jsm
16.07.12,19:41
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je zakázané, aby mladiství, zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci študentov, mali v náplni práce obsluhu registračnej pokladne?
Tweety
17.07.12,05:21
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je zakázané, aby mladiství, zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci študentov, mali v náplni práce obsluhu registračnej pokladne?

Áno.
veronikasad
17.07.12,05:28
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je zakázané, aby mladiství, zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci študentov, mali v náplni práce obsluhu registračnej pokladne?
Takýto zákaz som v ZP nenašla.
Zamestnávatel však nemôže s osobou mladšou ako 18 rokov uzatvoriť Dohodu o hmotnej zodpovednosti.

§ 11
Zamestnanec
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.
Tweety
17.07.12,05:43
Takýto zákaz som v ZP nenašla.
Zamestnávatel však nemôže s osobou mladšou ako 18 rokov uzatvoriť Dohodu o hmotnej zodpovednosti.

§ 11
Zamestnanec
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku. Moja odpoveď smerovala práve z tohto §11 ZP.
Z neho teda vyplýva, že ak ju aj dá pracovať s ERP, za prípadné rozdiely nemôže byť takáto mladistvá osoba zodpovedná. Takže je na zvážení, či áno, alebo nie.
Chobot
17.07.12,08:38
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je zakázané, aby mladiství, zamestnaní na dohodu o brigádnickej práci študentov, mali v náplni práce obsluhu registračnej pokladne?

V Tescu bežne študenti brigádnici pracujú v pokladni, aj keď nemajú 18 rokov. ZP to nezakazuje.
veronikasad
17.07.12,09:30
V Tescu bežne študenti brigádnici pracujú v pokladni, aj keď nemajú 18 rokov. ZP to nezakazuje.
Ako riešia hmotnú zodpovednosť ? Podpisujú rodičia študentov ?
janka1710
17.07.12,09:57
syn pracuje v Tescu ako brigádnik .......do 18 pracoval v pokladni.....asi najviac 5 hodín....... nič som nepodpísovala ako rodič žiadnu hmotnú zodpovednosť........ t. r. mal 19 a pracuje ako dokladač tovaru už 8 hodín...... som sa ho pýtala či už nemôže pracovať v pokladni povedal,že môže, ale jemu viac vyhovuje vybaľovať tovar.........
veronikasad
17.07.12,09:58
syn pracuje v Tescu ako brigádnik .......do 18 pracoval v pokladni.....asi najviac 5 hodín....... nič som nepodpísovala ako rodič žiadnu hmotnú zodpovednosť........ t. r. mal 19 a pracuje ako dokladač tovaru už 8 hodín...... som sa ho pýtala či už nemôže pracovať v pokladni povedal,že môže, ale jemu viac vyhovuje vybaľovať tovar.........
Ako riešili do 18 rokov rozdiel v pokladni ? Alebo sa mu to nikdy nestalo ?
Llívia
17.07.12,10:00
Ako riešia hmotnú zodpovednosť ? Podpisujú rodičia študentov ?
To sa dá?
Podľa mňa nie.
veronikasad
17.07.12,10:00
To sa dá?
Podľa mňa nie.
Neviem - len ma to napadlo ...
Chobot
17.07.12,13:04
Ako riešia hmotnú zodpovednosť ? Podpisujú rodičia študentov ?

Nie, rodičia nepodpisovali hm. zodpovednosť. Jedine sme museli dať súhlas na uzatvorenie dohody, nakoľko nebol plnoletý. Ani on nepodpisoval HZ. Tam majú čudné spôsoby - jednoducho mu pri nástupe pridelia pokladňu a po skončení sa z nej odhlási. Nikto nepočíta hotovosť (aspoň nie v jeho prítomnosti). Myslím, že to počítajú podľa stavu pokladne po skončení dňa. Zatiaľ rozdiel nemal, neviem, ako by riešili rozdiel - teda ako by mu dokázali, že to spôsobil on. Asi s týmto rizikom rátajú, ale bolo by veľmi prácne robiť inventúru pokladne po smene každého zamestnanca. To by museli mať jedného človeka, ktorý by celý deň počítal peniaze z pokladne:

za deň cca 20 funkčných pokladní, pri každej najmenej 2 zamestnanci a počítať pri začiatku aj konci - to by musel počítať 80 pokladní.
jsm
17.07.12,13:33
Dobry den, dakujem pekne za nazory. Tak som si ZP vylozila nejako aj ja, hmotnu zodpovednost podpisat moze az od 18rokov, to je jasne, ale stale mi nie je jasne, ci prave tento paragraf znamena aj to, ze mladistvi nemozu pracovat s pokladnou, alebo vobec narabat s fin. hotovostou. Inspektorka mi totiz vytkla, ze osoba, ktora bude mat o dva mesiace 18 a je zamestnana na zaklade dohody o brigadnickej praci studentov moze v obchode aj blokovat na kase, pritom mi vsak nedokazala povedat, ktory paragraf to konkretne zakazuje. Takze stale neviem, ako to vlastne je...a ano ved v supermarketoch bezne su brigadnici pri kasach
Chobot
17.07.12,14:11
Dobry den, dakujem pekne za nazory. Tak som si ZP vylozila nejako aj ja, hmotnu zodpovednost podpisat moze az od 18rokov, to je jasne, ale stale mi nie je jasne, ci prave tento paragraf znamena aj to, ze mladistvi nemozu pracovat s pokladnou, alebo vobec narabat s fin. hotovostou. Inspektorka mi totiz vytkla, ze osoba, ktora bude mat o dva mesiace 18 a je zamestnana na zaklade dohody o brigadnickej praci studentov moze v obchode aj blokovat na kase, pritom mi vsak nedokazala povedat, ktory paragraf to konkretne zakazuje. Takze stale neviem, ako to vlastne je...a ano ved v supermarketoch bezne su brigadnici pri kasach

Inšpektorka je nejaká akčná.....
janka1710
17.07.12,15:46
nemal nezrovnalosti
Llívia
18.07.12,10:14
Dobry den, dakujem pekne za nazory. Tak som si ZP vylozila nejako aj ja, hmotnu zodpovednost podpisat moze az od 18rokov, to je jasne, ale stale mi nie je jasne, ci prave tento paragraf znamena aj to, ze mladistvi nemozu pracovat s pokladnou, alebo vobec narabat s fin. hotovostou. Inspektorka mi totiz vytkla, ze osoba, ktora bude mat o dva mesiace 18 a je zamestnana na zaklade dohody o brigadnickej praci studentov moze v obchode aj blokovat na kase, pritom mi vsak nedokazala povedat, ktory paragraf to konkretne zakazuje. Takze stale neviem, ako to vlastne je...a ano ved v supermarketoch bezne su brigadnici pri kasach
Inšpektorka z inšpektorátu práce? To je bežné, že štátni úradníci poradia nejajú kravinu a/alebo neovládajú tie "ich" príslušné zákony a predpisy.