GABAZ
17.02.06,06:49
Veľmi súrne by som chcela poprosiť o radu. Mám zamestnankyňu, ktorej končí materská dovolenka a ďalej bude čerpať rodičovskú dovolenku. Viem, že tieto zmeny treba ohlásiť do SP do 8 dní, a počas čerpania rodičovskej dovolenky sa jej prerušuje poistenie. Snažila som sa hľadať na Porade aj v zákone, ale stále mi nie je jasné ako mám vyplniť registračný list do SP. Mohol by mi to niekto napísať "po lopate".
Ďakujem. Gaba
deha
17.02.06,06:25
-Na Registračnom liste FO označíš políčko prerušenie x -kom, Vypíšeš
-v sekcii 2. priezvisko meno zamestnankyne , r.č. zamestnankyne bez lomítka,označíš prísl. číslicou pohlavie úžena 2/
-V sekcii 7 Vypíšeš názov zamestnávateľa a IČZ
-v sekcii 10 dátum vzniku prerušenia a dôvod prer.1-RP
-v sekcii 12 dát. vyplnenia formulára, meno, podpis, razíko
GABAZ
17.02.06,06:39
Neopýtala som sa asi celkom presne. Keď som študovala poučenie k vyplneniu RL, vychádza mi, že by som mala dať 3 oznámenia :
1/ ukončenie čerpania MD - zaškrtnúť zmena
2/ začiatok čerpania RD - zaškrtnúť zmena
3/ prerušenie poistenia - zaškrtnúť prerušenie /postup podľa príspevku 2/
Dobre som to pochopila ?
Tweety
17.02.06,07:16
Neopýtala som sa asi celkom presne. Keď som študovala poučenie k vyplneniu RL, vychádza mi, že by som mala dať 3 oznámenia :
1/ ukončenie čerpania MD - zaškrtnúť zmena
2/ začiatok čerpania RD - zaškrtnúť zmena
3/ prerušenie poistenia - zaškrtnúť prerušenie /postup podľa príspevku 2/
Dobre som to pochopila ?
RLFO: 1.-správne- doplníš dátum
2-nie- nie je to zmena
3-prerušenie - čerpanie RD-doplníš dátum
GABAZ
17.02.06,07:23
Ďakujem za odpovede, konečne som to pochopila, ale musím konštatovať, že vysvetlivky k RL aj predpisy sú napísané tak, že som tomu nerozumela.
Prajem príjemný deň. Gaba
avipe
17.02.06,08:28
Ahojte, chcela by som i ja reagovat na tuto temu. Mame zamestnankynu, ktora nastupila na matersku dovolenku 13.4.2005 a teraz som s hrozou zistila, ze som mala urobit nieco, co som neurobila. Pri nastupe na MD sme vypisali RLFO - zmena. To bolo asi tak vsetko. Teraz mi to vychadza tak, ze som mala najskor urobit odhlasenie materskej dovolenky po 28. tyzdnoch /t.j.26.10.2005/ a v zapati ju prihlasit registracnym listom na rodicovsku dovolenku. Je to tak? Alebo treba este dakomu daco oznamit? Poradte mi prosim dakto. Hrozi tam daka pokuta zo strany socialnej poistovne? Dakujem velmi pekne.
----------------------------------------------------------------------
avipe
Luckah
17.02.06,14:06
Nakoľko som práve dnes s pracovníčkou na SP riešila tento istý problém, tak to viem, do registr.listu Fo treba hore zaškrtnúť prerušenie a zamestnanec, ďalej vyplniť bo 2. 3., 7. 9. a v bode 10 dátum vzniku prerušenia-je to dátum nástupu na rodičovskú dovolenku, dôvod prerušenia 14.
Malo by to byť správne, nakoľko mi to pomohla vyplniť zlatá pani na soc.
Ak ide o nahlasovanie starej rodičovskej, tak ten zákon platí od 1.7.05 a to je zároveň dátum vzniku prerušenia.
