o2so3
17.07.12,09:24
Mám ohlásenú živnosť fotogravia/veľko a maloobchod. Prišla mi ale ponuka na kosenie záhrady počas leta. Musím si ohlasovať novú živnosť? Alebo sa to dá vyriešiť ako brigáda alebo práca na dohodu? Aká zmluva by tomu vyhovovala?
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
17.07.12,07:29
Ak ide o jednorázovú činnosť, môžeš so zamestnávatelom uzatvoriť Dohodu o vykonaní práce (max.výkon práce 350 hod.ročne). Ak by išlo o opakovanú činnosť - Dohodu o pracovnej činnosti, max.výkon práce 10 hod. týždenne,

Príjem na dohodu je príjmom podľa § 5, nevstupuje do vymeriavacieho základu pre platenie odvodov do SP a ZP. Zatial sa z neho žiadne odvody (za zamestnanca) neplatia.
KEJKA
17.07.12,07:29
dohoda o vykonaní práce, ved pokosíš a skončíš. Po čase ak bude treba znova pokosiť, tak nová dohoda.
brigáda - to je vlastne tá dohoda, ak si študent = dohoda o brigádnickej práci študentov.
žibnosť sa ti neoplatí, čiste kosenie asi ani neexistuje, a je to sezonna záležitosť.
o2so3
17.07.12,07:50
Takže dohoda o pracovnej činnosti podľa § 228 Z.p.?
Tweety
17.07.12,07:52
Takže dohoda o pracovnej činnosti podľa § 228 Z.p.?
Bolo písané o DoVP.

§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
o2so3
17.07.12,09:29
Veľmi pekne ďakujem za odpovede a hlavne za rýchlosť ktorá mi pomohla uzavrieť tento problém počas pár hodín.
chausj
08.09.12,09:01
Dobry den, chcel by som sa opytat, co sa teraz oplati viacej, zivnost, alebo dohoda? Ide o vyucovanie cudzieho jazyku. Na zivnost ponukaju 12EUR na hodinu an na dohodu 11EUR. Nieco som pocul, ze podla noveho aj dohodari by mali platiot nejake dane. Ako to, prosim Vas, je?

Vopred dakujem za odpoved
veronikasad
08.09.12,09:05
Dobry den, chcel by som sa opytat, co sa teraz oplati viacej, zivnost, alebo dohoda? Ide o vyucovanie cudzieho jazyku. Na zivnost ponukaju 12EUR na hodinu an na dohodu 11EUR. Nieco som pocul, ze podla noveho aj dohodari by mali platiot nejake dane. Ako to, prosim Vas, je?

Vopred dakujem za odpoved
Dohodári platia dane aj teraz, ak nemajú podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, alebo ich príjem presiahne mesačnú nezd.časť základu dane.

Od 1.1.2013 budú dohodári aj ich zamestnávatelia platiť odvody - ich výška však bude závisieť od toho o aký druh dohody sa jedná a kto je dohodárom.
chausj
08.09.12,09:49
ono by to asi bol iba par krat za tyzden. Ide o moju sestru, ona ma na to aj zivnost, ale prave teraz zvazuje ako by sa to urobilo lepsie.
Tweety
08.09.12,10:17
ono by to asi bol iba par krat za tyzden. Ide o moju sestru, ona ma na to aj zivnost, ale prave teraz zvazuje ako by sa to urobilo lepsie.
Ak má živnosť, tak nevidím dôvod na dohodu.
Mila123
08.09.12,10:37
možno zvažujú, že práca nesie prvky závislej činnosti........
chausj
08.09.12,19:49
NO aj ja som jej tak hovoril, ale ona ma presvedca, ze nebude musiet tolko platit odvodov ked to bude robit na dohodu
Indeed
08.09.12,21:41
on bude stale kosiť, aj ked netreba ,ako povedal Pišta Lakatoš
Indeed
08.09.12,21:47
možno zvažujú, že práca nesie prvky závislej činnosti........

Keby každú prácu,ktorá má prvky závislej činnosti mali vykonávať len a len zamestnanci,

tak celý priemysel je do 1 mesiaca na kolenách, do 3 mesiacov strati všetky zákazky a klesne vykon celeho hospodárstva,

tým pádom aj HDP a Slovensko sa prepadne na úroveň Bangladéša...

Otázku živnostníkov,ktorí fakturujú výkon prác v závislej činnosti ,nedokázali vyriešiť ani na rokovaniach na najvyššej urovni

a preto definiciu závislej práce ponechali otvorenú a nedefinovali ju.
Mila123
09.09.12,05:08
Keby každú prácu,ktorá má prvky závislej činnosti mali vykonávať len a len zamestnanci,

tak celý priemysel je do 1 mesiaca na kolenách, do 3 mesiacov strati všetky zákazky a klesne vykon celeho hospodárstva,

tým pádom aj HDP a Slovensko sa prepadne na úroveň Bangladéša...

Otázku živnostníkov,ktorí fakturujú výkon prác v závislej činnosti ,nedokázali vyriešiť ani na rokovaniach na najvyššej urovni

a preto definiciu závislej práce ponechali otvorenú a nedefinovali ju.
nemáš celkom (absolútnu) pravdu.....
čítal si už návrh novelizácie Zákona č. 311/2001 (Zákonníka práce)?
ak nie, odporúčam preštudovať.........
Indeed
09.09.12,12:25
že vraj 11.septembra na schodzi parlamentu sa má prejednávať...