bredikova
15.07.12,10:24
Prosím Vás , čo konkrétne môže byť v §6 odstavec 4 ( nie som z toho moc múdra:confused:) , a keď to už zaradím do odstavca 4 , kde sa to uvádza v DP. Nenašla som tam kolonku.
bredikova
16.07.12,04:33
Prosím, vie mi niekto odpovedať.
bredikova
16.07.12,06:32
Halóóó!!! Prosím.
Zita5
16.07.12,06:37
Napíšte o čo konrétne sa jedná o aký prenájom .....lebo ZoDzP do 31.12.2011 § 6 odst.4 je iný(hovorí o prenájme ) , ako zákon o DzP § 6 odst.4(hovorí o použití diela ...) od 1.1.2012 .....čo konkrétne riešite ?
Zita5
16.07.12,07:19
Ak robíte DP FO za rok 2011 a dotyčný má príjem z prenájmu(+ prenájom príslušenstva k nehnuteľnosti) ..tak v DP B uvediete tento príjem VI.ODDIEL r.10 - z prenájmu nehnuteľností / odst.3

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
veronikasad
16.07.12,07:21
Napíšte o čo konrétne sa jedná o aký prenájom .....lebo ZoDzP do 31.12.2011 § 6 odst.4 je iný(hovorí o prenájme ) , ako zákon o DzP § 6 odst.4(hovorí o použití diela ...) od 1.1.2012 .....čo konkrétne riešite ?
Zitka, nepýta sa na toto ?

(4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).
Zita5
16.07.12,07:27
Zitka, nepýta sa na toto ?

(4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).


Však preto som uviedla nech konkretizuje čo potrebuje .......odstavec ktorý uvádzaš je v platnosti od 1.1.2012 a DP nové ešte nie sú. Preto som jej dala obe možnosti na výber, nech sa vyjadrí .Ťažko sa odpovedá , ak niečo nie je konkrétne napísané.Zákon o dani z príjmov sa menil a tým sa posunuli aj odstavce .

Napokon ma napadlo, že ak mali predĺženie lehoty na podanie DP za rok 2011 , tak zrejme sa bude jednať v roku 2011 o prenájom a nie o dielo .

No ale to my máme hádať o čo sa jedná ? :)Však sa zadávateľka vyjadrí.
bredikova
16.07.12,07:29
Ospravedlňujem sa, ak som uviedla nesprávnu otázku. Myslela som , presne to čo napísala veronikasad:

4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).

jedná sa vlastne o to , že mám kamaráta , ktorý je učiteľ a privyrába si tým že píše články do časopisov. Ja som to v DP dala do §6 odst. 2 písmeno a) , ZP od neho teraz vyžaduje aby sa zaregistroval ako SZČO. Bude potom platiť preddavky alebo len mu vypočítajú doplatok v ročnom RZ ZP. V ZP nám poradili aby sme to zašili do vyššie menovaného §, ale v DP som nenašla na to kolonku. tak som v rozpakoch. Ak máte stým skúsenosti prosím poraďte. Zatiaľ ďakujem.
Zita5
16.07.12,07:33
Ospravedlňujem sa, ak som uviedla nesprávnu otázku. Myslela som , presne to čo napísala veronikasad:

4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).

jedná sa vlastne o to , že mám kamaráta , ktorý je učiteľ a privyrába si tým že píše články do časopisov. Ja som to v DP dala do §6 odst. 2 písmeno a) , ZP od neho teraz vyžaduje aby sa zaregistroval ako SZČO. Bude potom platiť preddavky alebo len mu vypočítajú doplatok v ročnom RZ ZP. V ZP nám poradili aby sme to zašili do vyššie menovaného §, ale v DP som nenašla na to kolonku. tak som v rozpakoch. Ak máte stým skúsenosti prosím poraďte. Zatiaľ ďakujem.




