sara
17.02.06,07:49
Živnostník prerušil živnosť dňom 1.9.2005.Do termínu na podanie daň.priznania,t.j.31.3.2006 ju ani neobnoví, asi živnosť do tej doby zruší.K 1.9.2005 mu ostali neuhradené pohľadávky.Niektoré z nich boli uhradené ešte do konca roka, niektoré ešte prešli do r. 2006 ako neuhradené.Predpokladám teda, že v daň.priznaní za rok 2005 musí upraviť základ dane podľa §17 odst.8 ZDP o výšku pohľadávok. Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.
sara
17.02.06,17:38
Prosím, neviete nikto poradiť?
Nike
17.02.06,19:15
ondrejvla
17.02.06,19:50
Živnostník prerušil živnosť dňom 1.9.2005.Do termínu na podanie daň.priznania,t.j.31.3.2006 ju ani neobnoví, asi živnosť do tej doby zruší.K 1.9.2005 mu ostali neuhradené pohľadávky.Niektoré z nich boli uhradené ešte do konca roka, niektoré ešte prešli do r. 2006 ako neuhradené.Predpokladám teda, že v daň.priznaní za rok 2005 musí upraviť základ dane podľa §17 odst.8 ZDP o výšku pohľadávok. Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.

Ale v tvojom príspevku čítam, že si prerušila živnosť a nie zrušila, alebo sa mýlim?
Všetky príjmy, ktoré si mala z pohľadávok samozrejme zaúčtuješ i napriek tomu, že si v tom období nepodnikala, tzn., že všetky účtuješ do denníka, len nemôžeš mať žiadne výdavky na podnikanie, samozrejme okrem povinných odvodov, prípadne poplatkov z podnikateľského účtu.
Tak ešte raz, živnosť máš len prerušenú a nie zrušenú. To, ako navrhuješ ty by si bola povinná urobiť pri ukončení podnikania.
Zdeni
17.02.06,21:13
Ale v tvojom príspevku čítam, že si prerušila živnosť a nie zrušila, alebo sa mýlim?
Všetky príjmy, ktoré si mala z pohľadávok samozrejme zaúčtuješ i napriek tomu, že si v tom období nepodnikala, tzn., že všetky účtuješ do denníka, len nemôžeš mať žiadne výdavky na podnikanie, samozrejme okrem povinných odvodov, prípadne poplatkov z podnikateľského účtu.
Tak ešte raz, živnosť máš len prerušenú a nie zrušenú. To, ako navrhuješ ty by si bola povinná urobiť pri ukončení podnikania.

Ja si myslím, že sara by postupovala správne, ak by urobila tak ako chcela ona, t.j. upraviť zákl. dane podľa § 17 ods.8 ZDP, pretože do termínu na podanie DP - 31.3.2006 tú živnosť neobnoví. Ja by som od 1.9.2005 /pozastavenie živnosti/ nič neúčtovala a v DP za 2005 upravila základ dane o výšku pohľadávok, nespotrebované zásoby..., atď. Podľa mňa by DZ neupravovala len vtedy, keby živnosť do 31.3.2006 obnovila. A ešte min. pozastavenie živnosti je na 6 mesiacov.
Melnick
17.02.06,22:11
[quote=Zdeni]

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.

skrátene:Podnikateľ - FO uzatvorí svoje účt. pri pozastavení živnosti a v súlade s §17ods.6 zák.o účtovníctve zostaví mim. účt. závierku.Ak nedošlo pozastavením živ. oprávnenia ku skončeniu podnikania,účtovná jednotka neuzavrie účt. knihy.
Zdeni
17.02.06,22:19
[quote=Zdeni]

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.
No momentálne nemám pri sebe žiadnu knihu. Takže, nemám pravdu? V čom sa mýlim?:confused:
No už čítam tvoj dodatok.
Zdeni
17.02.06,22:40
[quote=Zdeni]

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.

skrátene:Podnikateľ - FO uzatvorí svoje účt. pri pozastavení živnosti a v súlade s §17ods.6 zák.o účtovníctve zostaví mim. účt. závierku.Ak nedošlo pozastavením živ. oprávnenia ku skončeniu podnikania,účtovná jednotka neuzavrie účt. knihy.
A čo zák. o DP § 17 ods.9? Ináč, ja som v 2003 pozastavila živnosť a pozabudla som na pohľadávku za 16tis. a zásoby za 43 tis. a na DÚ mi jednoznačne odporučili podať opravné DP, z dôvodu úpravy DZ.
Melnick
17.02.06,23:10
Nech čítam ,ako čítam,nikde nevidím,kedy si živnosť znovu obnovila.
priblíž ešte trochu tvoj problém.

