Lienočka
16.02.06,19:36
Prosím Vás, neviete ako si ma uplatniť v daňovom priznaní konateľ preddavky na zdravotné poistenie, ktoré musel platiť od 01.01.05 do 31.08.05 ako SZČO?
Mal len príjmy zo závislej činnosti a príjem z prenájmu osobného vozidla. Neviem kam to napísať v daňovom priznaní a či si to môže uplatniť, ale asi by mal, lebo ináč by to nebolo spravodlivé. Musím podať DP, lebo na budúci týžden idem na operáciu a neviem kedy sa vrátim do práce. Ďakujem vopred.
vlasta61
17.02.06,08:09
Odpoveď na tento problém by veľmi zaujímal aj mňa, zdá sa však, že týmto témam okolo konateľov sa akosi vyhýbame. Poradí niekto ????
Lienočka
17.02.06,09:40
Aj ja mam taký pocit. Nikto mi nevie poradiť. Volala som na DU a tam mi povedali, že sa mam poradiť s daňovým poradcom. Volala som na poradanstvo do Poradcu podnikateľa a tam najprv ani nevedeli o čom rozpravam a ked som to trochu rozobrala, tak mi povedali, že asi si môže uplatniť. Ale nie je mi jasné kam do DP si to mám dať. Ani oni mi to nepovedali velmi presvedčivo, asi do § 5. Som z toho zúfalá. Nikto s tym nemá skusenosť?
liba2
17.02.06,09:52
Neviem - ale skúsme sa nato pozrieť trochu inak: nebude mu toto ZP vrátené v rámci ročného zúčtovania ZP ? v r. 2006.
A ak nebude, bude to mať zohľadnené v daň.priznaní r. 2006 (buď v rámci ročného zúčtovania, alebo ako FO/B) - nie?
ajobs
17.02.06,09:58
Prosím Vás, neviete ako si ma uplatniť v daňovom priznaní konateľ preddavky na zdravotné poistenie, ktoré musel platiť od 01.01.05 do 31.08.05 ako SZČO?
Mal len príjmy zo závislej činnosti a príjem z prenájmu osobného vozidla. Neviem kam to napísať v daňovom priznaní a či si to môže uplatniť, ale asi by mal, lebo ináč by to nebolo spravodlivé. Musím podať DP, lebo na budúci týžden idem na operáciu a neviem kedy sa vrátim do práce. Ďakujem vopred.

Konateľ, ktorý mal v období od 1.1.2005 do 31.8.2005 iba príjmy zo závislej činnosti, sa síce musel prihlásiť podľa vtedy platného zákona o ZP ako SZČO do zdravotnej poisťovne, ale nemusel platiť preddavky.
Ak ich platil, potom sa mu vrátia - tak ako píše liba2 - v ročnom zúčtovaní ZP, ktoré sa bude podávať v termíne do 30.6.2006.
Denda
17.02.06,10:09
Konateľ, ktorý mal v období od 1.1.2005 do 31.8.2005 iba príjmy zo závislej činnosti, sa síce musel prihlásiť podľa vtedy platného zákona o ZP ako SZČO do zdravotnej poisťovne, ale nemusel platiť preddavky.
Ak ich platil, potom sa mu vrátia - tak ako píše liba2 - v ročnom zúčtovaní ZP, ktoré sa bude podávať v termíne do 30.6.2006.
No to je síce pravda, ale nám vznikali v priebehu obdobia rôzne situácie.
V zákone o ZP bol povinný sa prihlásiť ako SZCO a vznikla mu povinnosť platiť preddavky. Záležalo na tom akú preddavkovú povinnosť si určil.
Čo sa mu vráti? Podaním ročného zúčtovania poistného si len prizná príjem a vznikne mu buď preplatok / záleží od jeho celkového VZ/ alebo skôr nedoplatok ak si neplatil.
Kde je v zákone o dani z príjmov povedané, že toto jeho zaplatené poistné je výdavkom roka kedy podáva ročné zúčtovanie poistného. V zákone o dani z príjmov vyriešili len preplatok z ročného zúčtovania.
Toto je môj názor ako to vidím.
vlasta61
17.02.06,11:34
Možno odbočím od problému ale ak FO vykonávala funkciu konateľa na základe mandátnej zmluvy ( od 1.1.2005 do 31.08.2005 /posudzovaná ako SZČO/ jej s.r.o. nevystavila potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch - t.j. s.r.o. účtovala odmenu ako službu, potvrdenie jej vystavila iba od 1.09.2005 do 31.12.2005) aký doklad použijem o dosiahnutých príjmoch za obdobie od januára do augusta, kde uvediem v DP tento príjem . Nemôžem využiť § 6 ods. 2 písm.) b ??????? Kde uvediem v DP zaplatený preddavok na poistné ????
FO má hlavný príjem z iného pracovnoprávneho vzťahu .
Verím, že som to nepomotala. Robím zúčtovanie prvýkrát. Zo všetkého mám hlavu v smútku......
Lienočka
17.02.06,11:37
No to je síce pravda, ale nám vznikali v priebehu obdobia rôzne situácie.
V zákone o ZP bol povinný sa prihlásiť ako SZCO a vznikla mu povinnosť platiť preddavky. Záležalo na tom akú preddavkovú povinnosť si určil.
Čo sa mu vráti? Podaním ročného zúčtovania poistného si len prizná príjem a vznikne mu buď preplatok / záleží od jeho celkového VZ/ alebo skôr nedoplatok ak si neplatil.
Kde je v zákone o dani z príjmov povedané, že toto jeho zaplatené poistné je výdavkom roka kedy podáva ročné zúčtovanie poistného. V zákone o dani z príjmov vyriešili len preplatok z ročného zúčtovania.
Toto je môj názor ako to vidím.

