genniegennie
15.07.12,19:48
Chcem sa opýtať či môžem učiť na 1. stupni zš ak mám na diplome špeciálna pedagogika, štátnice mám z nasledovných jedenástich predmetov: 1, teoretické základy pedagogiky, 2 špeciálna pedagogika, 3 špeciálno-pedagogická diagnostika, 4 metódy výchovnej rehabilitácie, 5 teórie výchovy a špeciálne výchovy mentálne postihnutých,6 pedagogika sluchovo postihnutých, 7 pedagogika telesne postihnutých chorých a zdravotne oslabených,8 špeciálnopedagogické poradenstvo a služby,9 špeciálne didaktiky predmetov špeciálnych základných škôl, 10 pedagogika mentálne postihnutých II, 11 špeciálnopedagogická diagnostika a prognostika.
Keď som študovala tak nám všetci tvrdili, že môžme učiť na prvom stupni zš, ale teraz si už nikto nieje tým istý ani len ministerstvo. i keď obsah predmetov zš na prvom stupni je rovnaký ako obsah 1-9 v šzš. Za odpoveď ďakujem.
miramax1
16.07.12,03:12
S danym vzdelanim na ZS nemozete ucit,nemate na diplome uvedene primarne vzdelanie. Ucit by ste na ZS mohla ucit iba v spec. triede,ak taku triedu ma ZS vytvorenu.
brontosaurus
16.07.12,12:08
Ak máte na diplome uvedená len "Špeciálna pedagogika", tak podľa zákona 437/2009 nie ste kvalifikovaná učiť na 1. stupni ZŠ v bežnej škole.
A čo sa týka učenia na špeciálnych základných školách, tak tiež si nie som istý či ste kvalifikovaná učiť na 1. stupni v ŠZŠ. Všetky vymenované štúdijné programy, aby ste boli kvalifikovaná, nesú v sebe slová ako "v štúdijnom programe zameranom na učiteľstvo pre prvý stupeň" a neviem či váš diplom uvádza že ste skončili odbor "učiteľstvo pre prvý stupeň", či niečo podobné.
brontosaurus
16.07.12,12:15
S danym vzdelanim na ZS nemozete ucit,nemate na diplome uvedene primarne vzdelanie. Ucit by ste na ZS mohla ucit iba v spec. triede,ak taku triedu ma ZS vytvorenu.

Pozerám do zákona 437/2009, ale nikde tam nevidím že na učenie na 1.stupni v špeciálnej triede na ZŠ, alebo v špeciálnej základnej škole stačí mať skončenú len špeciálnu pedagogiku. Vždy je to tam uvádzané že učiteľ musí mať príslušné vzdelanie pre daný stupeň doplnený o špeciálno-pedagogické spôsobilosti.
Tiež ma to zaujíma, oblasť špeciálnej pedagogiky, viete mi prosím uviesť nejaký zákon, či nariadenie kde sa to dá pozrieť.
Ďakujem.
genniegennie
16.07.12,12:36
Problém je v tom, že bakalárke štúdium som mala dvojodborové a to pedagogický a nepedagogický odbor. A tak na bc. diplome (patrí k nemu prvých 5 štátnic)mám pedagogika mentálne postihnutých (pg odbor) a špeciálna pedagogika-špeciálnopedagogické poradenstvo a služby (nepedagog. odbor). Potom nastala reforma školstva a spojili to do jedného programu ergo na mgr diplome mám uvedené len1.1.6. špeciálna pedagogika (štátnica číslo 6-11). A tak mi celé reformy školstva len skomplikovali živoť. Pretože keď som nastupovala na VŠ štúdium v charakteristike programu bolo uvedené že sa stanem učiteľom v šzš (pre MP žiakov) a odborným zamestnancom centra, prípadne školský špeciálny pedagóg. Preto mám v tom chaos ja, zamestnávatelia aj ministerstvo.
ivka70
16.07.12,12:41
Balakarske statnice nie su postacujuce na vyucovanie , takze tieto predmety ani netreba pocitat.
brontosaurus
16.07.12,13:06
Problém je v tom, že bakalárke štúdium som mala dvojodborové a to pedagogický a nepedagogický odbor. A tak na bc. diplome (patrí k nemu prvých 5 štátnic)mám pedagogika mentálne postihnutých (pg odbor) a špeciálna pedagogika-špeciálnopedagogické poradenstvo a služby (nepedagog. odbor). Potom nastala reforma školstva a spojili to do jedného programu ergo na mgr diplome mám uvedené len1.1.6. špeciálna pedagogika (štátnica číslo 6-11). A tak mi celé reformy školstva len skomplikovali živoť. Pretože keď som nastupovala na VŠ štúdium v charakteristike programu bolo uvedené že sa stanem učiteľom v šzš (pre MP žiakov) a odborným zamestnancom centra, prípadne školský špeciálny pedagóg. Preto mám v tom chaos ja, zamestnávatelia aj ministerstvo.

Ono vám to sedí, v zákone je uvedené že s vašim vzdelaním ste kvalifikovaná "na vyučovanie v triedach a školách pre žiakov s mentálnym postihnutím", ak máte vzdelanie "v študijnom odbore pedagogika mentálne postihnutých".

Len ide o to, že žiadna bežná základná škola nezriadi triedu len pre deti s mentálnym postihnutím. Ak zriadi, tak len triedu pre deti so ŠVVP, kde budú žiaci s dyslexiou, dysgrafiou, dyskalkúliou, prípadne s ADHD a pod.
Špeciálnych škôl nie je až tak veľa a aj tam nie vždy majú triedy len pre deti s mentálnym postihnutím a ak áno, tak možno len jednu.

S vašim vzdelaním sa skôr uplatníte ako špeciálny pedagóg, odborný zamestnanec v poradni, pracovník v diagnostickom ústave pre deti a pod.