Ale § 17 odst. 9 rieši u k o n č e n i e živnosti a to si Ty nepísala.
Zdeni
18.02.06,07:53
Nech čítam ,ako čítam,nikde nevidím,kedy si živnosť znovu obnovila.
priblíž ešte trochu tvoj problém.

Ale § 17 odst. 9 rieši u k o n č e n i e živnosti a to si Ty nepísala.
K tomu § 17 ods.9 je tam:"......, prerušenie alebo pozastavenie podnikania a neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania..... " a sara neobnovila podnikanie do tej lehoty, tak by podľa mňa mala upraviť DZ za rok 2005. A k tomu môjmu problému: no, ja som prerušila v 2003 a bola prerušená až do 31.12.2005, kedy skončila. Na DÚ / ešte predtým, ako som ju skončila/ mi povedali, že som mala upraviť DZ, zásoby, pohľadávky, leasing.
Melnick
18.02.06,08:34
[quote=Zdeni]K tomu § 17 ods.9 je tam:"......, prerušenie alebo ppozastavenie podnikania a neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania..... " a sara neobnovila podnikanie do tej lehoty, tak by podľa mňa mala upraviť DZ za rok 2005. A k tomu môjmu problému: no, ja som prerušila v 2003 a bola prerušená až do 31.12.2005, kedy skončila. Na DÚ / ešte predtým, ako som ju skončila/ mi povedali, že som mala upraviť DZ, zásoby, pohľadávky, leasing.[/quote/

Áno je tam aj prerušenie . Idem ešte raz čítať príspev.od začiatku
Denda
18.02.06,08:35
Prerušenie živnosti a neobnovenie k dátumu podania daňového priznania a jeho povinnosti v tomto linku :http://www.porada.sk/t15876-prerusenie-podnikania.html
http://www.porada.sk/t8063-p2-preruenie-ivn.html
Zdeni
18.02.06,08:57
Ďakujem za link Denda, ja som ich už čítala.Takže ak to zhrnieme, tak sara v prísp.1 má povinnosť upraviť ZD o zásoby, pohľ.,...atď, za rok 2005, pretože živnosť neobnovila do termínu /31.3.2006/. Je to tak?
Jana Acsová
18.02.06,09:07
Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.
sara
18.02.06,14:36
V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.

Ďakujem za odpoveď, tiež by som sa prikláňala k takémuto účtovaniu.
Nike
18.02.06,17:34
V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.
Nemôžeš vyčísliť ZD k 31.12.2005 obvyklým spôsobom keď je živnosť pozastavená k 1.9.2005, Veď o tom hovorí §17/8 a 9, že musíš upraviť DZ ku dňu pozastavenia živnosti. resp. nakoniec vyčísliš ZD k 31.12,ale s úpravami podľa § 17.
Takže urobiť uzávierku k 1.9.2005, zistí sa DZ, ktorý sa upraví podľa § 17 a tieto sumy sa vpíšu do r.40 a 41 DP B.
Preto že je živnosť prerušená od 2.9.2005 doúčtovať do 31.12.2005 sa musí len preto, aby sa dali zistiť počiatočné stavy pre budúci rok. Ale účtuješ o nedaňových príjmoch a výdavkoch napr. poplatky na BU, úroky, odpisy (ktoré si nemôžeš uplatniť).....
Samozrejme DP sa podáva k 31.12.05, lebo daňovým obobdobím je rok.
Zužu
21.02.06,13:39
Prosím o radu. SZČO prerušil živnosť od 1.1.2005 do 31.12.2005. v tomto období bol zamestnancom. Podáva DP typu B a neviem či treba priložiť aj výkazy k 31.12.2005. Nemal zo živnosti žiadne príjmy. ďakujem
Jana Acsová
26.02.06,19:03
Nemôžeš vyčísliť ZD k 31.12.2005 obvyklým spôsobom keď je živnosť pozastavená k 1.9.2005, Veď o tom hovorí §17/8 a 9, že musíš upraviť DZ ku dňu pozastavenia živnosti. resp. nakoniec vyčísliš ZD k 31.12,ale s úpravami podľa § 17.
Takže urobiť uzávierku k 1.9.2005, zistí sa DZ, ktorý sa upraví podľa § 17 a tieto sumy sa vpíšu do r.40 a 41 DP B. Vraciam sa ešte k tejto problematike, nakoľko tu boli naznačené dve riešenia.
Jedno so zreteľom na zohľadnenie prijatých úhrad pohľadávok, ktoré som doporučila poriešiť (iba vo vzťahu k zadanej otázke) v rámci príjmov z podnikania a druhé, ktoré sa uvádza v citovanom príspevku.

