truch
16.07.12,09:42
U jedného partnera evidujeme nezaplatené faktúry z minulého roku. Upomienky nepomáhajú, tak sa rozhodujem pre mimosúdne vymáhanie. Malo by to byť rýchlejšie, ako vymáhanie súdnou cestou. Skoro všetky spoločnosti, ktoré sa tým zaoberajú žiadajú províziu až po vymožení dlžnej sumy.
Máte niekto skúsenosti s mimosúdnym vymáhaním? Viete mi odporučiť solídnu spoločnosť?
dunlop007
16.07.12,08:51
http://www.exekucna.sk/
dobra skusenost
truch
16.07.12,10:36
Volala som s právnikom a povedal mi, že mimosúdne vymáhanie nemá oporu v zákone, aby som išla klasickou cestou, formou platobného rozkazu.
Neviete ako to teda je? Dunlop 007, tá spoločnosť vyzerá spoľahlivo a má aj vo výpise v predmete činnosti vymáhanie pohľadávok mimo výkon súdnych rozhodnutí, už ste s ňou spolupracovali?
dunlop007
17.07.12,09:29
vo firme sme s nou spolupracovali, slo to rychlo a bez problemov. Vyskusaj
strakar
17.07.12,09:33
Ak pôjdeš cez platobný príkaz, tak aby ho sudca vydal je potrebné zaplatiť poplatok v hodnote 6% z dĺžnej sumy.Samozrejme, že potom ti to dotyčný vráti, ale nevedno kedy.
truch
17.07.12,11:07
Urobila som posledný pokus o zmier a poslala som návrh žaloby, uvidím, či niečo dosiahnem:(
Luna
17.07.12,11:22
Ja som dala rovno návrh na platobný rozkaz na súd.
Luna
17.07.12,11:23
Ja som dala rovno návrh na platobný príkaz na súd. Zaplatila som kolok 16,60 EUR.
truch
17.07.12,13:09
Nechcela som toho nášho partnera dávať na súd, ale úverovať ho od 11.2011 tiež nemôžeme, aj keď sa nejedná o horibilnú sumu. Dala som im čas na zaplatenie dlžoby do 23.7., ak nezaplatia, návrh na vydanie PR mám hotový,kúpim kolky a pošlem na súd. Radšej by som bola keby zaplatili, len si myslím, že ak tak neurobili doteraz,nezaplatia ani teraz:(
truch
25.07.12,05:46
Pozitívna správa, neplatičovi som doručenkou zaslala žalobu a on zaplatil:) Takže nemusím vymáhať ani súdne, ani mimosúdne:D
misoft
25.07.12,12:14
No vidíš - stačí dôrazné BUBUBU a hneď cvaká!
dunlop007
17.08.12,07:30
tak vidis ako dobre to dopadlo
draik
04.04.13,17:07
Reakcia na vlaňajšiu tému a k tomu od človeka s dvoma príspevkami. Ani náhodou nejde o reklamu, všakže....
Erik Jakubík
26.06.13,15:51
pri mimosúdnom vymáhaní pohladávky riskujete stratu pohladávky ak nie opletačky s políciou. To je len môj osobný názor určite preferujem vymáhanie súdnou cestou alebo neake výzvy a urgencie cez advokáta
draik
26.06.13,20:52
Ďalší, čo reaguje na rok starú tému, napriek upozorneniu ;-)
Ekonomka-SR
03.02.15,12:28
ahoj, a tej vymahacskej spolocnosti si platil aj vopred, alebo odmenu dostali az po vymozeni pohladavky?
AmmiS
03.02.15,19:55
Právnik, ktorého ste sa pýtala má pravdu :-) Mimosúdne vymáhanie končí tak, že ak vám tú sumu vymôže spoločnosť (alebo aj len časť), odmenu spoločnosti platíte vy. Zvyčajne je to niekoľko % z vymáhanej sumy. Tieto spoločnosti nemôžu svoju odmenu účtovať ani vymáhať od dlžníka a tak ju teda vždy platí veriteľ. Zistite si ešte to, koľko budete platiť v prípade, ak sa im dlh nepodarí vymôcť. Ak sa rozhodnete pre mimosúdne vymáhanie, pozor na premlčanie, po 4 rokoch (ak je to obchodný vzťah) už nebudete môcť využiť vymáhanie súdnou cestou, pretože pohľadávka bude premlčaná.

Naopak, advokát spolu s vymáhaním dlžnej sumy pre veriteľa je oprávnený zo zákona vymáhať voči dlžníkovi aj trovy konania. Dlžníka k zaplateniu trov konania zaviaže aj súd v rozhodnutí. Okrem toho, súdne vymáhanie je dosť rýchle a veľmi účinné, zvyčajne ku konaniu pred súdom ani nedôjde vzhľadom na to, že úspešnosť je mimoriadne vysoká (vystavenej a prevzatej faktúry) a tak 80% dlžníkov zaplatí už po odoslaní výzvy advokátom, 15% po zaslaní platobného rozkazu (ktorý súd vydá do 3 týždňov) a asi 5% dlžníkov zaplatí po doručení žaloby.

Výhodou súdneho vymáhania je aj získanie exekučného titulu (rozhodnutia súdu vo forme platobného rozkazu alebo rozsudku), na základe ktorého môžete svoju pohľadávku vymáhať (podať návrh na vykonanie exekúcie) v lehote do 10 rokov. Exekútor po začatí exekúcie môže niekoľko rokov sledovať majetkové pomery dlžníka ( povinného) a tak je úspešnosť postihu jeho majetku vyššia. Toto neplatí pri mimosúdnom vymáhaní.
AmmiS
03.02.15,20:00
Aj ja som si všimla, že stará téma až teraz po príspevku :-) Ale však to môže niekomu predsa pomôcť aj teraz, či? ;-)
AmmiS
03.02.15,20:01
Reflektujem na dátum otázky, sorry :-) Ale snáď to pomôže aj dnes alebo zajtra niekomu...