Však ani nenájdete , pretože ten odstavec 4 (opakujem ....ešte raz) ...sa týka príjmov dosiahnutých v roku 2012 , kde DP budeme podávať až v roku 2013.Takže rozhodne budú nové tlačivá daňových priznaní.
tictac7
16.07.12,07:36
Ospravedlňujem sa, ak som uviedla nesprávnu otázku. Myslela som , presne to čo napísala veronikasad:

4) Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).

jedná sa vlastne o to , že mám kamaráta , ktorý je učiteľ a privyrába si tým že píše články do časopisov. Ja som to v DP dala do §6 odst. 2 písmeno a) , ZP od neho teraz vyžaduje aby sa zaregistroval ako SZČO. Bude potom platiť preddavky alebo len mu vypočítajú doplatok v ročnom RZ ZP. V ZP nám poradili aby sme to zašili do vyššie menovaného §, ale v DP som nenašla na to kolonku. tak som v rozpakoch. Ak máte stým skúsenosti prosím poraďte. Zatiaľ ďakujem.




...ale toto znenie paragrafu, je tak, ako Ti písala Zita 5, iné do 31.12.2011 a iné je platné na tento rok. Preto asi ťažko nájdeš v DP za rok 2011 takto formulovaný príjem podľa znenia zákona platného od 1.1.2012. Alebo čo hľadáš?

ups, Zitka ma predbehla :-)
marjankaj
16.07.12,07:37
Počkaj si asi tak do februára 2013. Potom možno budú už na svete nové tlačivá na daň z príjmu na rok 2012:eek:
bredikova
16.07.12,07:37
To som už pochopila, že som sa pozerala do nového zákona, je to moja chyba. Ale viete mi poradiť, ako je to s tým ZP. Bude len doplácať.
Monika Kováčová
16.07.12,07:38
ou maj god! , zas je niekto veľmi múdry v zdravotnej poisťovni... ja toto neznášam... ! čoraz častejšie riešime kraviny, ktoré niekto múdry v poisťovni, najčastejšie všeobecnej, vyplodí... držte ma!
veronikasad
16.07.12,07:40
To som už pochopila, že som sa pozerala do nového zákona, je to moja chyba. Ale viete mi poradiť, ako je to s tým ZP. Bude len doplácať.
Ide o vysokú sumu príjmov ? S rokom 2011 už zrejme nič neurobíš, bude z nich musieť zaplatiť zdr.poistenie a spätne sa prihlásiť ako SZČO (spätne za rok 2011). Ak má súbeh zamestnania a podnikania, preddavky na ZP si môže určiť v nulovej výške.

Rok 2012 je už riešený v zákone o DzP.
bredikova
16.07.12,07:48
Ďakujem všetkým. Nejadná sa o veľkú sumu. Len nejakých 350 eur.

Ak som pochopila, za rok (2011) sa musí prihlásiť v ZP za SZČO - s dátumom od 1.1.2011 ? , ako píšete preddavky si určí nulové, a v RZ ZP mu dopočítajú nejaký doplatok. K 31.12.2011 sa môže odhlásiť z poistenia SZČO ?a v DP za rok 2012 mu to potom dám do spomínaného §6 odst. 4. Z toho by nemal platiť ZP??

Ja viem je to veľa ?? ale chcem mu to vysvetliť, lebo pre neho je to len prilepšenie k rodinnému rzpočtu a je sám a stará sa o dve dievky.
veronikasad
16.07.12,07:54
Ďakujem všetkým. Nejadná sa o veľkú sumu. Len nejakých 350 eur.

Ak som pochopila, za rok (2011) sa musí prihlásiť v ZP za SZČO - s dátumom od 1.1.2011 ? , ako píšete preddavky si určí nulové, a v RZ ZP mu dopočítajú nejaký doplatok. K 31.12.2011 sa môže odhlásiť z poistenia SZČO ?a v DP za rok 2012 mu to potom dám do spomínaného §6 odst. 4. Z toho by nemal platiť ZP??

Ja viem je to veľa ?? ale chcem mu to vysvetliť, lebo pre neho je to len prilepšenie k rodinnému rzpočtu a je sám a stará sa o dve dievky.
Ak jeho príjem ZP posúdi ako prijem SZČO, nedoplatok z toho bude 350/2,14*14%.