Fyzická osoba je účtovnou jednotkou a je povinná viesť účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť. Podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov je pozastavenie prevádzkovania živnosti časovo limitovaným dočasným prerušením prevádzkovania živnosti a nejde o skončenie podnikania, na ktoré sa viaže zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky podľa § 16 ods. ods. 6 písm. b) Zákona o účtovníctve.

Preto DRSR vydalo usmernenie k tejto otázke s tým, že v prípade, že Zákon o dani z príjmu považuje pozastavenie prevádzkovania živnosti za skončenie podnikania (§ 17 ods. 9 ZDP), fyzická osoba, ktorá je účtovnou jednotkou uzatvorí účtovné knihy ako pri mimoriadnej účtovnej závierke podľa § 17 ods. 6 Zákona o účtovníctve.
Ak zo zákona o dani z príjmov nevyplýva, že došlo pri pozastavení živnostenského oprávnenia ku skončeniu podnikania, účtovná jednotka neuzavrie svoje účtovné knihy. Vtedy obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného obdobia.

Takže doporučujem zohľadniť uvádzané skutočnosti pri riešení spomínanej problematiky s tým, že každú situáciu je potrebné zvažovať individuálne. Stáva sa napríklad aj to, že pri pozastavení živnosti ostáva subjekt aj naďalej registrovaný pre daň z pridanej hodnoty ...

Ak subjekt zostaví mimoriadnu účtovnú závierku tak, ako je uvádzané v spomínanom usmernení DRSR mám za to, že otvorenie účtovných kníh bude dosť problematické ... a každá odpoveď diskutabilná. Opäť iste iba v závislosti od konkrétnych podmienok bez všeobecných uzáverov.
Nike
28.02.06,12:48
Usmernenie hovorí o mimoriadnej závierke (to hovoríme obaja)
§ 17 hovorí o úprave DZ (tiež sa zhodneme)

Ak urobím mimoriadnu uzávierku v priebehu roka a upravím DZ (napr. o záväzok) t.j. ponížim DZ, nemôžem po dátume uzávierky o tomto účtovať ako o daňovom náklade.
Myslím, že obaja hovoríme to isté dvoma spôsobmi, ide len o techniku spracovania.
tomasz
09.01.07,19:56
Síce skoro až po roku od posledného príspevku, ale teraz sa u mňa naskytol podobný problém.
Živnostník si k 1.12.2006 pozastavil živnosť na 6 mesiacov. K 1.12.2006 sa odhlásil z registra platitelov DPH; a v ten istý dátum si aj dohodou ukončil zmluvný vzťah s bankou (podnik.účet); vyrovnal si záväzky voči SP a VZP.
Dňom 12.12.2006 dostal faktúru od Orange za mobil, tam s položkou - zmena paušálu na Primu + ostatné poplatky za využité služby v celkovej sume 827,50 s DPH.
Otázka - Mám vôbec brať do úvahy poslednú faktúru, ak áno s/bez vplyvu na DPH.
mysimis
16.01.07,09:01
FO prerušil svoju živnosť od 01.07. do 31.12.2006. Od 01.01.2007 znovu podniká. Chcem sa opýtať, či platby /záväzky, leasing/, ktoré platil po 01.07.2006 sú výdavky OZD. A čo s poplatkami z BÚ ? Dám ich ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
Orsz
16.01.07,09:11
Síce skoro až po roku od posledného príspevku, ale teraz sa u mňa naskytol podobný problém.
Živnostník si k 1.12.2006 pozastavil živnosť na 6 mesiacov. K 1.12.2006 sa odhlásil z registra platitelov DPH; a v ten istý dátum si aj dohodou ukončil zmluvný vzťah s bankou (podnik.účet); vyrovnal si záväzky voči SP a VZP.
Dňom 12.12.2006 dostal faktúru od Orange za mobil, tam s položkou - zmena paušálu na Primu + ostatné poplatky za využité služby v celkovej sume 827,50 s DPH.
Otázka - Mám vôbec brať do úvahy poslednú faktúru, ak áno s/bez vplyvu na DPH.

