miskam
16.02.06,21:32
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Som mamička na rodičovskej dovolenke. Nakoľko od 1.7.2005 štát prestal na mňa platiť odvody na NP, prihlasila som sa na dobrovoľne NP. Ako VZ som si dala minimum. Teraz nastupujem do práce, teda odvody na mňa bude platiť zamestnávateľ (maximum). Je pre mňa výhodné v platení dobrovoľného NP pokračovať? Je potom možné čepať 2xOČR (dieťatko býva chorľavé :mee: ). Plus plánujeme druhé dieťa. Je možné čerpať 2x materskú? :rolleyes:
ajobs
16.02.06,21:23
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Som mamička na rodičovskej dovolenke. Nakoľko od 1.7.2005 štát prestal na mňa platiť odvody na NP, prihlasila som sa na dobrovoľne NP. Ako VZ som si dala minimum. Teraz nastupujem do práce, teda odvody na mňa bude platiť zamestnávateľ (maximum). Je pre mňa výhodné v platení dobrovoľného NP pokračovať? Je potom možné čepať 2xOČR (dieťatko býva chorľavé :mee: ). Plus plánujeme druhé dieťa. Je možné čerpať 2x materskú? :rolleyes:

Za istých podmienok to je možné, ale sú 2 zásadné veci, ktoré hovoria proti plateniu DNP:
1. ak bude tvoj VZ zo zamestnania maximum, nemôžeš v danom mesiaci dosiahnuť vyšší VZ na nemocenské dávky, ide to iba rôznymi úpravami rozhodujúceho obdobia,
2. táto možnosť (úprava rozhodujúceho obdobia) bude asi od 1.8.2006 zrušená novelou zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení ( RO bude spravidla vždy predchádzajúci rok ) - ak sa na ňom dohodnú súčasné politické reprezentácie ešte pred voľbami.