Suhlasím. Moj konateľ mal každý mesiac odmenu 6500,-Sk a platil si sam preddavky vo výške 910,-Sk. Podľa mňa sa mu nemá čo vrátiť pretože si prizná príjem a vyjde mu presne tá výška poistného, ktorú si platil ako preddavky. Čul a čo s tým teraz ?
Lienočka
17.02.06,11:40
Možno odbočím od problému ale ak FO vykonávala funkciu konateľa na základe mandátnej zmluvy ( od 1.1.2005 do 31.08.2005 /posudzovaná ako SZČO/ jej s.r.o. nevystavila potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch - t.j. s.r.o. účtovala odmenu ako službu, potvrdenie jej vystavila iba od 1.09.2005 do 31.12.2005) aký doklad použijem o dosiahnutých príjmoch za obdobie od januára do augusta, kde uvediem v DP tento príjem . Nemôžem využiť § 6 ods. 2 písm.) b ??????? Kde uvediem v DP zaplatený preddavok na poistné ????
FO má hlavný príjem z iného pracovnoprávneho vzťahu .
Verím, že som to nepomotala. Robím zúčtovanie prvýkrát. Zo všetkého mám hlavu v smútku......

Odmena konateľa je príjem zo závislej činnosti. Len na účely zdravotného poistenia boli posudzovaný ako SZČO.
vlasta61
17.02.06,11:56
Lienočka, ďakujem. Ale ako to doriešim s potvrdeniami o príjmoch za to nešťastné obdobie ????:confused:
Lienočka
17.02.06,13:00
Lienočka, ďakujem. Ale ako to doriešim s potvrdeniami o príjmoch za to nešťastné obdobie ????:confused:

Vystavis potvrdenie aj za to obdobie, ale samozrejme bez odvodov na ZP od 01.01.05 do 31.08.05. Nech sa vyjadria aj iný. Možno sa mýlim. Mam pocit, že debata beží medzi nami dvoma. To nikto nemá konateľa s odmenou bez pracovnej zmluvy?
Peterka
17.02.06,13:20
Preddavky konateľov na ZP, ktoré platili od 1.1.2005 do 31.8.2005 nie je možné odpočítať od príjmov, ktoré nesúvisia z príjmami za výkon funkcie konateľa. Konateľa ktorí nemali príjem za výkon funkcie konateľa v uvedenom období majú v roku 2005 smolu-nemôžu si ich odpočítať z iných príjmov- nie je to umožnené, možno sa im to vráti vo vyúčtoovaní ZP ak bude.
Lienočka
17.02.06,16:21
Preddavky konateľov na ZP, ktoré platili od 1.1.2005 do 31.8.2005 nie je možné odpočítať od príjmov, ktoré nesúvisia z príjmami za výkon funkcie konateľa. Konateľa ktorí nemali príjem za výkon funkcie konateľa v uvedenom období majú v roku 2005 smolu-nemôžu si ich odpočítať z iných príjmov- nie je to umožnené, možno sa im to vráti vo vyúčtoovaní ZP ak bude.

Takže ak to správne chápem, moj konateľ, ktorý poberal každý mesiac odmenu vo výške 6500,- Sk/brutto a platil si sám v uvedenom období preddavky na ZP si ich môže odpočítať pri podaní daňového priznania? On poberal odmenu a jeho preddavky súviseli s odmenou.
Jana Motyčková
17.02.06,17:36
Odmena konateľa je z daňového hľadiska príjem zo závislej činnosti (§5). Zaplatené preddavky na poistné si môže odpočítať na základe §5 ods. 8 - je to poistné, ktoré je povinný platiť. V daňovom priznaní to uvedie v riadku, kde sa uvádza poistné z príjmu zo závislej činnosti (nemám tu tlačivo, neviem číslo riadku).

