kalamajka
15.07.12,19:24
Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžem na faktúre uviesť - fakturovať zákazníkovi cestu k nemu a späť ak nemám auto v podnikaní. Na prepravu využívam raz kamarátove auto, za ktoré platí cestnú daň a inokedy vlastné auto, ktoré však nie je prihlásené na daňovom úrade.
Za každý kilometer fakturujem sadzbu 0,40 €. Je niekde v zákone stanovená výška sadzby, ale postup akým sa vypočíta?

ďakujem za odpoveď
KEJKA
15.07.12,20:30
hlavne musíš byť dohodnutá s klientom, že bude tieto náklady akceptovať. Náklady budú súčasťou ceny za poskytnutú službu.
Pre teba to budú výnosy-tržby.
Ako si preukážeš súvisiace náklady so všetkými náležitosťami, nie je obsahom tvojho zadania.........
sadzba pre fakturáciu je tiež otázkou dohody s klientom.
Preukázané náklady -to je iná otázka.
kalamajka
16.07.12,09:07
Ideálne by teda bola písomná dohoda medzi mnou a klientom a do dohody zahrnúť aj sadzbu.
Podľa môjho názoru 0,40 € nie je nadhodnotená sadzba - príde mi to reálne .
Nerozumiem poznámke "preukázané náklady". Auto nie je v majetku, nie je prihlásené na DÚ, to znamená, že v nákladoch nemám nič, len v tržbách - no a keď z toho platím štátu dań, tak je to OK, alebo nie?
KEJKA
16.07.12,14:38
áno, OK. Ja som si myslela, že si nejaké náklady chceš uplatniť - napr. vo forme cesťáku....
uctokrajan
16.07.12,16:36
Mala som podobný prípad, ktorý som konzultovala s DU a bolo mi povedané, že ak nemam auto prihlásené a zaplatenú cestnú daň nemôžem ho použiť na podnikanie, t.z. ani samostatne uviesť ako službu. Ak si to ja premietnem do ceny a dohodnem sa na cene so zákazníkom, len to osobitne neuvediem na Fa, je to OK
kalamajka
17.07.12,08:30
Takže to zosumarizujem:
na základe vykonanej služby súčasťou faktúry je správa , kde je uvedená ŠPZ auta, ktoré bolo použité pri výkone služby, ktorým som sa premiestnila k zákazníkovi
je to auto môjho kamaráta, auto je prihlasené na Daňovom úrade, takže cestná daň sa bude platiť v 1/2013
v takom prípade môžem uvádzať na faktúre pre zákazníka okrem štandardných služieb, ktoré sú predmetom podnikania aj cestu z miesta sídla firmy k zákazníkovi a späť ??
Neuplatňujem si žiadne ďalšie náklady - ani cesťáky, ani phm ....