sally7
16.07.12,10:26
Dobrý deň,v minulosti som tu zadala príspevok? :(http://www.porada.sk/t178350-up-a-social-veci-tresta-deti-ze-nefetuju-ale-poctivo-brigaduju-cez-prazdniny.html. (http://www.porada.sk/t178350-up-a-social-veci-tresta-deti-ze-nefetuju-ale-poctivo-brigaduju-cez-prazdniny.html.:%28.......a) 13.10.11 Úp a social.veci trestá deti, že nefetujú ale poctivo brigadujú cez prázdniny...????
17:39 sally7 (http://www.porada.sk/member.php?u=17663)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-online.png
Junior Member
Členom od: 16.02.06
Miesto:
Príspevky: 12

Dobrý deň,
chcem sa opýtať čím s previnila mojá dcera???Úspešná stredoškoláčka, ktorá aj v ramci stredošk. povinnej praxe si našla brigadu v Bratislave. Ja žijem iba s dcérou,som na pol.invalid dôchodku t.j 100eura,dcere platím mesačne 70 eura internát, dostavam výživné 40 euro a to nepočitám jej cestovné náklady+ vydavky ako lyžiarský vycvik, školské uniformy a pod. a tiež platím nájom za byt.Dcéra je vyborná žiačka,úspešne reprezentuje školu, v lete si cez agentúru našla brigadu, pracovala na brig.študenstkú dohodu..brigada ju bavila a ja som bola radá, že ako iní mladí ľudia v našom meste sa neflaká a nefetuje ale poctivo brigaduje....zarobila necelých 500 eura za 7 a 8 mesiac. Za to si kúpila potrebné veci do školy( botásky,trička a pod)...Dnes som som dostala rozhodnutie , ktorím má náš štát trestá za to že sa dcéra neflakala ,ale doslava si tých 500 euro vydrela....Úp, socialných veci a rodiny v....(východné slovensko) nám odobral a zastavil dávky a príspevky po dobu 6.mesiacov a taktiež aby toho nebolo malo mi vyrubil pokutu 79.32 eur a 7,93 eura.Tak sa teraz pýtam, za čo nás trestate??a akú motiváciiu bude mať moja dcéra do budúcnosti?,asi takúto, že poctivo nech nerobí, radšej nech okradá náš štát a radšej sa flaká cez prazdniny..lebo náš štát jej zoberie ešte viac toho ako si poctivo vydrela...zo slzami v očiach mi povedala , že už nechce žiť na slovensku...a ešte sa chcem opýtať :ja jesť nemusím , ale dieťa snaď aj podľa deklaracie detských práv má právo na vzdelanie podľa svojich schopnosti....???a tiež by som chcela poďakovať uradničkam na odbore soc.veci, ktoré majú fakt ľudský prístup...brešu po ľuďoch..


Teraz nechcem zas doplatiť, alebo dopadnuť tak ako minulé, preto potrebujem poradiť.Dcéra má už 18.r,čiže je plnoletá,zase si našla brigadu cez tu istú študentskú agenturu a v tom istom podnilu jú aj chcú zamestanať , pretože tam s ňou boli cez minulé prazdniny spokojní. Prácovať načierno nemôže, musí mať uzatvorenú dohodu o brigadnickej činnosti.Bude tam pracovaťcez prazdniny asi 1,5mesiaca, v nepravidelnom prac.čase nakoľko sa jedná a reštauračné služby.Potrebujem poradiť aby som zas zbytočne nedostala do takých neprijemnosti ako minule.Neviem čo by bolo najidealnejším riešením ?Dakujem
veronikasad
16.07.12,08:31
Sally, nepíšeš dôvod pozastavenia dávky. Zrejme si si nesplnila oznamovaciu povinnosť a nenahlásila si príjem dcéry z brigády.

