Floppy1
16.07.12,20:53
Ahoj poradaci.
mam na vas takuto otazku. Pri zakladani sro som spisal zmluvu na prenajom sidla na 2 roky. Prave uplynuli. Medzicasom som sro prepisal na inu osobu a toho casu s nou nemam nic spolocne. Spolocnost s ktorou som spisal zmluvu o prenajme sidla odomna ako konatela ktory zmluvu s nou vtedy podpisoval, pozaduje zmluvnu pokutu 500eur/mesacne za to, ze som nezabezpecil zmenu sidla po ukonceni zmluvy. je tam totiz bod podla ktoreho sa zavazujem zabezpecit zmenit sidlo aj ked nebudem konatelom.

je vsak toto v poriadku? zmenit sidlo moze len aktualny konatel nie ja, ja nemam dosah na toto a mozem ja ako vtedajsi konatel, ktory podpisoval zmluvu v mene sro byt zaviazany takto?:confused: zeby som teraz ako FO zodpovedal za takyto zavazok ktory je v zmluve tykajucej sa obchodu dvoch sro?:eek:

ps>ta zmluva bola podpisana na 2 roky a uz nie je ucinna
mattto
16.07.12,20:06
"Pri zakladani sro som spisal zmluvu na prenajom sidla na 2 roky"

buď si nájomnú zmluvu uzavrel ty ako fyzická osoba, kde ti prenajímateľ povolil zriadiť sídlo spoločnosti

alebo si nájomnú zmluvu uzavrel ty ako konateľ spoločnosti, potom by však spoločnosť už sídlo mala, inak by nemohla vzniknúť
Floppy1
16.07.12,20:19
NAjomnu zmluvu som uzatvoril ja ako konatel este neexistujucej sro, ktora sa len mala zapisat. Zmluva sa tyka iba poskytnutia registracneho sidla a to na 2 roky. Objednavatelom v zmluve je sro, nie ja ako FO. A tak sa pytam, ci mozu vzniknut mne ako FO zavazky z tohto aktu
mattto
16.07.12,20:33
NAjomnu zmluvu som uzatvoril ja ako konatel este neexistujucej sro, ktora sa len mala zapisat. Zmluva sa tyka iba poskytnutia registracneho sidla a to na 2 roky. Objednavatelom v zmluve je sro, nie ja ako FO. A tak sa pytam, ci mozu vzniknut mne ako FO zavazky z tohto aktu

je to zložitejšie, bez poznania obsahu zmlúv a ostatných okolností sa nedá presne odpovedať. Pozri §64 ObchZ
Konanie v mene spoločnosti pred jej vznikom


(1) Osoby, ktoré konajú v mene spoločnosti pred jej vznikom, sú z tohto konania zaviazané spoločne a nerozdielne. Ak spoločníci alebo príslušný orgán spoločnosti konanie v mene spoločnosti schváli do troch mesiacov od vzniku spoločnosti, platí, že z tohto konania je spoločnosť zaviazaná od počiatku.

(2) Spoločnosť nesmie prevziať iné záväzky ako tie, ktoré súvisia so vznikom spoločnosti a z ktorých sú zaviazaní zakladatelia alebo štatutárny orgán, alebo jeho členovia, okrem tých záväzkov, ktoré prevzala s odkladacou podmienkou účinnosti právneho úkonu, ktorou je dodatočné schválenie spoločníkmi alebo príslušným orgánom spoločnosti. Osoby, ktoré prevzali v mene spoločnosti iné záväzky, zodpovedajú za spôsobenú škodu a sú zaviazané z týchto úkonov osobne.

(3) Osoby, ktoré konali v mene spoločnosti pred jej vznikom, sú povinné vyhotoviť zoznam právnych úkonov, ktoré má spoločnosť schváliť tak, aby boli schválené v lehote podľa odseku 1. Ak spôsobili porušením tejto povinnosti škodu, zodpovedajú za ňu veriteľom spoločne a nerozdielne.

