Olisku
17.07.12,11:14
Prosím o radu. Náš zamestnanec nenastúpil do práce,tak sme mu dali 3 dni absenciu a potom sme s ním ukončili pracovný pomer. Mal prečerpanú dovolenku,tak mu vyšla mínusová výplata -20.-EUR.Keď som zadala do programu ešte absenciu tri dni,vypočítalo mi -81,51EUR. Do ZP odvody nulové ale do SP mi tam dalo plusový vymeriavací základ a samozrejme aj odvody. Je to tak správne alebo to program vypočítal zle. Ďakujem za skorú odpoveď.:)

Neporadí nikto???? Prosííím.:mee:
Olisku
17.07.12,17:08
Nikto sa nenájde?????
J+K
18.07.12,10:54
Zdravotné poistenie si za dni absencie bude platiť ako samoplatiteľ , tam mohol vyjsť nulový vymeriavací základ /neuvádzaš dni, tak preto len mohol, takto sa to ťažko posudzuje/. Sociálna poisťovňa odvod musí mať, pokiaľ mal mzdu za odpracovaný čas , potom je aj odvod. Tam sa vymeriavací základ nemôže znížiť o zrazenú náhradu mzdy za prečerpanú dovolenku.
Jana Motyčková
18.07.12,10:59
Prečerpaná dovolenka by sa mala zrážať z čistej mzdy - takto to SP kontroluje, asi preto tam vyšiel VZ do SP.
Platí to síce ja pre ZP a daň, ale v ZP som sa ešte nestretla s tým, že by to kontrolovali, daňováci neviem, ale SP pri svojom výklade vychádza z výkladu DÚ.
veronikasad
18.07.12,11:07
Prečerpaná dovolenka by sa mala zrážať z čistej mzdy - takto to SP kontroluje, asi preto tam vyšiel VZ do SP.
Platí to síce ja pre ZP a daň, ale v ZP som sa ešte nestretla s tým, že by to kontrolovali, daňováci neviem, ale SP pri svojom výklade vychádza z výkladu DÚ.
Janka, nerozumiem, prečo plusový VZ do SP z titlu vrátenia mzdy z prečerpanej dovolenky. Veď odvody do SP z náhrady mzdy za dovolenku boli už raz odvedené. V podstate v tento deň mal zamestnanec "neplatené volno".
promont maja
18.07.12,11:35
Zdravotné poistenie si za dni absencie bude platiť ako samoplatiteľ , tam mohol vyjsť nulový vymeriavací základ /neuvádzaš dni, tak preto len mohol, takto sa to ťažko posudzuje/. Sociálna poisťovňa odvod musí mať, pokiaľ mal mzdu za odpracovaný čas , potom je aj odvod. Tam sa vymeriavací základ nemôže znížiť o zrazenú náhradu mzdy za prečerpanú dovolenku.

... s týmto súhlasím ... a aj s ostatným ... pretože povinné odvody poistného sú za odpracovaný čas, vrátane náhrad miezd, t. j. čerpanie dovolenky atď. = a keďže nie je možné čerpať dovolenku v mínusovom čase, nie je prípustné ani ponižovať výšku odvodov poistného, či dane ... aj keď to nie je spravodlivé voči zamestnávateľovi ... ak súhlasil s dovolenkou a nakoniec mu nie je umožnené tento stav zvrátiť ...

P.S.: dodatočne pripínam ... príspevok č. 13 od AdrianyA v téme: Koniec PP a prečerpaná dovolenka
veronikasad
18.07.12,11:39
... s týmto súhlasím ... a aj s ostatným ... pretože povinné odvody poistného sú za odpracovaný čas, vrátane náhrad miezd, t. j. čerpanie dovolenky atď. = a keďže nie je možné čerpať dovolenku v mínusovom čase, nie je prípustné ani ponižovať výšku odvodov poistného, či dane ...
S tým čo píšeš súhlasím, ale v prvom príspevku píše že jej vyšiel plusový VZ do SP. Z čoho, ak má len absenciu a vrátenú náhradu za dovolenku ?
Jana Motyčková
18.07.12,11:55
Pozri §131 - prečerpaná dovolenka sa zrazí zo mzdy až po vykonaní zrážky poistného a dane. Čiže vrátená náhrada by nemala ponižovať VZ.
Olisku
18.07.12,11:59
Ďakujem za rady. :)
Olisku
18.07.12,12:10
A plusový VZ mi vyšiel asi preto,lebo odpracoval 5 dní v mesiaci.
promont maja
18.07.12,12:17
S tým čo píšeš súhlasím, ale v prvom príspevku píše že jej vyšiel plusový VZ do SP. Z čoho, ak má len absenciu a vrátenú náhradu za dovolenku ?

... beriem ... tak na toto nepoznám odpoveď ...

P.S. : ... ale medzičasom vysvetlenie máme ( príspevok vyššie ...) ...
Olisku
18.07.12,17:59
Ešte raz Vám ďakujem a veľmi ste mi s tým pomohli. Je to fajn keď Vám má kto poradiť. Majte sa zatiaľ krásne. ;)