zafirys
16.02.06,20:19
Dobrý deň,
chcem zamestanavateľa nahlásiť na inšpektoráte práce, pretože mi nevyplatil mzdu.Môžete mi povedať, kde sa v Bratislave nachádza?Kam mám ísť???:confused:

Okrem toho som zamestnávateľovi napísala, že na neho podám trestné oznámenie podľa §214 ods. 1 Trestného zákona. Môže mi niekto z Vás poradiť ako mám postupovať???Kam ísť a čo napísať.:confused:
Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
Som v koncoch...:mee:
STRELEC
16.02.06,19:37
Dobrý deň,
chcem zamestanavateľa nahlásiť na inšpektoráte práce, pretože mi nevyplatil mzdu.Môžete mi povedať, kde sa v Bratislave nachádza?Kam mám ísť???:confused:

Okrem toho som zamestnávateľovi napísala, že na neho podám trestné oznámenie podľa §214 ods. 1 Trestného zákona. Môže mi niekto z Vás poradiť ako mám postupovať???Kam ísť a čo napísať.:confused:
Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
Som v koncoch...:mee:
Postupoval by som asi takto:
- Inšpektorát práce vyplatenie mzdy žiadnym spôsobom priamo neovplyvní, ale znepríjemní to zamestnávateľovi život. Adresu Inšpektorátu zistíš, okrem telefónneho zoznamu, aj na stránke "občan.sk".
- pred podaním trestného oznámenia, resp. podaním na súde by som zamestnávateľovi poslal výzvu na splnenie záväzku - uhradenie netto mzdy (prípadne aj iných Tvojich pohľadávok, napr. cestovné, diéty, ...neviem) a dal by som mu primeraný "náhradný termín" na splnenie jeho povinností
- po uplynutí termínu by som ho súdne žaloval vo veci neuhradenia mzdy a podal podnet na prokuratúre pre podozrenie z trestného činu ....
Tieto dva kroky by som urobil súčasne. Žaloba z podozrenia k trestnému činu zo strany prokurátora je jedná pekná vec. Druhá je efektívne vymoženie svojich peňazí + príslušenstva (úroky z omeškania, súdne trovy a výlohy, výlohy spojené s poradenstvom=ekonóm, výlohy spojené s právnym zastupovaním-ak ho budeš potrebovať).
A prosím Ťa - neoháňaj sa v žalobe, či v podaní paragrafmi. Pokiaľ nie si právnik, nie je to moc dobré. Veď za hľadanie paragrafov sú platení iní - nechaj to na ich fantáziu.
Ak budeš v spore úspešný (podal si svoju verziu, svoj subjektívny postoj), daj vedieť na Porade.
zafirys
16.02.06,21:31
hm, list som uz zamestnávateľovi poslala. dala som mu 10 dní. No ale podľa mojich informácií sa nemajú k tomu aby mi dali peniaze co mi dlhuju.
Preto sa informujem dopredu ako mám postupovať ďalej.
K inšpektoratu na občanovi...neboj nie som ten typ co nemysli o krok vpred. Ale všade som našla iné adresy. Vieš? Preto sa pýtam tu...ľúdí, ktorí v tom vedia chodiť...
ale aj tak díkes za odpoveď:)
ajobs
16.02.06,22:28
hm, list som uz zamestnávateľovi poslala. dala som mu 10 dní. No ale podľa mojich informácií sa nemajú k tomu aby mi dali peniaze co mi dlhuju.
Preto sa informujem dopredu ako mám postupovať ďalej.
K inšpektoratu na občanovi...neboj nie som ten typ co nemysli o krok vpred. Ale všade som našla iné adresy. Vieš? Preto sa pýtam tu...ľúdí, ktorí v tom vedia chodiť...
ale aj tak díkes za odpoveď:)

Tu je link na adresy inšpektorátov práce http://www.safework.gov.sk/kontaktyKI.htm.

A pokiaľ ide o právny spor vo veci nevyplatenia mzdy (prípadne aj o trestnoprávny spor), je podľa mojich osobných skúseností najlepšie zvoliť zastupovanie skúseným advokátom najmä v oblasti pracovného práva.:)
Livia2
17.02.06,08:31
Ahojte,
známy sa zamestnal u jednej veľmi "serióznej" firmy ako murár, dostal pracovnú zmluvu, odhlásil sa z úradu, no proste idilka. Dva týždne odpracoval (to bolo koncom novembra), potom ich poslal zamestnávateľ zo stavby domov, že tam končia a nastupujú inde. Potom mu ešte dvakrát zavolali, že termín nástupu na ďalšiu akciu sa posúva o pár dní, a odvtedy nič. Mzdu nedostal ani za tie dva odrobené týždne, mobily zamestnávateľ nedvíha, pevné linky vo firme nemajú, nikto tam nie je. V januári zamestnanec ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe, poslal to poštou, lenže opäť sa mu nikto neozval. Keďže nemá zápočet, na úrade ho vedú ako zamestnaného, nedostáva nič. Čo s tým? Existuje nejaké iné riešenie ako súd?
STRELEC
17.02.06,08:40
Ahojte,
známy sa zamestnal u jednej veľmi "serióznej" firmy ako murár, dostal pracovnú zmluvu, odhlásil sa z úradu, no proste idilka. Dva týždne odpracoval (to bolo koncom novembra), potom ich poslal zamestnávateľ zo stavby domov, že tam končia a nastupujú inde. Potom mu ešte dvakrát zavolali, že termín nástupu na ďalšiu akciu sa posúva o pár dní, a odvtedy nič. Mzdu nedostal ani za tie dva odrobené týždne, mobily zamestnávateľ nedvíha, pevné linky vo firme nemajú, nikto tam nie je. V januári zamestnanec ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe, poslal to poštou, lenže opäť sa mu nikto neozval. Keďže nemá zápočet, na úrade ho vedú ako zamestnaného, nedostáva nič. Čo s tým? Existuje nejaké iné riešenie ako súd?Je tu žiaľ otázka, či by niečo vysúdil. Podal by som na túto firmu oznámenie jednak na Inšpektoráte práce, jednak dal by som podanie pre podozrenie z trestného činu. Podanie by som dal aj na príslušný živnoúrad. Snaťil by som sa s "firmou" spojiť a dohodnúť sa.
Chobot
17.02.06,09:04
Ahojte,
známy sa zamestnal u jednej veľmi "serióznej" firmy ako murár, dostal pracovnú zmluvu, odhlásil sa z úradu, no proste idilka. Dva týždne odpracoval (to bolo koncom novembra), potom ich poslal zamestnávateľ zo stavby domov, že tam končia a nastupujú inde. Potom mu ešte dvakrát zavolali, že termín nástupu na ďalšiu akciu sa posúva o pár dní, a odvtedy nič. Mzdu nedostal ani za tie dva odrobené týždne, mobily zamestnávateľ nedvíha, pevné linky vo firme nemajú, nikto tam nie je. V januári zamestnanec ukončil pracovný pomer v skúšobnej dobe, poslal to poštou, lenže opäť sa mu nikto neozval. Keďže nemá zápočet, na úrade ho vedú ako zamestnaného, nedostáva nič. Čo s tým? Existuje nejaké iné riešenie ako súd?

Ak nedostane výplatu v zákonom stanovenej lehote, nech postupuje rovnako ako zafirys.