zsuzsa1968
17.07.12,13:08
Dobrý deň! Som zamestnaná , a našla som lahšiu prácu kd´e by som mala začať od 1.9.2012.
Zamestnávaťel mi neprial žiadost rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Chce mi dať 3 mesiace výpovednú dobu . Nechcem to prijať lebo by som stratila nové zamestnanie čo mám 100% slubené.
Rozhodla som nenastupit do práce dostat absenciu a tak ziskať výpoved?.Dokedy môže zamestnávatel mi ohlásiť že ma prepusti. Dakujem
Tweety
17.07.12,11:10
Dobrý deň! Som zamestnaná , a našla som lahšiu prácu kd´e by som mala začať od 1.9.2012.
Zamestnávaťel mi neprial žiadost rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Chce mi dať 3 mesiace výpovednú dobu . Nechcem to prijať lebo by som stratila nové zamestnanie čo mám 100% slubené.
Rozhodla som nenastupit do práce dostat absenciu a tak ziskať výpoved?.Dokedy môže zamestnávatel mi ohlásiť že ma prepusti. Dakujem
Absencia je vážne porušenie PD, preto záleží od internej smernice, ako je tam ošetrené okamžité skončenie PP. Ale v podstate to môže byť aj ihneď.
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
ewita888
17.07.12,11:38
Koľko trvá tvoj pracovný pomer?
ivka70
17.07.12,11:41
Ked dava vypoved zamestnanec, je vypovedna doba 2 mesiace, okrem zamestnanocv, ktorych PP trva kratsie ako 1 rok, ti maju VD 1 mesiac.
freddy87
17.07.12,12:27
Je tu aj možnosť oznámiť zamestnávateľovi svoj zámer a dať mu na výber, samozrejme kľudne a slušne vrámci normálnej diskusie.
Teda, buď tam prestaneš chodiť, alebo si ochotná ostať do konca augusta, pokiaľ spravíte skončenie PP dohodou k tomuto dátumu. Mne sa častokrát osvedčí práve slušná a normálna komunikácia. Nie správať sa ako d.b.l
marjankaj
17.07.12,12:55
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

(5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

(9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
ewita888
17.07.12,14:53
Je tu aj možnosť oznámiť zamestnávateľovi svoj zámer a dať mu na výber, samozrejme kľudne a slušne vrámci normálnej diskusie.
Teda, buď tam prestaneš chodiť, alebo si ochotná ostať do konca augusta, pokiaľ spravíte skončenie PP dohodou k tomuto dátumu. Mne sa častokrát osvedčí práve slušná a normálna komunikácia. Nie správať sa ako d.b.l
no, dávať zamestnávateľovi na výber nemusí dopadnúť práve dobre... zamestnanec môže dostať absenciu + krátenie dovolenky + siahnutie na mesačný zárobok...
freddy87
17.07.12,15:27
preto som písal že v rámci diskusie a nie rozkazovo, či podmienkami, teda normálne sa o tom porozprávať a povedať aké mám úmysly, kedysi sa to mne vyplatilo z pohľadu zamestnanca a dnes mám možnosť pracovné miesta vytvárať a nemám rád, keď zamestnanci nepovedia pravdu a zatajujú, či sa vyhovárajú a nakoniec sa stane to, čo písala autorka témy, že tam proste prestane chodiť.
vulxy
17.07.12,17:56
skus sa dohodnut a keby to neslo tak to ries radikalne....netreba sefov lutovat ,oni apeluju na loajalnost ale bez mihnutia oka by ta vyhodily kebyze nemaju z teba osoch.....moja skusenost:mad:
IvetaH
17.07.12,18:27
Neviem v čom pracuješ, ale daj pozor na škodu, ktorú môžešabsenciou zamestnávateľovi spôsobiť.
A len tak mimochodom, môj kolega dostal okamžitú výpoveď keď nadal šéfovi, koľko sa mu namestilo. I tak še da. A nebolo to plánované, iba mu rupli nervy.