magda26
17.07.12,09:59
Dobrý deň


Pestujem bylinky, a chcela by som si doma robiť z nich zmesy, ktoré by som využila v kuchyni a nemusela by som ich kupovať. Na nete som žiadne nenašla. Možno týmto pomožem aj viacerým.

Ďakujem
freddy87
17.07.12,08:31
A nie je lepšie používať ich nemiešané?

http://sk.wikipedia.org/wiki/Provens%C3%A1lska_zmes
Slayer666
17.07.12,10:50
Nemiesaj ich. Bylinky sa nezvyknu tradicne pouzivat ako zmesi (aj tzv. provensalske bylinky vymysleli len nedavno). Osobne povazujem vsetky tie veci ako korenie na kura, na ryby, na spagety, na gyros za sprostosti. Pestuj si cerstve bylinky a pouzivaj ich cerstve. Na konci sezony, ale niektore uz ked zacnu kvitnut, otrhaj a usus (salviu mozes aj zamrazit, znasa to velmi dobre). A bylinky je najlepsie susit na stonke. Zmes si urobis potom, ked ju budes potrebovat.
Chokma
29.07.12,18:30
Tato tema aj mna zaujima... ake kombinacie byliniek, korenin na co pouzivate? Nie vsetky sa znasaju. Zaujimali by ma tiez rozne marinady.

Tiez ma vedia "dostat" sacky na hotove jedla, lebo mi to pripomina palacinky alebo zemiakovu kasu v prasku. Provensalske som zvykla pouzivat na pecene zemiaky - myslim, ze je tam oregano, bazalka, tymian, majoranka, rozmarin a saturejka.

Akurat si susim ingrediencie na vegetu. Viem, ze sa nevyhnem roznym E-ckam v zivote, robim to hlavne preto, lebo robime viazanicky korenovej zeleniny a vzdy je nejaky odpad, tak ho zuzitkujem. Rozvoniava to bombovo. Cast spravim len tak, ze budem mat susenu mrkvu, petrzlen, zeler a cast este rozmixujem a spravim tu vegetu - pridam susenu cibulu, cesnak, bobkac, ligurcek, petrzlenovu vnat, sol a myslim, ze to bude fajn.
lujza.j
29.07.12,18:49
kukučka
29.07.12,19:30
moja obľúbená zmes: bazalka, bobkový list, cesnak, majorán, pamajorán, rozmarín, šalvia, tymián
ex
03.01.14,20:22
prosím, mohla by zakladateľka témy opraviť v nadpise "zmesy" na "zmesi" - taká "hrubka" kole oči - a to nie som učiteľka slovenčiny...