soske
16.02.06,19:49
Ahojte!!
Neviete mi niekto poradiť, či FO-SZČO, ktorá má 5-tich zamestnancov, a tvori len maly soc.fond z ktorého prispieva zamestnancom na stravné lístky,by mohla zo zisku dať napríklad 50.000,- do soc.fondu.
Ak áno, na čo by mohla zamestnancom z neho prispieť a bolo by to este treba znovu zdanovať???
Ak niekto s tymto pracuje velmi proooosíííím.
sara
18.02.06,13:54
Podľa mňa by mohla. Prispieť zamestnancom z toho môže tak isto,ako zo zákona tvoreného soc.fondu,t.j. na stravné lístky, dopravu, kultúru a pod. Pre zamestnancov je to príjem, či už peňažný alebo nepeňažný, takže sa im to musí zdaniť so mzdou. Nedaní sa iba príspevok na stravné lístky.
Tweety
18.02.06,14:07
Ahojte!!
Neviete mi niekto poradiť, či FO-SZČO, ktorá má 5-tich zamestnancov, a tvori len maly soc.fond z ktorého prispieva zamestnancom na stravné lístky,by mohla zo zisku dať napríklad 50.000,- do soc.fondu.
Ak áno, na čo by mohla zamestnancom z neho prispieť a bolo by to este treba znovu zdanovať???
Ak niekto s tymto pracuje velmi proooosíííím.
Zo zisku po zdanení môžeme prispieť do S.F. Ale príspevky pre zamestnancov z tohoto fondu sú predmetom dane.
liba2
18.02.06,14:07
Na čerpanie SF si treba vypracovať smernicu (pravidlá).
Jana Acsová
19.02.06,13:45
Ahojte!!
Neviete mi niekto poradiť, či FO-SZČO, ktorá má 5-tich zamestnancov, a tvori len maly soc.fond z ktorého prispieva zamestnancom na stravné lístky, by mohla zo zisku dať napríklad 50.000,- do soc.fondu.
Ak áno, na čo by mohla zamestnancom z neho prispieť a bolo by to este treba znovu zdanovať?
Tvorba SF je povolená aj z ďalších zdrojov, ktorým môže byť aj zisk. Čerpanie SF by malo byť v súlade s interným predpisom týkajúcim sa tvorby a čerpania SF. Vychádzajúc zo zákona tak čerpanie by malo byť:
- na úhradu výdavkov na dopravu (podmienky určuje § 7 ods. 3),
- 30 % na stravovanie a regeneráciu pracovnej sily,
- 20 % na sociálnu výpomoc, dopravu, DDP,
- ostatné použitie SF na realizáciu podnikovej sociálnej politiky v zmysle Zákona o sociálnom fonde.
mika1
20.02.06,07:22
Podľa zákona o dani z príjmu (posledná novela) je od dane oslobodený aj

i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva (§ 5 odstavec 7)

Čiže, ak by išlo o obchodnú spoločnosť alebo družstvo, táto časť čerpania soc. fondu by sa zamestnancom zdaniť nemusela. Bohužiaľ, na fyzickú osobu sa to nevzťahuje. :mee:
Jana Acsová
20.02.06,12:45
Podľa zákona o dani z príjmu (posledná novela) je od dane oslobodený aj

i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva (§ 5 odstavec 7)

Čiže, ak by išlo o obchodnú spoločnosť alebo družstvo, táto časť čerpania soc. fondu by sa zamestnancom zdaniť nemusela. Bohužiaľ, na fyzickú osobu sa to nevzťahuje. :mee: Toto podľa môjho názoru nie je také jednoznačné, ako je to podané (bez ohľadu na to, že vieme, že tieto názory sa začali šíriť). Chýba však právny výklad, či je možné stotožniť pojem podiel na zisku a príspevok zo sociálneho fondu.
Tento názor zatiaľ nezastávam.
mika1
20.02.06,13:24
Toto podľa môjho názoru nie je také jednoznačné, ako je to podané (bez ohľadu na to, že vieme, že tieto názory sa začali šíriť). Chýba však právny výklad, či je možné stotožniť pojem podiel na zisku a príspevok zo sociálneho fondu.
Tento názor zatiaľ nezastávam.

Nepísala som o príspevku zo soc fondu vo všeobecnosti, ale o príspevku z časti soc. fondu tvoreného zo zisku. Vzhľadom na to, že týmto spôsobom sa podiel na zisku prerozdelí medzi zamestnancov a nikoho iného, považujem to za aplikovateľné.
liba2
20.02.06,15:22
Nepísala som o príspevku zo soc fondu vo všeobecnosti, ale o príspevku z časti soc. fondu tvoreného zo zisku. Vzhľadom na to, že týmto spôsobom sa podiel na zisku prerozdelí medzi zamestnancov a nikoho iného, považujem to za aplikovateľné.
Natíska sa otázka, či nie je jednoduchšie rozhodnúť a určiť celkovú sumu, ktorá sa vyplatí ako podiel na zisku zamestnancom, už pri rozhodovaní o spôsobe rozdelenia HV . Prevodom do SF a následnou výplatou ako odmena zo zisku, sa to len komplikuje.
Jana Acsová
20.02.06,17:35
Nepísala som o príspevku zo soc fondu vo všeobecnosti, ale o príspevku z časti soc. fondu tvoreného zo zisku. Vzhľadom na to, že týmto spôsobom sa podiel na zisku prerozdelí medzi zamestnancov a nikoho iného, považujem to za aplikovateľné.Pochopila som o čom hovoríte. Ja hovorím o tom istom. Zákon o sociálnom fonde hovorí aj o ostatnej tvorbe (nielen z nákladov) a zároveň hovorí o čerpaní SF - príspevkoch vo všeobecnosti.
Jana Acsová
20.02.06,17:39
Natíska sa otázka, či nie je jednoduchšie rozhodnúť a určiť celkovú sumu, ktorá sa vyplatí ako podiel na zisku zamestnancom, už pri rozhodovaní o spôsobe rozdelenia HV . Prevodom do SF a následnou výplatou ako odmena zo zisku, sa to len komplikuje.Súhlasím ... s tým, že to čo je povedané v poslednej vete nielenže "komplikuje" situáciu, ale z môjho pohľadu vylučuje považovať príspevok zo SF za podiel na zisku. Inak v praxi si neviem ani presne predstaviť ako by sa evidovalo a vykazovalo čerpanie SF tvoreného z nákladov a kedy zo zisku, situácie môžu byť variantné a nepreukazné...

Či bude táto otázka riešená, uvidíme ... V súčasnosti platnom znení ZDP zatiaľ nevidím inú možnosť ako každý príspevok zo SF považovať za príspevok zo SF.

To je teda veta. Ale čo už, keď sa s ňou stotožňujem .-)
mika1
21.02.06,07:52
Natíska sa otázka, či nie je jednoduchšie rozhodnúť a určiť celkovú sumu, ktorá sa vyplatí ako podiel na zisku zamestnancom, už pri rozhodovaní o spôsobe rozdelenia HV . Prevodom do SF a následnou výplatou ako odmena zo zisku, sa to len komplikuje.

Súhlasím, je to komplikované, ale podľa toho, čo som počula, pri priamom rozdelení zisku zamestnancom musí zamestnanec platiť časť odvodov.
Toto je len skulinka, ako poskytnúť zamestnancom "čistú" hodnotu (aj keď účelovo viazanú).

Priznám sa, že v tejto oblasti nie som príliš doma, takže uvítam bližšie informácie o tých odvodoch, ako aj ďalšie názory, či to je možné použiť, alebo nie.