Do dovršenia 25 rokov veku sa dcéra posudzuje spolu s tebou, preto jej príjem sa počíta do spoločne posudzovaného príjmu (pri DoBPŠ 75 % príjmu). Ak poberáš dávky v hmotnej núdzi, v mesiacoch kedy mala dcéra príjem ti vyplatia len rozdiel medzi doterajšou dávkou a jej príjmom.
sally7
16.07.12,11:29
..to znamená, že ak sem tam pôjde raz do mesiaca na brigadu tak to vždy musím nahlasiť na úrad aj keď tam bude robiť len jdnu hodinu v mesiaci??????????
veronikasad
16.07.12,13:54
..to znamená, že ak sem tam pôjde raz do mesiaca na brigadu tak to vždy musím nahlasiť na úrad aj keď tam bude robiť len jdnu hodinu v mesiaci??????????
nie dopredu, ale po skončení mesiaca. Vypýtaj si na dávkach v HN tlačivo o príjme, ktoré si dá potvrdiť u svojho zamestnávatela. Vopred nahlasujú dohody len evidovaní uchádzači o zamestnanie.
sally7
20.07.12,08:21
ďakujem,, to som už aj spravila, len by som ešte chcela vedieť, do akej sumy poprípade koľko si môže zarobiť,aby som neprišla o davky, ktorá čini iba 62eur....a k tomu poberám pol.invalid.dôchodok t.j 120eur. a výživne 50 eur
trisestri
12.08.12,10:07
je uz schvalena novela o brigadnickej praci studentov a je niekde aj zverejnena?/na draka nemam pristup/
veronikasad
12.08.12,10:27
je uz schvalena novela o brigadnickej praci studentov a je niekde aj zverejnena?/na draka nemam pristup/
Je schválená novela zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši odvody ...
Čo konkrétne potrebuješ vedieť ?
trisestri
12.08.12,10:35
platnost je tusim od 1.1 2013-tak by som potreboval vediet vysku odvodov zamestnavatela studenta a vysku odvodov brigadnika studenta a naroky pre dohodara vyplyvuvajuce z platenia odvodov-udajne by doba od ucinosti zakona by sa dohodarom mala pocitat do obdobia zapocitatelnych dob pre ucely dochodkoveho a invalidneho poistenia,takisto zakon v navrhovanej podobe definoval 4 okruhy dohodarov,najvyhodnejssiu skupinu tvorili co sa tyka vysky odvodov starobny dochodcovia,potom studenti a invalidi-meniklo sa tam nieco-vdaka za odpoved.
veronikasad
12.08.12,10:39
platnost je tusim od 1.1 2013-tak vysku odvodov zamestnavatela studenta a vysku odvodov brigadnika studenta a naroky pre dohodara vyplyvuvajuce z platenia odvodov-udajne by doba od ucinosti zakona by sa dohodarom mala pocitat do obdobia zapocitatelnych dob pre ucely dochodkoveho a invalidneho poistenia,takisto zakon v navrhovanej podobe definoval 4 okruhy dohodarov,najvyhodnejssiu skupinu tvorili co sa tyka vysky odvodov starobny dochodcovia,potom studenti a invalidi-meniklo sa tam nieco-vdaka za odpoved.
Schválenú novelu som ešte nevidela, viem len o študentoch, že
- súčasná forma DoBPŠ (bez odvodov študenta), zostane len pre študentov do mesiaca v ktorom dovršia vek 18 rokov, ak ich príjem nepresiahne 66€

- DoBPŠ budú môcť uzatvárať len študenti denného štúdia do dovršenia veku 26 rokov.

Aké odvody pre konkrétny typ dohody boli v konečnej podobe zákona schválené ešte neviem - schválený zákon som nečítala ... Počkaj pár dní.
trisestri
12.08.12,10:48
zatial vdaka
veronikasad
12.08.12,11:00
Novelu som nečítala, v DRAK-ovi som našla vek 26 rokov ...
Tweety
12.08.12,11:03
Jozef tam má 25
ewita888
12.08.12,12:23