Tomasz, treba pri DPh zobrať na zreteľ, ak= bolo tvoje posledné obdobie na DPH a súčasne, či je to výdavok za účelom dosiahnutia príjmov. V prvom prípade by možno DPH pripadala do úvahy, ale druhá podmienka nie je splnená, pretože z dôvodu pozastavenia živnosti, nie je výdavok na telefón oprávneným daňovým výdavkom, a preto z neho nemožno ani odpočítať DPH.
Orsz
16.01.07,09:16
FO prerušil svoju živnosť od 01.07. do 31.12.2006. Od 01.01.2007 znovu podniká. Chcem sa opýtať, či platby /záväzky, leasing/, ktoré platil po 01.07.2006 sú výdavky OZD. A čo s poplatkami z BÚ ? Dám ich ako výdavok neovplyvňujúci ZD?

Miška, tiež ako pri Tomaszovi, treba každý výdavok identifikovať, či bol použitý na dosiahnutie príjmu. V prípade záväzkov, ktoré vznikli v čase podnikania, a boli uhradené v čase od 1.7.-31.12.2006 - by som dala ako daňový výdavok zaplatením, pretože príjmy z nich boli riadne zdanené. Čo sa týka leasingu - odbobie od 1.7.-31.12.2006 by som vyhodila z nákladov, v rámci záverečných uzávierkových operácií, pretože automobil nebol v čase od 1.7.-31.12.2006 používaný za účelom dosiahnutia a udržania príjmov. Čo sa týka odvodov do SP, ZP - dodatočne zaplatené (pretože v čase pozastavenia žovnosti sa neplatia) - tie sú daň.výdavkom. Poplatky z BÚ - ak to nebolo v čase od 1.7-31.12.2006 používané na iné účely, okrem iných napr. na súkromné, ale platili sa poplatky len za mesačnú údržbu, výpisy atď, dala by som to do výdavkov - myslím, že to nie je taká položka.
mysimis
16.01.07,09:20
Ďakujem za radu, potrebovala som sa uistiť či to mám dobre. Akurát poplatky za výpisy som radšej dala ako výdavok neovplyvňujúci ZD.
tomasz
16.01.07,10:31
Ďakujem za odpoveď.
Keďže fa je vystavená po pozastavení živnosti, a ani DPH sa to netýka, mal by to byť nedaňový výdaj - môžem ten doklad jednoducho vynechať a neúčtovať?
ondrejvla
15.02.07,21:11
V tejto téme, aj keď hľadám a prispôsobujem si odpovede, nemôžem nájsť tento problém :
- živnostník, má prerušenú živnosť od cca 02/2005 na 3 roky,
- je na výsluhovom dôchodku, ale je zamestnaný od 02/2005 až doteraz,
- za rok 2005 podal DP typ B a uviedol aj príjmy podľa §5,
- aké DP má podať za rok 2006? Môj názor, žiadne, požiada zamestnávateľa
o RZD, nakoľko nemal iný príjem, samozrejme ani nemohol mať podľa §6,
( okrem nájmu, ale ten nemal) , alebo podá DP typ A
Prosím o uistenie, že mám pravdu, alebo vyvrátenie môjho názoru a zasa pôjdem spať o niečo múdrejšia.