Luckah
17.02.06,14:08
Prepáč, dôvod prerušenia je kód 1 - preklepala som sa.
GABAZ
17.02.06,16:18
Ahojte, chcela by som i ja reagovat na tuto temu. Mame zamestnankynu, ktora nastupila na matersku dovolenku 13.4.2005 a teraz som s hrozou zistila, ze som mala urobit nieco, co som neurobila. Pri nastupe na MD sme vypisali RLFO - zmena. To bolo asi tak vsetko. Teraz mi to vychadza tak, ze som mala najskor urobit odhlasenie materskej dovolenky po 28. tyzdnoch /t.j.26.10.2005/ a v zapati ju prihlasit registracnym listom na rodicovsku dovolenku. Je to tak? Alebo treba este dakomu daco oznamit? Poradte mi prosim dakto. Hrozi tam daka pokuta zo strany socialnej poistovne? Dakujem velmi pekne.
----------------------------------------------------------------------
avipe
Pokiaľ som správne hľadala v zákonoch, ešte je potrebné nahlasovať začiatok a koniec materskej aj rodičovskej dovolenky do príslušnej zdravotnej poisťovne, nakoľko vtedy zdravotné poistenie platí štát. Používa sa na to hromadné oznámenie, na tlačive sú uvedené kódy zmeny. Dnes som pol dňa strávila hľadaním v zákonoch a na internete, čo všetko treba ohlásiť a kde, ak pracovníčka nastupuje na MD a RD. Ja robím mzdy len okrajovo a taký prípad sa vyskytne len zriedkavo, takže tiež som s tým mala problém. Snáď Ti moja odpoveď pomôže, aj keď termín bol zmeškaný. Čo sa týka nahlasovania do ZP, sú tam pokuty za neplnenie oznamovacej povinnosti zamestnávateľa. Zatiaľ som nepočula o pokutách za neskoré prihlásenie - ale nemám s mzdami až také skúsenosti.
Gaba
avipe
18.02.06,16:16
Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc. V poslednom čase mám pocit, že mzdová účtovníčka je svojim spôsom bonzáčka. Výždy sa vybalia dáke pikošky, ktoré treba dakomu nahlásiť. Platí pre nás asi heslo: Vždy v strehu. Ešte raz Ď.
-------------------------------------------------------------------------
avipe
seda
06.11.07,07:37
Dobrý deň, taktiež hľadám pomoc pri vypísaní RLFO ukončenie MD a začiatok RD. Dúfam, že som to správne pochopila.
1. RLFO-ukončenie MD: hore zaškrtnem zmenu, oddiel 10 kolónka Dátum skončenia MD,RD: 4.11.07
2. RLFO-začiatok RD: hore zaškrtnem prerušenie, oddiel 10 kolónky Dátum vzniku prerušenia: 5.11.07, dôvod prerušenia: 6, Dátum začiatku MD, RD: 5.11.07
Keď sa teraz na to tak dívam, nemajú byť 3xRLFO? Mám v tom riadny chaoz!
jankasm
06.11.07,11:15
Dobrý deň, taktiež hľadám pomoc pri vypísaní RLFO ukončenie MD a začiatok RD. Dúfam, že som to správne pochopila.
1. RLFO-ukončenie MD: hore zaškrtnem zmenu, oddiel 10 kolónka Dátum skončenia MD,RD: 4.11.07
2. RLFO-začiatok RD: hore zaškrtnem prerušenie, oddiel 10 kolónky Dátum vzniku prerušenia: 5.11.07, dôvod prerušenia: 6, Dátum začiatku MD, RD: 5.11.07
Keď sa teraz na to tak dívam, nemajú byť 3xRLFO? Mám v tom riadny chaoz!

Malo by to byť v pohode. Ja som tiež myslela, že treba 3 RLFO ale na našej pobočke povedali, že stačia 2. Vraj začiatok RD a prerušenie je vlastne to isté. ;)