(4) Štatutárny orgán alebo jeho členovia sú povinní bez zbytočného odkladu oznámiť účastníkom záväzkových vzťahov schválenie právnych úkonov, ktoré boli vykonané pred vznikom spoločnosti.
Floppy1
16.07.12,20:58
ak mozem, tu je predmetny clanok, mozno by si vedel presnejsie povedat, ci je mozny takyto zavazok konatela.

Clanok VI.
Staturarny organ objednavatela-konatel. zodpoveda poskytovatelovi, ze najneskor ku dnu ukoncenia zmluvy zabezpeci zmenu sidla objednavatela v obchodnom registri. V pripade, ze po uplynuti 15 dni odo dna ukoncenia tejto zmluvy bude mat objednavatel vo vypise z OR zapisanu adresu sidla Vysehradska 12, Bratislava, zavazuje sa konatel zaplatit poskytovatelovi zmluvnu pokutu vo vyske 500 eur za kazdy mesiac takehoto stavu. Zmluvna pokuta je splatna na zaklade faktury vystavenej konatelovi objednavatela.

Konatel berie podpisom tejto zmluvy na vedomie, ze na existenciu tejto povinnosti nema vplyv zanik jeho funkcie konatela v obchodnej spolocnosti - objednavatela.



Napisali si to pekne aby inkasovali, lenze naozaj mam platit ak nie som konatel ani nic nemam s tou sro a nemozem ovplyvnit kde sidli? :(
mattto
16.07.12,21:19
ak mozem, tu je predmetny clanok, mozno by si vedel presnejsie povedat, ci je mozny takyto zavazok konatela.

Clanok VI.
Staturarny organ objednavatela-konatel. zodpoveda poskytovatelovi, ze najneskor ku dnu ukoncenia zmluvy zabezpeci zmenu sidla objednavatela v obchodnom registri. V pripade, ze po uplynuti 15 dni odo dna ukoncenia tejto zmluvy bude mat objednavatel vo vypise z OR zapisanu adresu sidla Vysehradska 12, Bratislava, zavazuje sa konatel zaplatit poskytovatelovi zmluvnu pokutu vo vyske 500 eur za kazdy mesiac takehoto stavu. Zmluvna pokuta je splatna na zaklade faktury vystavenej konatelovi objednavatela.

Konatel berie podpisom tejto zmluvy na vedomie, ze na existenciu tejto povinnosti nema vplyv zanik jeho funkcie konatela v obchodnej spolocnosti - objednavatela.



Napisali si to pekne aby inkasovali, lenze naozaj mam platit ak nie som konatel ani nic nemam s tou sro a nemozem ovplyvnit kde sidli? :(

schválila spoločnosť konanie spoločnosti pred jej vznikom?

cit. článok je právny nezmysel, zmluvnými stranami sú prenajímateľ, nájomca, konateľ je aká zmluvná strana? nie je označený menom, priezviskom...
Floppy1
16.07.12,21:25
za spolocnost som ziadne schvalovanie konania pred jej vznikom nerobil.
Konatel nie je zmluvnou stranou, tou bola moja ex sro,ja som konal za zmluvnu stranu "objednavatela" resp. najomcu. Menom a priezviskom v zmluve oznaceny som ako konantel, len v tomto clanku to nie je.
Economic
17.07.12,05:30
za spolocnost som ziadne schvalovanie konania pred jej vznikom nerobil.
Konatel nie je zmluvnou stranou, tou bola moja ex sro,ja som konal za zmluvnu stranu "objednavatela" resp. najomcu. Menom a priezviskom v zmluve oznaceny som ako konantel, len v tomto clanku to nie je.


Za právnickú osobu navonok vystupuje, zastupuje ju a za spoločnosť podpisuje konateľ ako štatutár spoločnosti, nie ako fyzická osoba Jožko Mrkvička. Záväzok by mohli požadovať od spoločnosti ale nie od teba ako od osoby. Zmluvu si nespisoval ako osoba ale za spoločnosť (teda aspoň dúfam, že to tam tak bolo špecifikované, pretože sídlo si nepotreboval ty, ale právnická osoba = teda tvoja spoločnosť) mali by jednať s novým konateľom spoločnosti. Ty už so spoločnosťou nič nemáš, ak nie si konateľ.