil v zahraničí. Po dodaní dokladov poisťovňa so mnou ukončila spätne poistný vzťah k dátumu, ked som sa vysťahoval a dlžná suma je teda 0 EUR.
Poistovňa mi však oznámila, že už prebieha exekúcia a že budem musieť uhradiť trovy exekúcie a až potom ju vraj zastavia.
Moja otázka znie, či môže prebiehať exekúcia a na základe čoho sa stanovuje výska trov exekúcie keď je dlžná suma 0EUR?
mattto
14.07.12,07:47
dlžná suma nie je nula, dlžná suma je suma uvedená vo výkaze nedoplatkov. Trovy exekúcie určuje vyhl. MS SR č. 288/95 Z.z.
taiko
15.07.12,06:05
dlžná suma nie je nula, dlžná suma je suma uvedená vo výkaze nedoplatkov. Trovy exekúcie určuje vyhl. MS SR č. 288/95 Z.z.
mattto, poistovna mi napisala, ze dlzna suma je 0 a ze musim zaplatit len trovy exekucie.
draik
15.07.12,08:06
Exekúcia však začala na pôvodnú sumu, ktorú poisťovňa vykazovala ako nedoplatok, a z nej sa počítajú trovy. Ak by bola dlžná suma 0 eur , tak by sa exekúcia ani nezačala. Zrejme ste si nesplnili informačnú povinnosť, a preto Vás poisťovňa evidovala ako dlžníka.
Economic
15.07.12,08:29
mattto, poistovna mi napisala, ze dlzna suma je 0 a ze musim zaplatit len trovy exekucie.

Ja osobne by som podala námietku, pretože exekúcia by sa mohla považovať za neprípustnú, pokiaľ dlžná suma je nula. Z akej dlžnej sumy by sa počítali vlastne v takomto prípade trovy exekúcie ? Exekútor má možnosť od exekúcie upustiť. Vymáhaný nárok predsa zanikol. A možno exekúcia bola vôbec nedôvodná, keď je nedoplatok na poisťovni 0. nech si trovy znáša poisťovňa v takomto prípade.
Určite sú tu dôležité jednotlivé dátumy celej postupnosti všetkého, potom by sa to dalo lepšie vyhodnotiť.
Ale fakt tu ide zrejme hlavne o to, že naozaj oznamovacia povinnosť nebola splnená.
taiko
18.07.12,12:56
No tak som sa pekne spojil so vsetkymi zainteresovanymi a je to naozaj tak, ze poistovna uznala, ze moj dlh je nula, kedze som si riadne platil poistne v zahranici. Poistovna vsak zaroven hovori, ze som sa neodhlasil, aj ked ja som si vedmoy ze som tak urobil, o com vsak nemam ziadny listinny dokaz. Otazkou je ci sa vtedy nejake potvrdenie davalo (2001), kedze sme este neboli ani v unii.
However, napriek tomu ze mam dlh nula, musim zaplatit trovy exekutora, ktore sa cudujsasvete pocitaju z povodnej "fiktivnej" dlznej sumy. Dostal som vsak 50% zlavu :D. Veru aj samej pracovnicke exekutorskeho uradu sa to videlo cudne, nuz ale ......
Sama mi povedala ze mozem zniest namietku proti exekucii, ale kedze sa jedna o malu sumu, tak sa na to asi vybodnem a zaplatim, aby som mal pokoj. Okrem toho sa mi vidi, ze keby poistovna ohlasila "uradu na dohlad nad zdrav. starostlivostou", ze som sa neodhlasil, tak by mi vraj este mohli vyrubit pokutu, takze sa v tom ais fakt nema vyznam rypat.
Economic
18.07.12,13:08
No tak som sa pekne spojil so vsetkymi zainteresovanymi a je to naozaj tak, ze poistovna uznala, ze moj dlh je nula, kedze som si riadne platil poistne v zahranici. Poistovna vsak zaroven hovori, ze som sa neodhlasil, aj ked ja som si vedmoy ze som tak urobil, o com vsak nemam ziadny listinny dokaz. Otazkou je ci sa vtedy nejake potvrdenie davalo (2001), kedze sme este neboli ani v unii.
However, napriek tomu ze mam dlh nula, musim zaplatit trovy exekutora, ktore sa cudujsasvete pocitaju z povodnej "fiktivnej" dlznej sumy. Dostal som vsak 50% zlavu :D. Veru aj samej pracovnicke exekutorskeho uradu sa to videlo cudne, nuz ale ......
Sama mi povedala ze mozem zniest namietku proti exekucii, ale kedze sa jedna o malu sumu, tak sa na to asi vybodnem a zaplatim, aby som mal pokoj. Okrem toho sa mi vidi, ze keby poistovna ohlasila "uradu na dohlad nad zdrav. starostlivostou", ze som sa neodhlasil, tak by mi vraj este mohli vyrubit pokutu, takze sa v tom ais fakt nema vyznam rypat.

Aj toto je čiastočný úspech, získať na trovách aspoň 50 %. A pokiaľ to nie je nejaká závratná suma, tiež súhlasím s úhradou a mať svätý pokoj. Ťažko by sa ti to dokladovalo a preukazovalo.
draik
18.07.12,14:57
Tá "zľava" vyplýva zo zákona.