Peter766
15.07.12,15:38
Pekný deň s manželkou sa chceme rozviesť amám taký problém že neviem vyriešiť naše bývane, ona by tam chcela ostať našou 4 ročnou dcérkou , ale ja nemám kde isť. Byt sme dostali od mojich rodičov ale neni to zapásané ani na moje ani na manželkyne meno, vyriešili sme to s darovaciou zmluvou , to znamená že byt je darovaná tým pádom patri našej dcérkyale obidvaja tam máme doživotné právo na bývanie, keď by som to chcel sudnou cestou vyriešiť aké kroky by ste mi navrhli?, Musime tam bývať obidvaja aj nadalej, alebo ma môže manželka nijakým spôsobom vyhodiť? za vašu odpoved dakujem
mattto
15.07.12,16:06
veľmi nešťastné riešenie, ale to už asi teraz vieš

rodičia nemôžu pýtať dar späť, keďže nie sú splnené podmienky. Nemusíš tam bývať, ale môžeš, manželka nie je vlastník nehnuteľnosti, nemá práva vlastníka nehnuteľnosti, preto ti nemôže brániť vo výkone vecného bremena ani ti ho zrušiť. Obidvaja ste zákonní zástupcovia mal. dcéry. V prípade rozvodu súd rozhoduje, kto bude mal. dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok. Ak manželka dostane dieťa do starostlivosti, stane sa jeho zástupcom a bude spravovať jeho majetok, eventuálne ti môže zrušiť vecné bremeno, avšak nie bezplatne.
buchač
15.07.12,16:10
veľmi nešťastné riešenie, ale to už asi teraz vieš

rodičia nemôžu pýtať dar späť, keďže nie sú splnené podmienky. Nemusíš tam bývať, ale môžeš, manželka nie je vlastník nehnuteľnosti, nemá práva vlastníka nehnuteľnosti, preto ti nemôže brániť vo výkone vecného bremena ani ti ho zrušiť. Obidvaja ste zákonní zástupcovia mal. dcéry. V prípade rozvodu súd rozhoduje, kto bude mal. dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok. Ak manželka dostane dieťa do starostlivosti, stane sa jeho zástupcom a bude spravovať jeho majetok, eventuálne ti môže zrušiť vecné bremeno, avšak nie bezplatne.
...až príliš nešťastné ....ach jo...

...snáď by bolo riešením varianta predaja bytu a následnou kúpou každý zvlášť ....
...alebo nejaká výmena ....
hubatá
15.07.12,16:27
Spoločné bývanie by bol problémový. Nech ti manželka za jej peniaze kúpi byt v tom istom meste, aby ste si mohli dohodnúť striedavú starostlivosť o dieťa (teda ak máš o ňu záujem). Potom budeš vo výhode že obaja budete spravovať majetok dcéry a tak ten byt bez tvojho bývalá nemôže ani predať.