Korihugo
14.07.12,21:41
Dobrý večer !
Prosím o radu pre vysporiadanie zaplatenej dane za 20% PHM. Pri spracovaní DPPO som pripočítal nedaňovú čiastku za 20% PHM v DPPO. (daň 114,-€) Uzavrel som účty, rok a na všetko som zabudol. Po zaplatí dane som zistil, že nemám v poč.stave. Ako teraz vysporiadať ten rozdiel ? Musím všetko opraviť a podať dodatočné DPPO alebo je nejaká jednoduchšie riešenie ? Všetkým ďakujem za radu.
KEJKA
15.07.12,04:50
JU?, PU?
celú daň si nezaúčtoval? Alebo len z PHM?
Korihugo
15.07.12,06:20
DPPO je v poriadku. V PU som nezaúčtoval len daň za tých 20% PHM čo som pripočítal v DPPO ako daň za nedaňový výdavok.
Korihugo
15.07.12,06:30
V poč.stave na účte 341 je menej o tých 114,-€.
Korihugo
16.07.12,12:38
Už som sa tešil na odpoveď od KEJKA.
KEJKA
16.07.12,15:35
tak ak je DPPO v poriadku, tam si vyčíslil celkovú DP včítane prip.položky z PHM.
Nechápem teda, ako si nemohol zaúčtovať celú splatnú daň v súlade s DPPO
a prečo si si neskontroloval výslednú DP na účte 341 podľa daňového priznnania......
ale ja si nemyslím, že DPPO je v poriadku, ak správne chápem tvoj popis:
..............V PU som nezaúčtoval len daň za tých 20% PHM čo som pripočítal v DPPO ako daň za nedaňový výdavok..................
v DPPO si mal pripočítať 20% PHM, zvýšiť ZD a zo zvýšeného ZD vypočítať DP
podľa popisu si si vyčíslil 20% PHM, z toho vypočítal daň - akú???? - a túto daň si dal ako prip.položku do DPPO? to je čo za haluz.
P.S.
nie som platený poradca Porady, chodím sem zo záujmu a dobrovoľne....... radia viacerí odborníci, neber moje meno nadarmo.:)
Korihugo
16.07.12,16:54
Prepáčte, nechcel som Vás dotknúť. Tých 20% som účtoval celý rok na 501xx (602,07 €)ako nedaňový výdavok a v DPPO som pripísal v tabulke III riadok 3. Z toho daň 114,-.€. Ďakujem za ochotu. Čítal som niekde, že sa to vo výkazoch nerieši.
KEJKA
16.07.12,18:13
určite sa z toho samostatne daň z príjmu nepočíta, ale 20% PHM je súčasťou vyčísleného = zvýšeného ZD. TAkže by to malo byť zohľadnené v splatnej dani a tú bolo treba účtovať vcelku 591/341. Tak by to bolo v zostatku účtu 341.
Ale ak si z nejakého dôvodu účtoval nie splatnú daň ale zníženú o uvedenú suu, tak ju treba doúčtovať 595/341, aby tá 341 sedela.
Ale aj tak tomu účtovaniu čiastkovej dane nerozumiem.
a nedotkol si sa mňa, ale mohlo sa to dotknúť iných rovnako zdatných poraďákov - viď Etiketa porady
Korihugo
16.07.12,19:09
Nemám skúsenosti na porade, často čítam a sa snažím nájsť čo potrebujem, no nerád zaťažujem s mojimi otázkami. Ja som tiež nepočítal daň samostatne, to automaticky tak vyšlo v DP. Len som nevedel kde mám po uhradení dane zaúčtovať ten rozdiel. Myslím si že teraz som už pochopil. Ďakujem za pomoc.
KEJKA
17.07.12,05:23
ak si postupoval podľa môjho popisu, tak ti rozdiel vznikol len ak si neuhradil celú splatnú daň, ale si si ju nejakým záhadným spôsobom a so záhadného dôvodu rozdelil.
prípadne si účtoval správne ale zaplatil viac, ako vyšla splatná daň v DPPO, v takom prípade však máš preplatok.
Korihugo
17.07.12,06:36
Ja to asi zle pýtam. Výsledok hosp.pred zdanením 19101.Daň 3629,33. /Výkaz ziskov a strát/.Pri vyplnení DPPO II.časť riadok 130 následne III.časť riadok 3, 602,07 za 20 percent PHM z účtu 501xx nedaňový náklad. Daň plus 114 spolu 3743,33. To už automaticky pripočíta softver. Toľko je aj uhradená. /Bankový výpis/ Lenže ja na účte 341 mám len 3629,33, teda bez tých 114. Pred odovzdaním som sa informoval ako to riešiť vo výkazoch,niekto mi poradil,že vo výkazoch sa to nerieši. Tak ja to teraz dával na 591 ako ste radili. Neviem či z toho niečo rozumieť. Ďakujem za trpezlivosť.
promont maja
17.07.12,07:23
... uvediem dve možnosti, nakoľko od 1. 1. 2011 sa platia odvody do zdravotného poistenia zo zisku po zdanení = t. j. účtovného hospodárskeho výsledku po zdanení ... hoci podľa DPPO ostala jeho výška nezmenená, len v účtovníctve, a aj vo výsledovke a v súvahe, nie je v správnej výške:


1. ... ak ešte nemáš valným zhromaždením, resp. rozhodnutím jediného spoločníka schválenú účtovnú závierku, postup je nasledovný: opätovne otvoriť účtovné knihy, doúčtovať rozdiel, nato spracovať novú účtovnú závierku, tú je potrebné schváliť ( ... lehota na schválenie je v zmysle ustanovení Obchodného zákonníka do troch mesiacov od lehoty na podanie DPPO) a ako schválenú ju doručiť daňovému úradu, či obchodného registru, resp. zbierke listín ...

opora v zákone:
§ 16 Zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
(9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
(10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).
(11) Ak sa zistí po schválení účtovnej závierky, že údaje za predchádzajúce účtovné obdobie nie sú porovnateľné (§ 17 ods. 9), účtovná jednotka ich opraví v účtovnom období, keď tieto skutočnosti zistila, a uvedie to v účtovnej závierke v poznámkach.


2. ... ale ak už máš schválenú účtovnú závierku ... a daňová povinnosť uvedená v DPPO sa týmto nezvýšila: môžeš vykonať opravu chýb minulých účtovných období:

opora v zákone:
§ 59 Postupov účtovania
Účtovanie vlastného imania
(13) Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona. Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.

§ 17 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.


... či? ... alebo je to predsa inak?
KEJKA
17.07.12,08:00
Ja to asi zle pýtam. Výsledok hosp.pred zdanením 19101.Daň 3629,33. /Výkaz ziskov a strát/.Pri vyplnení DPPO II.časť riadok 130 následne III.časť riadok 3, 602,07 za 20 percent PHM z účtu 501xx nedaňový náklad. Daň plus 114 spolu 3743,33. To už automaticky pripočíta softver. Toľko je aj uhradená. /Bankový výpis/ Lenže ja na účte 341 mám len 3629,33, teda bez tých 114. Pred odovzdaním som sa informoval ako to riešiť vo výkazoch,niekto mi poradil,že vo výkazoch sa to nerieši. Tak ja to teraz dával na 591 ako ste radili. Neviem či z toho niečo rozumieť. Ďakujem za trpezlivosť.
v číslach je to zrozumiteľnejšie. ale daň 3629,33 ti hádam nenaskočila automaticky - musel si ju účtovať 591/341. Ak si to účtoval pred vyplnením DPPO, tak to bola chyba. mal si vyplniť DPPO, r.100 19101, potom prip.položka, ako píšeš, tam by ti vyšiel ZD 19703,07 a z toho daň 3743,58 a tú si mal účtovať 591/341. Alebo opraviť - doplniť účtovný zápis, ak to to skutočne robí SW automaticky.
Kedže si to opomenul, tak teraz doúčtuj 595-daň min.období,, teda 595/341, účet 341 sa ti vyrovná.
KEJKA
17.07.12,08:13
ešte k príspevku 12
súhlasím, bude lepšie ak zaúčtuje 428/341, lebo nezúčtovaním DPPO v správnej výške vykázal vyšší zisk po zdanení.
Ak by aj účtoval na 595, je to síce náklad, ale nebude súčasťou r.100 v DPPO 2012, takže tuším posledný odstavec sa ho netýka.
Korihugo
17.07.12,12:57
Účtovná uzávierka už je schválená, zaslaná. Voči DÚ je v poriadku iba vo výkazoch je zmätok.Zrejme prichádza do úvahy oprava chýb z minulých období. Ďakujem Vám za rady a trpezlivosť.
jana32
26.03.13,12:30
Prosím o radu, lebo som v koncoch. Zistila som, že mi o 95 € nesedí výsledok hospodárenia v súvahe a vo výkaze ziskov a strát. kedysi som už mala taký problém, ale tu ste mi poradili, že to bude chyba v preúčtovaní hospodárskeho výsledku z predchádzajúceho roku - čo aj bola pravda. Teraz je ale toto v poriadku, netuším kde som urobila chybu. Prosím ako si to skontrolovať, aby som zistila kde je problém? Verím, že aj teraz spolu s Vami nájdem chybu.
jana32
26.03.13,12:34
A ešte jedno info - správny výsledok mám vo výkaze ziskov s strát, nesedí mi súvaha