Určite ocením, dám maľovaný.
Vopred ďakujem za radu a názor.
renča1
16.02.07,05:58
V tejto téme, aj keď hľadám a prispôsobujem si odpovede, nemôžem nájsť tento problém :
- živnostník, má prerušenú živnosť od cca 02/2005 na 3 roky,
- je na výsluhovom dôchodku, ale je zamestnaný od 02/2005 až doteraz,
- za rok 2005 podal DP typ B a uviedol aj príjmy podľa §5,
- aké DP má podať za rok 2006? Môj názor, žiadne, požiada zamestnávateľa
o RZD, nakoľko nemal iný príjem, samozrejme ani nemohol mať podľa §6,
( okrem nájmu, ale ten nemal) , alebo podá DP typ A
Prosím o uistenie, že mám pravdu, alebo vyvrátenie môjho názoru a zasa pôjdem spať o niečo múdrejšia.


Máš pravdu a nemám prečo ti to vyvraciať.:)
Pokiaľ jeho príjem nepresiahol suma 45 408 .- (50% zo sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) ) , okrem príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou § 43 a nevykázal daňovú stratu, tak nemá povinnosť podávať DP za r.2006 ( § 32 ods.1). O RZD požiada u zamestnávateľa.
ondrejvla
16.02.07,14:16
Máš pravdu a nemám prečo ti to vyvraciať.:)
Pokiaľ jeho príjem nepresiahol suma 45 408 .- (50% zo sumy podľa § 11 ods.1 písm.a) ) , okrem príjmov z ktorých sa daň vyberá zrážkou § 43 a nevykázal daňovú stratu, tak nemá povinnosť podávať DP za r.2006 ( § 32 ods.1). O RZD požiada u zamestnávateľa.

Renča, ďakujem za uistenie, ale je tu jeden zádrheľ, on je síce na výsluhovom dôchodku, ale je to mladý človek, má 45 rokov, no a jeho príjem zo závislej činnosti bol viac ako 120 tis. Sk za rok 2006. Žiaden iný príjem nemal. Postupujem tak, ako som uviedla vyššie - urobím mu na základe žiadosti RZD, aj napriek tomu, že je živnostník s prerušenou živnosťou?
Jana Acsová
16.02.07,15:45
Renča, ďakujem za uistenie, ale je tu jeden zádrheľ, on je síce na výsluhovom dôchodku, ale je to mladý človek, má 45 rokov, no a jeho príjem zo závislej činnosti bol viac ako 120 tis. Sk za rok 2006. Žiaden iný príjem nemal. Postupujem tak, ako som uviedla vyššie - urobím mu na základe žiadosti RZD, aj napriek tomu, že je živnostník s prerušenou živnosťou?
Áno. Prerušenie živnosti podlieha oznamovacej povinnosťi na DÚ, čiže DÚ vie, že podnikateľ má živnosť prerušenú a teda nebude nijako "podozrivé" že neprizná príjmy z § 6, nakoľko by ich ani mať nemal. Keby sa zmenili skutočnosti, rovnako by to podliehalo oznámeniu na DÚ v zmysle § 31 zákona o správe daní a poplatkov.

Za rok 2005 mal živnostník upraviť základ dane podľa § 17 o neuhradené pohľadávky a záväzky atď., ak taký prípad mal a zostavoval mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu prerušenia živnosti.
ondrejvla
16.02.07,20:24
Áno. Prerušenie živnosti podlieha oznamovacej povinnosťi na DÚ, čiže DÚ vie, že podnikateľ má živnosť prerušenú a teda nebude nijako "podozrivé" že neprizná príjmy z § 6, nakoľko by ich ani mať nemal. Keby sa zmenili skutočnosti, rovnako by to podliehalo oznámeniu na DÚ v zmysle § 31 zákona o správe daní a poplatkov.

Za rok 2005 mal živnostník upraviť základ dane podľa § 17 o neuhradené pohľadávky a záväzky atď., ak taký prípad mal a zostavoval mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu prerušenia živnosti.