Splnenie Oznamovacej povinnosti nech konzultuje priamo v ZP. Treba si v prihláške určiť vymer.základ nula, aby mu nevykázali nedoplatok na preddavkoch.
Zita5
16.07.12,08:00
Netreba zabudnúť na registráciu na DU .
Jana Motyčková
16.07.12,08:37
jedná sa vlastne o to , že mám kamaráta , ktorý je učiteľ a privyrába si tým že píše články do časopisov. Ja som to v DP dala do §6 odst. 2 písmeno a) , ZP od neho teraz vyžaduje aby sa zaregistroval ako SZČO. Bude potom platiť preddavky alebo len mu vypočítajú doplatok v ročnom RZ ZP. V ZP nám poradili aby sme to zašili do vyššie menovaného §, ale v DP som nenašla na to kolonku. tak som v rozpakoch. Ak máte stým skúsenosti prosím poraďte. Zatiaľ ďakujem.

Príspevky do novín a časpoisov sa zdaňujú zrážkovou daňou a potom ich netreba dávať do DP. Ak je to zdanené zrážkovou daňou, neplatí sa z toho ani zdravotné poisteie. Ak ich dá do DP, potom z toho zapatí aj ZP.
Ten, kto poberá autorské honoráre (okrem príspevkov do novín a časopisov), má mať pridelené DIČ. Do ZP sa prihlasuje odkedy má pridelené DIČ. Ak by to boli autorské honoráre podľa §6 ods.4 (v r.2012), tak sa do ZP prihlasovať nemusí.
bredikova
16.07.12,09:06
Takže : už presné hodnoty: Príjmy 384,40 ... 40% náklady 153,76 ..... DZ 230,64 ..... z toho doplatok ZP .... cca 15,08 eur.
Dobre??
veronikasad
16.07.12,09:34
Takže : už presné hodnoty: Príjmy 384,40 ... 40% náklady 153,76 ..... DZ 230,64 ..... z toho doplatok ZP .... cca 15,08 eur.
Dobre??
Neboli tie príspevky zrazené zrážkovou daňou ?
bredikova
16.07.12,09:40
Chcela som si upresniť výpočet , ak by to nebolo zdanené zrážkou.
To si už nepamätám či to bolo alebo nebolo, lebo on mal aj rôzne dohody. Dala som si doniesť DP aj s podkladmi a potom uvidím. Ak budú zdanené zrážkovou daňou , tak spravím dodatočné, a nedám mu to do DP. Na DÚ to vysvetlím, a potom už bude všetko OK.

No ak neboli tak bude musieť asi doplatiť.

Ďakujem Vám všetkým za vyčerpávyjúce odpovede. Je to super , keď má kto poradiť. Ešte raz díky.
veronikasad
16.07.12,09:43
Chcela som si upresniť výpočet , ak by to nebolo zdanené zrážkou.
To si už nepamätám či to bolo alebo nebolo, lebo on mal aj rôzne dohody. Dala som si doniesť DP aj s podkladmi a potom uvidím. Ak budú zdanené zrážkovou daňou , tak spravím dodatočné, a nedám mu to do DP. Na DÚ to vysvetlím, a potom už bude všetko OK.

No ak neboli tak bude musieť asi doplatiť.

Ďakujem Vám všetkým za vyčerpávyjúce odpovede. Je to super , keď má kto poradiť. Ešte raz díky.
Výpočet máš správny, len ak to bolo zrazené zrážkovou daňou, tak ako písala Janka Motyčková, bolo by pre neho výhodnjšie podať dodatočné DP a tento príjem vynechať.

Ak nebudeš podávať DDP, nezabudni na splnenie ozn.povinností voči DU a ZP. Nedoplatok poistného bude platiť až po vykonaní RZZP prísl. ZP.
bredikova
16.07.12,12:54
Tak je to uzavreté. Bolo to zdanené zrážkovou daňou. Za rok si na to budem musieť dať lepší pozor, ak sa zas niečo nezmení. Tak som spravila dodatočné a vynechala som tieto príjmy. Pojdem to osobne odovzdať na DU a radšej to správkyni aj vyvetlím. Tak ešte raz ďakujem. Myslím že téma je uzavretá.:):---