Nandrolon
17.07.12,07:48
Zdravím.

Chcem sa poradiť o jednom neštandardnom prípade.
Máme predajňu postavenú na prenajatom pozemku. Parkovisko je tiež prenajatý pozemok a samotná stavba parkoviska nie je naša.
Ideme takpovediac na zelenej lúke postaviť parkovisko.
My dáme 30 000 eur, mesto dá napr. 15 000. eur. Ako postupovať? Kto čo bude odpisovať?
Je možné že celú túto investíciu bude mať na liste vlastníctva mesto /majiteľ pozemku/ ? Ako účtovne postupovať?
Je možné urobiť takú operáciu, kde by sme si my odpisovali tých 30 tisíc a mesto tých 15 tisíc, teda nejako to pomerne rozdeliť napr. aj na tom liste vlastníctva ??

Ďakujem za rady, zatiaľ sme takýto prípad nemali, ale však všetko je prvýkrát :-))
Nandrolon
17.07.12,07:00
Podľa môjho názoru by našich 30 000 eur bol dar, teda pripočitateľná položka k daňovému základu...., pretože mi nie je jasné ako by som tých 30 000 dostal do daňových nákladov.
dá sa aplikovať na tento príklad odpisovanie majetku nájomcom /teda nami/ ?
betka
18.07.12,10:03
Osobne by som postupovala nasledovne.
30 tis. € nedávajte ako dar. Urobte NZ za prenájom parkoviska, kde ste poskytli uvedenú sumu za prenájom na xy rokov vopred. (neviem, ako u Vás idú ceny za m2).
Nasledovne každoročne: 518/381, daňový, nakoľko ide o prenájom, či už pozemku, resp. parkoviska.
Nandrolon
18.07.12,10:10
áno, presne o tomto postupe viem a doporučil mi ho aj audítor. Zmluvu máme na 30 rokov.
Lenže:
- podľa môjho názoru nebudú súhlasiť, pretože oni ako mesto sa zrejme nechcú o nič starať a celé vybudovanie by zastrešovala naša firma, teda faktúry by boli na nás.

- doporučil som pre našu firmu podľa mňa najvýhodnejší spôsob a to ten, že to zaplatíme všetko, budeme to odpisovať a takisto to budeme mať zahrnuté v súvahe v majetku, teda tým pádom vyššia bonita firmy. Toto ale bude zakotvené v nájomnej zmluve, že nám povoľujú investíciu parkovisko o takej a takej výmere na ich pozemku, pričom to bude náš majetok a my ho budeme odpisovať...

- ak idem na to matematicky a nezohľadním infláciu, vyjde nás to lacnejšie keď zaplatíme my celých 50 000 eur, ako keby sme platili iba 35 oni 15 pričom tých 35 by bol vlastne "dar"

- ešte sa chcem opýtať, ako by to celé prebehlo s tým nájmom?
- dlhodobá nájomná zmluva mi je samozrejmá. Ako by sa ale fakturovalo parkovisko, kde by boli faktúry na našu firmu? Ako by bol preukázateľný tok peňazí za uhradený nájom, nejde mi to celkom do hlavy či by to bolo všetko s kostolným poriadkom.

- a keď ešte započítam vplyv DPH, tak ten spôsob všetko zaplatiť a dať do svojho majetku je jednoznačne najvýhodnejší...