Zuzana B.
16.07.12,14:04
Dobrý deň,

prednedávnom som prevzala mzdové účto po kolegynke.

Mám jeden prípad. Zamestnankyňa si uplatňuje DB na syna, ktorý začal študovať 1. stupeň VŠ v 09/2008. Štandardná dĺžka štúdia sú 3 roky (to je do roku 2011).
3. ročník neprerušil, ale študoval ho 2 roky (vidím podľa doloženého potrvdenia zo školy).

Je tak, že keď v 09/2011 doniesla potvrdenie, že opäť študuje 3. ročník, kolegyňa mala prestať uplatňovať DB? Nakoľko bola presiahnutá štandardná dĺžka štúdia?

Ak je to tak, vyrovnám to v najbližšom ročnom zúčtovaní? Alebo ako inak by som mala postupovať?
ivka70
16.07.12,14:40
Dobrý deň,

prednedávnom som prevzala mzdové účto po kolegynke.

Mám jeden prípad. Zamestnankyňa si uplatňuje DB na syna, ktorý začal študovať 1. stupeň VŠ v 09/2008. Štandardná dĺžka štúdia sú 3 roky (to je do roku 2011).
3. ročník neprerušil, ale študoval ho 2 roky (vidím podľa doloženého potrvdenia zo školy).

Je tak, že keď v 09/2011 doniesla potvrdenie, že opäť študuje 3. ročník, kolegyňa mala prestať uplatňovať DB? Nakoľko bola presiahnutá štandardná dĺžka štúdia?
Ak je to tak, vyrovnám to v najbližšom ročnom zúčtovaní? Alebo ako inak by som mala postupovať?

ANO mala prestat uplatnovat narok, dokonca rodic mal vediet, ze na uplatnovanie DB nema narok a nemal si ho ani narokovat (predsa to podpisuje).
Rok 2011 uz v rocnom zucotvani nevyrovnas, rodic je povinny podat dodatocne danove priznanie, kde rocne zucotvanie bude prilohou a peniaze za rok 2011 vratit.
DB za rok 2012 dokazes zuctovat v RZD.
Zuzana B.
16.07.12,14:49
Noo už to vidím, že keď jej poviem, že to mala vedieť, tak sa ma s vygúlenými očami opýta, že odkiaľ ... :) Jasné, to dodatočné daňové jej urobím a zvyšok vyrovnáme v RZ za 2012.... trošku ale mala byť aj kolegynka ostražitejšia... ďakujem za radu.
ivka70
17.07.12,06:13
Noo už to vidím, že keď jej poviem, že to mala vedieť, tak sa ma s vygúlenými očami opýta, že odkiaľ ... :) Jasné, to dodatočné daňové jej urobím a zvyšok vyrovnáme v RZ za 2012.... trošku ale mala byť aj kolegynka ostražitejšia... ďakujem za radu.

Na to je iba jedna odpoved: neznalost zakona neospravedlnuje.
Vedela, ze si moze o to ziadat, mala si nastudovat aj to, kedy jej narok zanika.
Zial, je to tak ....
Lilu1
25.09.13,11:11
Aj ja mám ten prípad, kedy študentke presiahlo Bc. štúdium. Ja som je pozastavila nárok na daňový bonus. Dnes bola na Úrade práce odovzdať potvrdenie k rodinným prídavkom a čuduj sa svete pani jej povedala, že v poriadku. Takže tak.
ivka70
25.09.13,13:09
Povedala v poriadku?
Vypytaj si potvrdenie o trvani naroku na PnD z UP, uvidis, ci aj v pripade, ze to musia napisat, to bude v poriadku.

Mozno len prevzali potvrdenie o navsteve skoly / co bolo v poriadku, o naroku este rozhodnu. Tazko posudit, ked nepozname vsetky okolnosti.
veronikasad
25.09.13,13:45
Podľa môjho názoru ak je študentkou denného štúdia a nepresiahla vek 25 rokov, rodič má naďalej nárok na daňový bonus. ZoDzP sa odvoláva na zákon o PnD a ten nadštandardnú dlžku štúdia v žiadnom § nerieši

§ 4
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

a) na strednej škole7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,

b) na vysokej škole8) okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je príprava profesionálneho vojaka v prípravnej štátnej službe na výkon dočasnej štátnej služby podľa osobitného predpisu,9) príprava policajta v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu,9a) príprava colníka v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu9b) a príprava príslušníka Hasičského a záchranného zboru v prípravnej štátnej službe na výkon stálej štátnej služby podľa osobitného predpisu.9c)

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia.10)

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu,11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,12)

d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj

a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,

b) opakované ročníky štúdia.