janulka1978
17.07.12,09:20
Dobrý den,

chcela by som si ujasnit (bola som na socialnej poistovni, ale s jasnou odpovedou som odtial neodisla)

Som na rodičovskej dovolenke a pracovný pomer mi trva, otvorila som si teraz nové DNP (stare mi končilo 17.01.2012 tak by som to využila), lebo ma chce lekár ešte pred ďalšou materskou dovolenkou vypísať na PN.

Mám nárok, rep. môžem mať aj na dávku nemocenského pri pracovnej neschopnosti z pracovného pomeru, ak som na RD? (čosi také mi naznačili, ale nie celkom vysvetlili na SP).

Dakujem

Jana
veronikasad
17.07.12,07:30
Z poistenia zamestnanca nemáš nárok na nemocenské. Počas RD máš nemocenské poistenie prerušené.
brčko
17.07.12,08:22
jedine ak si už bola v čase prechodu z md1 na rd1 tehotná (od prerušenia=ukončenia np z dôvodu nástupu na RD trvá 8mesačná ochranná lehota) alebo pred pn nastúpiš do práce.
Jana Motyčková
17.07.12,08:25
Jedine že by si ukončila rodičovskú dovolenku a nastúpila do zamestnania a išla na PN, alebo vyčerpala si dovolenku a potom išla na PN.
Pozor potom na DNP. Ak ti trvá je to v poriadku. Ak by si žiadala materskú z DNP po skončení DNP v ochrannej lehote, mohol by byť potom problém - ochranná lehota končí vznikom nového poistenia (nástupom do práce).
adam130
20.07.12,06:01
Na PN zo zamestnania nárok určite nemáte, pretože nespĺňate základnú podmienku a to že nie ste nemocensky poistená zo zamestnania (počas RD je toto prerušené aj keď ste v pracovnom pomere...pozor ale 270 dní sa započítava). Máte nárok na PN z DNP, ak spĺňate podmienky.

Potom pri materskej veľký pozor na jednu vec: mamičky na rodičovskej dovolenke, ktorým trvá pracovný pomera chcú ísť na druhú materskú a chcú dostať materské aj z DNP nesmú požiadať o druhé materské v ochrannej lehote. Tým by stratili nárok na materské z DNP aj keď splnili všetky podmienky (270 dní, 26 týždňov...), pretože podľa zákona ochranná lehota končí vznikom nového poistenia (nástupom do práce resp. nástupom na materskú dovolenku z pracovného pomeru).
Pokiaľ mamičke (ktorá je na RD a pracovný pomer trvá) automaticky zanikne DNP zo zákona (po uplynutí 270 dní) má iba 2 možnosti:
1. prihlásiť sa na novú formu DNP, ale aspoň o 1 deň skôr ako skonči stará forma (napr. v 269. deň), v tom prípade bude DNP považované za nepretržité splníte podmienku 26. týždňov. Pri novej forme DNP je poistné oveľa vyššie, takže treba zvážiť. Ak ste na PN, poistné neplatíte (ani tie ostatné poistenia - dôchodk., v nezamestnanosti...) ale trvá. Na materskej poistné neplatíte ale trvá.
2. porodiť minimálne o jeden deň skôr ako je termín pôrodu...(na to sa nedá spoliehať)....v tom prípade Vám ochranná lehota nezanikne, pretože pri nároku na materské z ochrannej lehoty rozhoduje skutočný termín pôrodu.

pozri:
Pri vzniku nároku na materské z ochrannej lehoty môže byť rozhodujúci skutočný deň pôrodu
http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=52369&sword=&insurance_kind=0&target_group=0&life_sit=0&kriterium=all&page=1