china_ski
15.07.12,15:59
Dobrý deň,

odvčera hľadám odpovede na elemntárne veci, žiaľ, stále mám zmätok z odpovedí. Prosím o rozumné vysvetlenie takéhoto prípadu:

Dostal som dotáciu z ÚP, neznalý však veci - myslel som, že JU zvládnem sám, nakúpil som nejaký tovar ešte pre prijatím príspevku - žiaľ nie z FÚ (ktorý je vedený na DÚ - nemal som ho aktívny), ale zo súkromného. Našiel som tu síce rady, že to treba dať cez pokladňu, ale čo to v praxi znamená? Príklad:

1.) ako označím tento vklad do pokladne - (je to štandarizované označenie PPD?) povedzme PPD1 s označením "vklad do pokladne na nákup tovaru" v hotovosti - a jeho dokladom bude výpis z BÚ (označený potom PPD1?)
Následne do ďalšieho riadku dám FAP1 (faktúra prijatá) s označením tovaru a firmy - a to bude výdaj v hotovosti?

Teda bude príjem a zároveň výdaj, pokladňa su vynuluje, a bude to správne zaúčtované?
veronikasad
15.07.12,14:08
Peňažný denník budeš robiť ručne alebo cez nejaký účtovný SW ? Kedy si podpísal zmluvu a kedy si nakupoval zariadenie v zmysle podn.plánu ?
china_ski
15.07.12,14:13
Peňažný denník robím ručne, nepredpokladám veľa položiek, som SZČO - zariadenie som kupoval po podpísaní dohody, ale ešte pred prijatím peňazí na FÚ
veronikasad
15.07.12,14:19
Peňažný denník robím ručne, nepredpokladám veľa položiek, som SZČO - zariadenie som kupoval po podpísaní dohody, ale ešte pred prijatím peňazí na FÚ
Aj keď nepredpokladáš veľa položiek, skús si stiahnuť nejaký bezplatný účtovný SW, napr. ALFA od Kros-u. Okrem peňažného denníka ti urobí všetky potrebné evidencie, vrátane výkazov a daňového priznania.

K zadaniu v prvom príspevku. Do pokladne vložíš hotovosť pri začiatku podnikania v ľubovoľnej výške (PNZD - vklad podnikatela) . Nie je to príjem ovplyv.základ dane. Ku každému dokladu, ktorý si hradil zo súkromného účtu prefotíš bankový výpis a zaúčtuješ ho ako výdaj z pokladne. Či s takýmto čerpaním budú "spokojní" kontrolori UP - netuším.
china_ski
15.07.12,14:41
Na možné čerpanie príspevku ešte pred jeho fyzickým prijatím som sa informoval a dostal som súhlasnú odpoveď, akurát som si neprievedol peniaze na firemný účet, ale platil tovar zo súkromného s tým, že si to neskôr vrátim.

Ďakujem za radu, teda je lepšie vložiť rovno akože vklad, ktorý mi pokryje všetky výdavky v hotovosti, ako to robiť po jednotlivých položkách? Jedná sa iba o 3 položky, jednu som platil cash, dve prevodom zo súkromného účtu - akonáhle mi nabehol príspevok z ÚP, všetko som platil z podnikatelského účtu a tie tri zaplatené položky som si vrátil s označením "vrátenie vkladu" - tiež jednotlivo s označením tovaru aj vo výpise z FÚ.
Aby som správne pochopil logiku veci: Ak označím položku ako VPD1., 2., 3. - jedná sa teda o výdaj hotovosti za faktúry, ktorú som si priebežne označil ako FAP1., 2., 3 - myslel som, že označenie položiek v PD sa musí zhodovať s označením v knihe záväzkov - teda tie faktúry potom označím tiež VPD1-3?
Teoreticky by mohol byť vklad a potom výdaj týchto troch položiek sĺo, aby som to vedel lepšie vysvetliť?
veronikasad
15.07.12,14:50
Na možné čerpanie príspevku ešte pred jeho fyzickým prijatím som sa informoval a dostal som súhlasnú odpoveď, akurát som si neprievedol peniaze na firemný účet, ale platil tovar zo súkromného s tým, že si to neskôr vrátim.

Ďakujem za radu, teda je lepšie vložiť rovno akože vklad, ktorý mi pokryje všetky výdavky v hotovosti, ako to robiť po jednotlivých položkách? Jedná sa iba o 3 položky, jednu som platil cash, dve prevodom zo súkromného účtu - akonáhle mi nabehol príspevok z ÚP, všetko som platil z podnikatelského účtu a tie tri zaplatené položky som si vrátil s označením "vrátenie vkladu" - tiež jednotlivo s označením tovaru aj vo výpise z FÚ.
Aby som správne pochopil logiku veci: Ak označím položku ako VPD1., 2., 3. - jedná sa teda o výdaj hotovosti za faktúry, ktorú som si priebežne označil ako FAP1., 2., 3 - myslel som, že označenie položiek v PD sa musí zhodovať s označením v knihe záväzkov - teda tie faktúry potom označím tiež VPD1-3?
Teoreticky by mohol byť vklad a potom výdaj týchto troch položiek sĺo, aby som to vedel lepšie vysvetliť?
Nemusíš robiť osobné vklady po položkách, vlož si väčšiu sumu na začiatok, z ktorej budeš hradiť aj iné výdavky súvisiace s podnikaním v hotovosti.