Ďakujem, už som dokonale uistená! Nemal za rok 2005 žiadne neuhradené pohľadávky a záväzky, mal všetko vysporiadané.
Som istejšia, keď mám potvrdené to, čo som si myslela.
dajana16
17.02.07,22:57
Prosím o radu. Zivnosť prerušena od 1.8.06 do 31.7.07. Musí sa upraviť ZD o nezaplatene záväzky a pohľadávky? Môže sa uplatniť odpis počítača na splátky a úrok z pôžičky na počítač do nakladov? Podľa rady z DÚ ano, ak slúži na dosahovanie príjmov (aj budúcich).
dajana16
18.02.07,08:20
Prosim vas o nazor...
Jana Acsová
18.02.07,09:47
Prosím o radu. Zivnosť prerušena od 1.8.06 do 31.7.07. Musí sa upraviť ZD o nezaplatene záväzky a pohľadávky? Môže sa uplatniť odpis počítača na splátky a úrok z pôžičky na počítač do nakladov? Podľa rady z DÚ ano, ak slúži na dosahovanie príjmov (aj budúcich).
Nakoľko táto téma je rozoberaná ešte v čase, keď sa formovali názory na mimoriadnu účtovnú závierku a v názoroch sme sa patrične posunuli aj vzhľadom k riešeniu početných praktických problémov na Porade, odpoviem priamo v téme na vyjasnenie si postupov:

- čo sa týka úpravy ZD o neuhradené záväzky a pohľadávky ... áno upravujete základ dane podľa § 17 ZoDP, nakoľko živnosť bola prerušená v roku 2006 a nebude obnovená v termíne na podanie DP za rok 2006 - to je dôvod úpravy ZD podľa § 17 ods. 8 ZoDP,
- a odpis? Ak budete zostavovať mimoriadnu účtovnú závierku, tak ku dňu prerušenia živnosti. Po tomto dni nie ste účtovnou jednotkou. Vaše účtovné knihy sú uzatvorené. Aj kniha majetku ...
Kája.
18.02.07,15:33
Dobrý deň, mám podobný problém a neviem čo sním. Prerušná živnosť (platiteľ DPH) od 9.8.2006 na 6 mesiace a v januári 2007 až do konca októbra 2007. Po dátumu 9.8. 2006 sme iba vybavovali reklamácie, takže som príjmala peniaze od dodávateľov za dobropisy a zároveň vyplácala zákazníkom za reklamácia a uhrádzala staré záväzky Nakoľko som predpokladala, že živnosť bude obnovená v termíne, normálne som účtovala do denníka, teraz neviem nakoľko sme predlžili pozastavenie živnosti či mám k 9.8 spravit mimoriadnu uzávierku alebo spraviť uzávierku k 31.12.2006 a upraviť DZ podľa §17. Prosím poradte.
adrika
20.02.07,17:47
ahoj, chcem sa spýtať, či treba podnikateľovi, ktorý má pozastavenú živnosť od 1.4.2005 podávať za r. 2006 DP alebo stačí ročné zúčtovanie, keď v r. 2006 mal iba príjmy zo závislej činnosti. ďakujem
adrika
26.02.07,15:54
]ahoj, chcem sa spýtať, či treba podnikateľovi, ktorý má pozastavenú živnosť od 1.4.2005 podávať za r. 2006 DP alebo stačí ročné zúčtovanie, keď v r. 2006 mal iba príjmy zo závislej činnosti. ďakujem]
VTerezka
26.02.07,16:47
Dobrý podvečer...

Mám prosbu. Živnostník pozastavil živnosť k 24.11.2006. Od tohto dátumu pracuje v Anglicku na TPP. Takže môžem mu uplatniť v živnosti 40% paušálne výdavky + uhradené poistné? Samozrejme, vzhľadom k tomu, že k dátumu podania DP sa živnosť neobnoví, tak vysporiadam záväzky a pohľadávky tak, akoby živnosť ukončil. A tiež budem potrebovať jeho Potvrdenie o príjme v Anglicku - metóda vyňatia dane - tlačivko typ B.

Postupujem správne? Ďakujem za odpoveď.
renča1
26.02.07,16:49
postupuješ naozaj správne.
emily 2
07.03.11,14:36
Dobrý deň,

pozeráme príspevky na porade a nevieme sa dohodnúť čo je pre živnostníka výhodnejšie :

Živnostnik prerušil živnosť k 31.12.2010 . Od 01.01.2011 je zamestnaný. Uplatňoval si paušálne výdavky.

