Paťulo Hrvol
15.07.12,11:57
Dobrý deň prajem,

2 roky platím výživné za môjho otca na moju sestru, ktorá býva s našou mamou. Sestru nepripustili k záverečným skúškam (3 ročné štúdium - kaderníčka) a bude ich robiť až v septembri.

Chcel by som sa Vás opýtať, či musím zaplatiť výživné aj za mesiace júl, august a september, keďže to, že ju nepripustili k skúškam, je len jej vlastná hlúposť a nerád by som na jej hlúposť doplácal :(:confused:

Vopred ďakujem za odpoveď
ivka70
15.07.12,10:18
Povinnost platit vyzivne nekonci automaticky ukoncenim ci neukoncenim skoly,
vyzivovacia povinnost trva do casu, kedy je vyzivovane dieta schopne same sa zivit.

Vyzivne, urcene sudom, konci znovu az rozhodnutim sudu.

Treba poziadat sud o ukoncenie vyzivovacej povinnosti.
Ak ju sud ukonci, potom prestat platit. moze to byt aj neskor ako do septembra, zavisi od posudenia schopnosti dietata same sa zivit.
Dospele dieta musi preplatene vyzivne nasledne vratit.
Paťulo Hrvol
15.07.12,11:19
Povinnost platit vyzivne nekonci automaticky ukoncenim ci neukoncenim skoly,
vyzivovacia povinnost trva do casu, kedy je vyzivovane dieta schopne same sa zivit.

Vyzivne, urcene sudom, konci znovu az rozhodnutim sudu.

Treba poziadat sud o ukoncenie vyzivovacej povinnosti.
Ak ju sud ukonci, potom prestat platit. moze to byt aj neskor ako do septembra, zavisi od posudenia schopnosti dietata same sa zivit.
Dospele dieta musi preplatene vyzivne nasledne vratit.


ale keby to výživné nezaplatím, tak ho nemá možnosť odo mňa vymáhať, lebo už nenavštevuje školu a nemá potvrdenie o návšteve školy. Aspoň takto sa ku mne zachoval štát/polícia, keď som ja chcel vymáhať výživné po ukončení strednej školy.

Dobre hovorím ?:)
Paťulo Hrvol
15.07.12,11:25
a navyše, moja sestra nepodala návrh na výživné na plnoleté dieťa, ale vo výživnom sa automaticky pokračovalo aj po dovŕšení jej 18 rokov. Má vôbec právo na výživné?
mona091
15.07.12,11:48
a preco vlastne Ty platis vyzivne na sestru za tvojho otca?????
Paťulo Hrvol
15.07.12,11:53
a preco vlastne Ty platis vyzivne na sestru za tvojho otca?????

dobrá otázka:) Platím ho preto, lebo môj otec je nezodpovedný a netrápi ho, že to výživné treba platiť. A platím ho ešte aj preto, lebo som hlúpy a nechcem si dať zavrieť otca do väzenia.
misoft
15.07.12,17:38
mimotemy No teda chlape - ty si zriedkavý jav v tejto spoločnosti - zodpovednejší ako rodič.
K téme:

Žiadosť o zrušenie výživného (pokiaľ bolo súdom určené) musí podať ten, ktorý ho je povinný platiť - teda tvoj otec (ty to urobiť nemôžeš, nakoľko nie si povinný toto platiť).
Za ďalšie - sestra ešte stále neukončila prípravu na zamestnanie - neukončené záverečné skúšky, tieto sa budú realizovať až v septembri - teda sa stále pripravuje. Preto ani škola nemôže vydať doklad o ukončení školy. Žiadosť môže podať až po vydaní dokladu o ukončení školy a vykonaní skúšok. Zároveň však musí byť splnená podmienka, že sestra je schopná samostatne sa živiť (hšadanie práce, nástup do zamestnania), alebo je evidovaná na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
ivka70
16.07.12,07:40
ale keby to výživné nezaplatím, tak ho nemá možnosť odo mňa vymáhať, lebo už nenavštevuje školu a nemá potvrdenie o návšteve školy. Aspoň takto sa ku mne zachoval štát/polícia, keď som ja chcel vymáhať výživné po ukončení strednej školy.

Dobre hovorím ?:)

Nie, nepremyslas spravne.
Kludne moze podat na teba trestne oznamenie alebo poslat exekutora, kedze pravne vyzivovacia povinnost nadalej trva.
Urcite to treba riesit navrhom na ukoncneie vyzivovacej povinnosti.
ivka70
16.07.12,07:42
a navyše, moja sestra nepodala návrh na výživné na plnoleté dieťa, ale vo výživnom sa automaticky pokračovalo aj po dovŕšení jej 18 rokov. Má vôbec právo na výživné?

To nie je podstatne, vyzivovacia povinnost je stale platne, 18 rokov na tom nic nemeni.
Netreba po dovrseni tohto veku specialne ziadat o predlzenie vyzivovacej povinnosti.
Len keby chceli zmenu, napr. zvysenie, neziada po 18 roku veku dietata zakonny zastupca, ale priamo dieta (ktore ale moze byt zastupovane zak. zastupcom).
Lenka_23
16.07.12,14:59
Dobrý den chcem poradit s priatelom máme 6 mesacneho syna lenze hned po porode sme sa rozisli .....a dohodli sme sa na mimosudnej dohody o vyzivnom lenže po nejakom case mu to nevyhovovalo a prestava mi platit sumu o kt.suhlasil straca aj zaujem preto mi prestava platit nejak lebo ma problemy kt.si narobil sam svojou hlupostou straca zaujem o maleho vyhraza sa mi stale sudom a podobne povedal mi že si maleho bude beravat ku sebe do ZA lenze to ja nedovolím on nie celkom vyrovnany clovek ja mu jednoducho neverím on nevie nic co s atyka maleho mal sanci sa naucit ale nie on sa siel skor zabavat opit sa ako byt so synom ja sa chcem poradit ako mam dalje pokracovat ci to podat na sud alebo nwm ...dakujem za skoru odpoved
misoft
16.07.12,18:10
Skôr na otca - platiteľom výživného je otec, nie brat.
Paťulo Hrvol
17.07.12,20:16
Nie, nepremyslas spravne.
Kludne moze podat na teba trestne oznamenie alebo poslat exekutora, kedze pravne vyzivovacia povinnost nadalej trva.
Urcite to treba riesit navrhom na ukoncneie vyzivovacej povinnosti.