Myslím si, že ak konateľ mal akékoľvek príjmy zo závislej činnosti, môže si odpočítať zaplatené poistné (konateľa), aj keď nepoberal odmenu konateľa.

Ale neviem, či (čiastkový) základ dane z príjmu podľa §5 môže ísť aj do mínusu.
Peterka
18.02.06,08:38
Myslím si, že ak konateľ mal akékoľvek príjmy zo závislej činnosti, môže si odpočítať zaplatené poistné (konateľa), aj keď nepoberal odmenu konateľa.

Ale neviem, či (čiastkový) základ dane z príjmu podľa §5 môže ísť aj do mínusu.[/quote]

Ak konateľ poberal príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec, má nárok na odpočítanie zaplateného poistného vzťahujúceho sa na poistné z týchto príjmov (ako zamestnanec) a nie z ostatných príjmov, Ak platil aj poistné, ktoré nemusel (nemal odmenu za výkon konateľa)nemôže si to o to znížiť príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec.
Denda
18.02.06,08:57
[/quote]Ak konateľ poberal príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec, má nárok na odpočítanie zaplateného poistného vzťahujúceho sa na poistné z týchto príjmov (ako zamestnanec) a nie z ostatných príjmov, Ak platil aj poistné, ktoré nemusel (nemal odmenu za výkon konateľa)nemôže si to o to znížiť príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec.[/quote]


To nemusel je v tomto prípade zavádzajúce, pretože podľa Zákona o zdravotnom poistení, bol toto poistné povinný platiť. Myslím, že sa bavíme o konateľovi, ktorý nemal uzatvorený nikde pracovnoprávny vzťah a nebol poistencom štátu. Tam bol povinný platiť poistné,pretože bol zákonom o zdravotnom poistení zakategorizovaný do SZCO. Od 1.9.2005 sa vrátil do kategorizácie zamestnanca.
To mám teraz chápať tak, že v období od 1.9.2005 bude mať ako konateľ príjem 100000,- Sk a nemôže si uplatniť zaplatené poistné v období od 1.1.2005 do 31.8.2005, ale zaplatené poistné od 1.9.2005 áno?
Táto deľba zaplateného povinného poistného a príjmu podľa §5 za rok 2005 mi chýba v zákone o dani z príjmov, alebo sa mýlim? Podľa zákona o zdravotnom poistení si nič dobrovoľne nezaplatil.:mee:
Peterka
18.02.06,09:29
To mám teraz chápať tak, že v období od 1.9.2005 bude mať ako konateľ príjem 100000,- Sk a nemôže si uplatniť zaplatené poistné v období od 1.1.2005 do 31.8.2005, ale zaplatené poistné od 1.9.2005 áno?
Táto deľba zaplateného povinného poistného a príjmu podľa §5 za rok 2005 mi chýba v zákone o dani z príjmov, alebo sa mýlim? Podľa zákona o zdravotnom poistení si nič dobrovoľne nezaplatil.:mee:[/quote]

Z hľadiska dani z príjmov je možné znížiť príjmy o zaplatené poistné z týchto príjmov -§5, ods.8 ....ktoré je povinný platiť zamestnanec........Od 1.1.2005 do 30.8.2005 nemal príjmy, ktoré si môže znížiť o zaplatené preddavky na poistnom.Od 1.9.2005 ak bude mať príjmy, o ktoré si môže znížiť zaplatené poistné, ktoré je povinný platiť ako zamestnanec.
Súhlasím, že podľa zákona o zdravotnom poistnení nezaplatil dobrovoľne preddavky na poistné aj keď nemal príjmy. :mee: :mee:
Denda
18.02.06,09:42
Z hľadiska dani z príjmov je možné znížiť príjmy o zaplatené poistné z týchto príjmov -§5, ods.8 ....ktoré je povinný platiť zamestnanec........Od 1.1.2005 do 30.8.2005 nemal príjmy, ktoré si môže znížiť o zaplatené preddavky na poistnom.Od 1.9.2005 ak bude mať príjmy, o ktoré si môže znížiť zaplatené poistné, ktoré je povinný platiť ako zamestnanec.
Súhlasím, že podľa zákona o zdravotnom poistnení nezaplatil dobrovoľne preddavky na poistné aj keď nemal príjmy. :mee: :mee:
V §5 ods.2 Zákona o dani z príjmov sa hovorí: príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné,nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú...plnenia daňovníkovi ( ďalej len zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov ( ďalej len zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
Podľa tohto ods.2 je zamestnancom napr. aj spoločník s.r.o. alebo člen štatutárneho orgánu, ktorý poberá príjmy podľa §5.
A jeho ročný príjem podľa §5 zákona o dani z príjmov bol 100000,- Sk.
Peterka
18.02.06,10:12
Ak nemal príjmy ua funkciu konateľa od 1.1.2005 do 31.8.2005 a ani do 31.12.2005, nie je z čoho odpočítať poistné.
Ak mal príjmy za funkciu konateľa od 1.9.2005 do 31.12.2005 a to za:
- výkon funkcie od 1.1.2005 tak samozrejme áno, odpočítať zaplatené poistné od 1.1.2005,
- výkon funkcie od 1.9.2005 tak zaplatené poistné do 31.8.2005 nie ,lebo nemal príjmy do 31.8.2005, ktorých si to môže odpočítať.
Denda
18.02.06,10:35
Ak nemal príjmy ua funkciu konateľa od 1.1.2005 do 31.8.2005 a ani do 31.12.2005, nie je z čoho odpočítať poistné.
to je jasné, pretože za zdaňovacie obdobie nemal príjmy podľa §5 a nemôže mať mínusový čiastkový základ dane.
Ak mal príjmy za funkciu konateľa od 1.9.2005 do 31.12.2005 a to za:
- výkon funkcie od 1.1.2005 tak samozrejme áno, odpočítať zaplatené poistné od 1.1.2005, tu je rozpor s tým čo tvrdíte nižšie
- výkon funkcie od 1.9.2005 tak zaplatené poistné do 31.8.2005 nie ,lebo nemal príjmy do 31.8.2005, ktorých si to môže odpočítať.