Kniha záväzkov (kniha došlých faktúr) a peňažný denník sú dva samostatné číselné rady. Do peňažného denníka zapisuješ úhradu faktúry z knihy záväzkov, číslo VPD nemusí byť zhodné s interným číslom DF. Do textu si môžeš poznačiť int.číslo DF.

Veľmi dobrú pomôcku na ručné vedenie JU máš v prvom príspevku tejto témy

http://www.porada.sk/t197691-kompletne-jednoduche-uctovnictvo-v-jednom-excel-subore.html
china_ski
15.07.12,15:02
Dúfam, že rozumiem, ale ak by sme to mohli zhrnúť v názornom prípade:

1. PNZD Vklad podnikateľ 3000 € - musím sám sebe vypísať príjmový pokladničný doklad?
2. VPD1 - fotoaparát r-(režia) výdaj v hotovosti 1699€ (ako VPD1 si označím potom vytlačený mesačný vypis z BU a odložím k faktúre za tovar)
3 VPD2 - Monitor r- výdaj v hotovosti 300€ (je to v jednom mesiaci, teda mám priložiť ďalší označený výpis, ktorý bude označený ako VPD2?)
4. VPD3 - pokladňa r - výdaj v hotovosti (a to som neplatil prevodom, ale cash a mám iba bloček, teda si musím vypísať výdajkový pokladničný doklad na tú sumu a označiť VPD3?
veronikasad
15.07.12,15:07
Dúfam, že rozumiem, ale ak by sme to mohli zhrnúť v názornom prípade:

1. PNZD Vklad podnikateľ 3000 € - musím sám sebe vypísať príjmový pokladničný doklad? ano
2. VPD1 - fotoaparát r-(režia) výdaj v hotovosti 1699€ (ako VPD1 si označím potom vytlačený mesačný vypis z BU a odložím k faktúre za tovar) fotoaparát je drobný majetok, neúčtuješ v členení PR, ale materiál. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.
3 VPD2 - Monitor r- výdaj v hotovosti 300€ (je to v jednom mesiaci, teda mám priložiť ďalší označený výpis, ktorý bude označený ako VPD2?) Pre prehľadnosť si znovu prilož výpis. Postup evidencie rovnako ako fotoaparát.
4. VPD3 - pokladňa r - výdaj v hotovosti (a to som neplatil prevodom, ale cash a mám iba bloček, teda si musím vypísať výdajkový pokladničný doklad na tú sumu a označiť VPD3?

Ku všetkým pohybom z pokladne vypisuješ pokladničné doklady. (aj k tým, čo si platil zo súkromného účtu)
Správne účtovanie máš zvýraznené v texte.
china_ski
15.07.12,15:20
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, zčána mi trochu svitať :)

Akurát som trochu zneistel pre označenie tovaru ako drobného majetku a materiál - doteraz som bol v tom, že majetok je až v sume nad 1700€ a materiálom sa rozumie tovar, ktorý nakupujem naďalšie spracovanie a predanie v inej podobe.. nad koľko je potom tento tovar drobným majetkom a kedy len réžiou?
veronikasad
15.07.12,15:24
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, zčána mi trochu svitať :)

Akurát som trochu zneistel pre označenie tovaru ako drobného majetku a materiál - doteraz som bol v tom, že majetok je až v sume nad 1700€ a materiálom sa rozumie tovar, ktorý nakupujem naďalšie spracovanie a predanie v inej podobe.. nad koľko je potom tento tovar drobným majetkom a kedy len réžiou?
Trošku ťa opravím. Tovar je všetko, čo nakúpiš za účelom ďalšieho predaja. Zariadenie, ktoré nakúpiš pre potrebu firmy účtuješ ako materiál (do 1700€). Ak suma presiahne 1700€, ide o dlhodobý majetok, ktorý nie je VOZD pri jeho obstaraní, ale do výdavkov OZD sa ti dostane formou odpisov (cez interný doklad)
V Prevádzkovej réžii účtuješ väčšinou služby.

Doporučujem preštudovať Postupy účtovania pre JU

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2012-a.html
china_ski
15.07.12,15:31
Ďakujem ešte raz.. ako sa poznám, ešte sa sem vrátim :)
china_ski
16.07.12,05:56
Ešte otázočka - ak mám tržbu - teda príjem v hotovosti - ako doklad som vystavil blok z pokladne - tiež treba vypisovať príjmový doklad do pokladne?

Druhá vec :) ak značím čísla dokladov povedzme je to výdaj z banky - teda si to označím VB1,2,3 atď, alebo môžu maž doklady rovnaké značenie v jednom mesiaci, pretože výpis z banky je mesačný a tie platby sú na jednom doklade? povedzme všetky platby z banky za júl by boli VB7?
VPD je jasný, lebo musím za každý výdaj aj príjem písať nový doklad, ale ako je to s bankou?