Aha, dobre, tak to potom budem riešiť ukončením vyživovacej povinnosti. Dúfam, že budem môcť zastupovať otca cez splnomocnenie, nakoľko môj otec žije dlhodobo na Cypre.

A s Vašim dovolením by som mal ešte jednu otázku...
Moja matka mi nezaplatila výživné od kedy som skončil školu(7/2011). Po ukončení školy som bol nezamestnaný, vedený na ÚP, a od októbra 2011 som sa zamestnal na dohodu až do júna 2012. Aká suma sa zohľadňuje pri posúdení či som schopný sa sám živiť?

A ďakujem vám všetkým za pomoc:)
pepsikova
18.07.12,04:27
Dobrý den chcem poradit s priatelom máme 6 mesacneho syna lenze hned po porode sme sa rozisli .....a dohodli sme sa na mimosudnej dohody o vyzivnom lenže po nejakom case mu to nevyhovovalo a prestava mi platit sumu o kt.suhlasil straca aj zaujem preto mi prestava platit nejak lebo ma problemy kt.si narobil sam svojou hlupostou straca zaujem o maleho vyhraza sa mi stale sudom a podobne povedal mi že si maleho bude beravat ku sebe do ZA lenze to ja nedovolím on nie celkom vyrovnany clovek ja mu jednoducho neverím on nevie nic co s atyka maleho mal sanci sa naucit ale nie on sa siel skor zabavat opit sa ako byt so synom ja sa chcem poradit ako mam dalje pokracovat ci to podat na sud alebo nwm ...dakujem za skoru odpoved.....

...neviem, či ste sa dohodli písomne na výživnom a prečo sa ti vyhráža súdom...či ti teda podpísal na papieri, kolko bude na malého dávať...ale v tvojom prípade by som podala na súd žiadosť o výživné na dieťa,napísala, koľko žiadaš peňazí,opísala tvoje podmienky na život a chovanie tvojho priateľa a hneď požiadala aj o určenie styku otca s dieťaťom a podmienky, za akých sa môže s dieťaťom stretávať...súd určí sociálnu kurátorku, ktorá toto preskúma a vypovie na súde... súd si vyžiada aj zárobok tvojho priateľa a podľa toho určí výživné...
..je tu dosť tém, kde si môžeš prečítať, ako toto prebieha, ale nemáš čo stratiť, dieťa potrebuje žiť a aj peniaze od oboch rodičov musí dostať...
ivka70
18.07.12,04:33
.....

...neviem, či ste sa dohodli písomne na výživnom a prečo sa ti vyhráža súdom...či ti teda podpísal na papieri, kolko bude na malého dávať...ale v tvojom prípade by som podala na súd žiadosť o výživné na dieťa,napísala, koľko žiadaš peňazí,opísala tvoje podmienky na život a chovanie tvojho priateľa a hneď požiadala aj o určenie styku otca s dieťaťom a podmienky, za akých sa môže s dieťaťom stretávať...súd určí sociálnu kurátorku, ktorá toto preskúma a vypovie na súde... súd si vyžiada aj zárobok tvojho priateľa a podľa toho určí výživné...
..je tu dosť tém, kde si môžeš prečítať, ako toto prebieha, ale nemáš čo stratiť, dieťa potrebuje žiť a aj peniaze od oboch rodičov musí dostať...

A doplnim, na sude treba ziadat vyzivne aj na seba a rovnako mas narok na uhradenie nakladov suvisiacich s porodom a starostlivostou o novonarodene dieta.
misoft
18.07.12,14:04
Moja matka mi nezaplatila výživné od kedy som skončil školu(7/2011). Po ukončení školy som bol nezamestnaný, vedený na ÚP, a od októbra 2011 som sa zamestnal na dohodu až do júna 2012. Aká suma sa zohľadňuje pri posúdení či som schopný sa sám živiť?
Skončil si školu, bol si vedený na ÚP = skončil si prípravu na zamestnanie = matka požiadala o ukončenie platenia výživného - súd vyhovel, nemusí platiť. Žiadna suma - posudzuje sa, či sa naďalej pripravuješ (študuješ), alebo už si evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. A od októbra si predsa zarábal - čo potom chceš?
misstka
18.07.12,14:46
možno to nechceš rozoberať, ale sa v tom strácam. na jednej strane píšeš že otec je nezodpovedný, žije na Cypre, z čoho si sám teda žil od toho ukončenia školy a ešte platil aj výživné na sestru? a prečo za neho platíš akože teraz? čo robí na Cypre, ak si tam vyvaľuje šunky, tak je čudné že ho chrániš a chceš peniaze od matky. ak zarába, tak neviem prečo platíš výživné za neho ty....
misoft
18.07.12,15:11
Písal, že od októbra 2011 makal na dohodu. Ale inak sa tiež divím -prečo bráni niekoho, kto na neho zvysoka se*ie?