ivkň
17.07.12,12:21
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na takýto prípad:
Naši zamestnanci boli na školení. Ide o školenie na tepelné zpracovanie kovov- zrejme došla nejaká pozvánka poštou- nie iba konkrétne pre našu firmu, ale aj iným (z tohto neviem určiť či je to všeobecné školenie alebo pre určitú skupinu- pretože na internete sa dalo prihlásiť na toto školenie).

No a teraz problém, prišla mi faktúra z ČR na toto školenie, faktúra bola zaplatená v hotovosti. Firma ktorá školenie robila nie je plátca DPH, my ako SVK firma sme plátcovia DPH. Faktúru nám vyhotovili bez DPH, len teraz neviem či mám ja robiť samozdanenie alebo to mám dať ako voľný základ iba do nákladov?

Ďakujem
betka
17.07.12,10:27
16/(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.

- Ak sa konalo školenie v ČR, miesto dodania je ČR, ak sa konala vzdelávacia služba v SR, miesto dodania je SR.

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane


(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
betka
17.07.12,10:30
ivkň
17.07.12,12:06
Chcem sa spýtať, či sa to nedá napísať úplne po lopate, že áno samozdanenie..... :)
ivkň
24.07.12,11:17
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na takýto prípad:
Naši zamestnanci boli na školení. Ide o školenie na tepelné zpracovanie kovov- zrejme došla nejaká pozvánka poštou- nie iba konkrétne pre našu firmu, ale aj iným (z tohto neviem určiť či je to všeobecné školenie alebo pre určitú skupinu- pretože na internete sa dalo prihlásiť na toto školenie).

No a teraz problém, prišla mi faktúra z ČR na toto školenie, faktúra bola zaplatená v hotovosti. Firma ktorá školenie robila nie je plátca DPH, my ako SVK firma sme plátcovia DPH. Faktúru nám vyhotovili bez DPH, len teraz neviem či mám ja robiť samozdanenie alebo to mám dať ako voľný základ iba do nákladov?

Ďakujem


Prosím poraďte mi ako to nahodiť v omege, ktoré typy súm tam dať....Ďakujem..
ivkň
24.07.12,12:11
posúvam....prosím dajte radu...
ivkň
24.07.12,12:51
Tak mi prosím aspoň potvrdte či uvažujem správne...Ako je v príspevku č.2 uvedený popis k § 69 odst 2- týka sa služieb ktorá boli dodané v tuzemsku....To nie je môj prípad- dodanie služby v ČR, preto mi nevyplýva platiť daň, a zároveň ani podľa § 49 odst 2 b) nemám nárok na odpočet....Uvažujem správne keď si myslím, že do DP mi to nevstupuje, a účtujem predkontáciu 518/321 bez samozdanenia?.. Ďakujem
SilMar Group
24.07.12,13:11
Tak mi prosím aspoň potvrdte či uvažujem správne...Ako je v príspevku č.2 uvedený popis k § 69 odst 2- týka sa služieb ktorá boli dodané v tuzemsku....To nie je môj prípad- dodanie služby v ČR, preto mi nevyplýva platiť daň, a zároveň ani podľa § 49 odst 2 b) nemám nárok na odpočet....Uvažujem správne keď si myslím, že do DP mi to nevstupuje, a účtujem predkontáciu 518/321 bez samozdanenia?.. Ďakujem

Podľa mňa sa jedná o službu podľa §16/3 - vstup na vzdelávacie podujatie, miesto dodania ČR, oni nie su platiteľmi preto nedali do faktúry daň, faktúra nepodlieha samozdaneniu. Takže by som to riešila tak, ako ty- 518/321 bez samozdanenia a v Omege by som to dala rovno na volny zaklad.
ivkň
25.07.12,03:57
Ďakujem za odpoveď...