mil84
14.07.12,19:38
16. juna som si bol osobne reklamovat tovar, o com som dostal aj potvrdenie. Cize zajtra (nedela) uplynie 30.ty den reklamacie. Ja som vsak stale nedostal ziadne vyjadrenie o vybaveni reklamacie, a ocakavam, ze uz ani nedostanem. Ako dalej postupovat? V zakone som nasiel toto:


Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie.

vid napr tu: http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1652. Co to znamena?

Som povinny sa ist zajtra informovat do predajne (je otvorena aj v nedelu) o vysledkok reklamacie? Alebo ze ak proste zajtra nedostanem ziadne vyjadrenie (pisomne, telefonicke, mail, sms) tak pridem 31. den a mam ziadat vrati peniaze/vymenu tovaru za rovnaky kus?

Dost ma totiz stvu - nastvali ma prvy raz, ked mi zo zaciatku nechceli reklamaciu prijat, vraj vznikla mojim zlym uzivanim, aj ked nakoniec som si reklamaciu presadil. A nastvali ma aj teraz, ked mi uz pravdepodobne do 30 dni ani neoznamia co a ako, pricom som sa este vyslovne spytal pri reklamacii, ze ci sa mam zastavit v predajni alebo sa informovat nejako, kedze to chcem mat vybavene co najskor. Tvrdili ze nie, oni tovar poslu k vyrobcovi do servisu, ktory sa nan pozrie, a ten ma bude nasledne kontaktovat, zapisali si moje telefonne cislo, ako aj adresu trvaleho vydliska, a to vsetko mam aj ja na reklamacnom protokole.

Ako dalej postupovat? Nerad by som tam zajtra siel, zistil ze moj tovar tam stale nie je, a oni urychlene zavolaju do servisu, zistia situaciu a daju mi nejake formalne pro forma potvrdenie ze sa reklamacia nepodarila alebo cosi take, vsetko bude podla zakona, a mne tovar pride o 1-2 tyzdne. To uz by ma asi nastvali do nepricetnosti...Ak dobre chapem zakon, su povinni ma informovat o vybaveni reklamacie oni, je to tak?
misoft
14.07.12,20:39
Povinný informovať o vybavení reklamácie značí, že ti musia oznámiť aký je výsledok :a) reklamácia vybavená a tovar pripravený na odovzdanie, b) reklamácia vybavená výmenou tovaru, c) reklamácia vybavená vrátenie kúpnej ceny, d) reklamácia neodôvodnená - tu musia uviesť dôvod, e) reklamácia nevybavená - výrobok odoslaný do servisu/opravy - tu majú v tomto prípade možnosť predĺžiť o ďalších 30 dní.

Keďže sa ti v lehote 30 dní neozvali, počkaj do pondelka, zober lajstro a žiadaj vrátenie kúpnej ceny - oni sú povinní ti oznámiť výsledok (ja som reklamoval mobil teraz nedávno - v lehote 24 dní mi prišiel doporučený list o výsledku reklamácie!).
Nie je tvojou povinnosťou sa pýtať na výsledok a priebeh reklamácie, pre teba je podstatný záver a vyrozumenie.
Nie je vyrozumenie v lehote = nevybavená reklamácia
> porušenie zákona na ochranu spotrebiteľa >
vrátenie kúpnej ceny (bez pardónu a zbytočných pindov)
veronikasad
14.07.12,20:43
Oznámenie o vybavení reklamácie musí byť doručené poštou. Rozhodujúci je dátum poštovej pečiatky. Ak list stihnú podať v pondelok (najbližší prac.deň), reklamácia sa považuje za vybavenú.

Takéto stanovisko som dostala zo SOI-ky.

Dobrý deň,

Predávajúci je povinný o spôsobe vybavenia informovať písomne najneskôr do 30 dní od prijatia reklamácie. Podstatný je dátum podania na poštovej pečiatke.
Lehota začína plynúť nasledujúci deň po prijatí. Pokiaľ 30 ty deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok považuje sa za posledný deň lehoty nasledujúci pracovný deň.

S pozdravom
Právny odbor I SOI so sídlom v Prievidzi pre Trenčiansky kraj
mil84
14.07.12,20:57
lehota zacina plynut nasledujuci den po prijati - tak som vo vypocte spravil chybu, az v pondelok im vyprsi lehota, nie v nedelu. Tak asi pockam, ak list poslu v pondelok, mal by prist do konca tyzdna a ked nepride, idem rovno pytat vratenie penazi...Vdaka za info
freddy87
14.07.12,21:01
Myslím si, že pokiaľ nejde o žiadnu malú firmu, tak si takého veci strážia a dávajú si pozor. Teda ti to pošlú v pondelok a prísť ti to môže až v utorok prípadne v stredu. Zo skúseností viem, že reklamácie sú často vybavené aj skôr, oni zvyknú najskôr volať, pokiaľ nezdvihneš tak smola, a akonáhle bude končiť termín, tak ti pošlú list.

Akurát neviem o tom čo písal misoft ako posledný bod, že termín sa môže v prípade opravy predlžiť o ďalších 30 dní. Ja som osobne robil na reklamačnom oddelení nemenovanej veľkej českej športovej firmy a vtedy (pred viac než rokom) sa rátalo 30 dní bez akýchkoľvek ďalších odkladov, tých 30 dní je už aj s opravou. Reklamácia sa môže predĺžiť o ďalších 14 dní v prípade, že už bude do 30 dní vybavená a ty požiadaš o prehodnotenie nakoľko nie si spokojný s výsledkom.
majki20
16.07.12,10:18
daj tomu cas este do stredy
majki20
17.07.12,09:28
vyriesil si nieco?
strakar
17.07.12,09:30
Ak ti neodpovedajú, a v zmluve, alebo v podmienkach , ktoré si potvrdil pred objednávkou ( nákupom ), porušili dohodu v termíne, tak podaj na nich tresné oznámenie PODVODU.
majki20
17.07.12,09:40
snad to netreba hned riesit trestnym oznamenim
misoft
17.07.12,11:10
Najskôr musí riešiť splnenie reklamácie - nebola vybavená - má tri možnosti - vyberie vrátenie sumy. Ak nepristúpia na to, oznámiť SOI. Ak ani vtedy nepochodí, až potom tr. oznámenie.
mil84
17.07.12,11:45
Cakam do zajtra, ak mi dnes nepride posta, zajtra sa idem informovat na predajnu ako dopadla reklamacia. Su len 3 moznosti:

1. ak mi ju nahodou vybavili kladne, tak budem rad a nic neriesim ale musia mi to urychlene poslat kurierom :) ak by to malo trvat zase dalsi tyzden-dva tak poziadam vratenie penazi. Samozrejme ak s prevedenim reklamacie nebudem spokojny, poziadam o vratenie penazi
2. ak zamietli reklamaciu, budem ziadat vratenie penazi kedze ma neupozornili postou - ak odmietnu vratit peniaze, napisem SOI a dalsi postup vyplynie zo situacie
3. ak nahodou na moju reklamaciu zabudli, uz ma to nezaujima ako si to vyriesia a tiez budem ziadat vratenie penazi

Zajtra/pozajtra napisem ako som dopadol...