Podľa Vás mám rozdeliť celkový jeho príjem(základa dane) podľa § 5?
Jana Motyčková
18.02.06,18:42
Ak konateľ poberal príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec, má nárok na odpočítanie zaplateného poistného vzťahujúceho sa na poistné z týchto príjmov (ako zamestnanec) a nie z ostatných príjmov, Ak platil aj poistné, ktoré nemusel (nemal odmenu za výkon konateľa)nemôže si to o to znížiť príjmy zo závislej činnosti ako zamestnanec.

§5 ods 8 zákona o dani z príjmov :
"Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu."
Pojem zamestnanec je definovaný v §5 ods. 2 ako poberateľ príjmu zo závislej činnosti.
Príjem konateľa je príjem zo závislej činnosti - §5 ods. 1 písm. b), t.j. konateľ je pre zákon o dani z príjmov zamestnancom.

Zdravotné poistenie bol povinný platiť podľa zákona o zdravotnom poistení, aj keď nepoberal odmenu za výkon funkcie konateľa (ak nebol zároveň zamestnancom). Zdravotné poistné musel platiť, aj keď bol konateľonm "popri zamestnaní", ale výšku si mohol určiť sám a mohla byť aj nulová. Ak si ale určil výšku nenulovú, bol povinný toto poistné platiť.

Čiže preložený §5 ods.8 bude : Základom dane sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (zamestnanie aj konateľ) znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný (konateľ bol povinný platiť poistné na ZP) platiť zamestnanec (t.j. aj konateľ). T.j. spočitam príjem zo zamestnania + príjem za funkciu konateľa odpočitam poistné, ktoré zapaltil ako zamestnanec a poistné, ktoré zaplatil ako konateľ a dostanem čiastkový základ dane podsľa §5.
Jana Acsová
18.02.06,18:54
Prikláňam sa k názoru somij aj z dôvodu, že zdaňovacím obdobím daňovníka (zamestnanca podľa § 5 ZDP) je kalendárny rok a teda je podľa môjho názoru potrebné zohľadniť všetky príjmy a súvisiace poistné, ktoré bol zamestnanec (konateľ) povinný platiť. Tak ako berieme do úvahy príjmy za kalendárny rok, berieme do úvahy aj výdavky t.j. poistné za kalendárny rok. Mám za to, že tento postup nebude zo strany MF (a teda DÚ) rozporovaný.

Problém by nastal iba v prípade, že konateľ nebude mať žiadne príjmy za celý kalendárny rok a platil poistné. Vtedy nie je možné zisťovať základ dane, nakoľko poistné nie je z čoho odpočítať. Ak to nebude riešené osobitným usmernením MF mám za to, že takto uhradené poistné nie je možné konateľovi zohľadniť pri vyčíslení základu dane podľa § 5 Zákona o dani z príjmov. Daňová strata sa totiž netýka závislej činnosti.
Jana Acsová
18.02.06,19:17
Zdravotné poistné musel platiť, aj keď bol konateľonm "popri zamestnaní", ale výšku si mohol určiť sám a mohla byť aj nulová. Ak si ale určil výšku nenulovú, bol povinný toto poistné platiť. Ak máme takýto prípad: Konateľ si určil nulovú výšku preddavku, ale platil si poistné. Tu sa mi trošku bije povinnosť platenia preddavku s dobrovoľnosťou ...
Nestretli ste sa niekto s posudzovaním tohto prípadu?

Zdravotné poistenie si platil z odmeny konateľa, ktorú v ten, ktorý mesiac poberal.