1. Faktúru za 12/2010 dostane uhradenú až v 01/2011 . Podáva normálne DP za rok 2010 a príjem z 01/2011 bude zdaňovať v DP za rok 2011 ?

2. Faktúru za 12/2010 mu uhradia v decembri 2010 - za rok 2011 nemusí podávať DP a uplatní si z nej v roku 2010 aj 40% výdavky.

správne uvažujeme ?
Tweety
07.03.11,14:43
Dobrý deň,

pozeráme príspevky na porade a nevieme sa dohodnúť čo je pre živnostníka výhodnejšie :

Živnostnik prerušil živnosť k 31.12.2010 . Od 01.01.2011 je zamestnaný. Uplatňoval si paušálne výdavky.

1. Faktúru za 12/2010 dostane uhradenú až v 01/2011 . Podáva normálne DP za rok 2010 a príjem z 01/2011 bude zdaňovať v DP za rok 2011 ?
Tak.
2. Faktúru za 12/2010 mu uhradia v decembri 2010 - za rok 2011 nemusí podávať DP a uplatní si z nej v roku 2010 aj 40% výdavky. Tak.

správne uvažujeme ?
V texte.
emily 2
08.03.11,10:40
Posúvam.

ďakujem
emily 2
10.03.11,06:41
Pri tej prvej možnosti , by nemal postupovať podľa §17ods.8c ? Pripocitat si pohladavku a zdanit ( bez naroku odpoctu 40 %, a bez vydavkov zaplatenych v 01/2011 )

dakujem
misolga
10.03.11,08:51
Pri tej prvej možnosti , by nemal postupovať podľa §17ods.8c ? Pripocitat si pohladavku a zdanit ( bez naroku odpoctu 40 %, a bez vydavkov zaplatenych v 01/2011 )

dakujem
-§17 ods9 ZDP-Ak prerušená živnosť nie je obnovená do podania DP(31.03.2011) - podľa tohto odseku sa to považuje za skončenie podnikania a postupuje sa podľa § 17 ods 8 písm.a,b,c (podľa spôsobu účtovania) kedy SZČO ku dňu prerušenia uzavrie účtovné knihy(knihy záväzkov, pohľadávok, majetku..) a v peňažnom denníku(nie v daňovom priznaní na r.42 a 43!!!) v rámci uzávierkových operácii zvýši daň o nespotrebované zásoby, o výšku pohľadávok ktoré by po zaplatení boli zdaniteľnými príjmami a zníži základ dane o výšku záväzkov ktoré by po zaplatení boli daň.výdavkami. Zhotovuje sa mimoriadna účtovná závierka-ten kto vedie Jú tak vo výkazoch uvádza dátum prerušenia živnosti ..a podľa §17 ods8 písm c)-ten kto uplatňuje výdavky podľa §6 ods10(uplatňuje výdavky percentom..) zvýši ZD o nespotrebované zásoby a o výšku pohľadávok-neuvádza sa že si môže znížiť tieto pohľadávky o výdavky 40%, takže to chápem takisto ako Emily 2-bez nároku odpočtu 40%...
misurka
17.03.11,21:02
ProsímVás, ak bola živnosť v priebehu roka 2010 prerušená viackrát, to zn. prvé prerušenie trvalo od 01.12.2009 do 01.06.2010, následne bola živnosť prerušená od 15.06.2010 do 15.12.2010 a nakoniec od 22.12.2010, ku ktorému dátumu zhotovujem účtovnú závierku? Ktoré dátumy do výkazov? Počet mesiacov vykonávania živnosti, ktorý sa po novom uvádza do DP je číslo? - čiže mesiac jún+december? V RZZP sa do riadku počtu vykonávania živnosti dá číslo 0, nakoľko ani v jednom z mesiacov nebol SZČO k prvému dňu?
Vrabcek
20.03.11,17:08
Ahoj, toto by zaujímalo aj mňa, mám podobný prípad :-( Poradí niekto?
misurka
20.03.11,19:09
posúvam:


ProsímVás, ak bola živnosť v priebehu roka 2010 prerušená viackrát, to zn. prvé prerušenie trvalo od 01.12.2009 do 01.06.2010, následne bola živnosť prerušená od 15.06.2010 do 15.12.2010 a nakoniec od 22.12.2010, ku ktorému dátumu zhotovujem účtovnú závierku? Ktoré dátumy do výkazov? Počet mesiacov vykonávania živnosti, ktorý sa po novom uvádza do DP je číslo? - čiže mesiac jún+december? V RZZP sa do riadku počtu vykonávania živnosti dá číslo 0, nakoľko ani v jednom z mesiacov nebol SZČO k prvému dňu?
misurka
23.03.11,20:54
posúvam:

ProsímVás, ak bola živnosť v priebehu roka 2010 prerušená viackrát, to zn. prvé prerušenie trvalo od 01.12.2009 do 01.06.2010, následne bola živnosť prerušená od 15.06.2010 do 15.12.2010 a nakoniec od 22.12.2010, ku ktorému dátumu zhotovujem účtovnú závierku? Ktoré dátumy do výkazov? Počet mesiacov vykonávania živnosti, ktorý sa po novom uvádza do DP je číslo? - čiže mesiac jún+december? V RZZP sa do riadku počtu vykonávania živnosti dá číslo 0, nakoľko ani v jednom z mesiacov nebol SZČO k prvému dňu?
sova*
04.08.11,08:08
Potrebujem si len overit ci postupujem spravne:
FO pozastavila zivnost, do lehoty na podanie priznania zivnost neobnovi, teda upravujem ZD, pri vydavkoch uplatnuje pausal. Neuhradene pohladavky pripocitavam k ZD. Pausalne vydavky 40 % nemozem uplatnit z pohladavok, ktore boli uhradene od pozastavenia zivnosti do konca roka za ktory robim DzPFO, tieto vsetky pripocitavam k ZD, uvadzam na riadok 42 DP DzPFFO typ B. Zaplatené poistné uznávam za cely rok aj ked v priebehu roka bola zivnost pozastavena.
Co mi nie je celkom jasne, RZZP (http:///), kde mi vychadza preplatok, pripocitavam taktiez k ZD.
Dakujem
sova*
05.08.11,10:31
Tak teraz som zostala uplne prekvapena. Volala som s pani z Danoveho riaditelstva BB. Neuhradene pohladavky k datumu pozastavenia zivnosti zahrnut do prijmov, neuvadzat na r. 42 DP DPFO typ B (v pouceni k DP su uvedene pripady, kedy vyplnat tento riadok). Zaroven ak sa zahrnu k prijmom je mozne z nich odpocitat 40% pausalne vydavky. Poistne zaplatene od pozastavenia zivnosti do konca roka, je mozne uplatnit cele. Vysledok z RZZP - preplatok by nepripocitavala k ZD, z dovodu ze k datumu pozastavenia zivnosti som nevedela sumu RZZP. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Inak spominala, ze tieto pripady niekolko krat riesili...a dala som jej hodinu na to aby mi to cele pohladala...:)..a az potom mi dala tieto odpovede. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
veronikasad
05.08.11,10:33
Doporučujem dať si to potvrdiť písomne - zašli písomný dotaz na DR SR. Tam takú jednoznačnú odpoveď mať nebudeš.
Betina2
04.02.13,14:06
Ahojte. Živnosť bola prerušená v marci 2009 na 36 mesiacov. K tomuto termínu sa spravila účtovná závierka, účtovné výkazy a uzavreli účtovné knihy. Samozrejme zostali tam vykázané neuhradené záväzky a pohladávky a tiež zostatky v pokladni a na bankovom účte. Daňové priznanie sa podávalo B a kedže do termínu na podanie DP nebola živnosť obnovená, tak podľa § 17 na r. 42 a na r. 43 sa upravil základ dane o neuhradené záväzky a pohľadávky ku dňu prerušenia živnosti (k marcu 2009). Teraz v 2012 bola živnosť obnovená a ja mám dilemu, čo s konečnými zostatkami vo výkazoch z 2009 a čo s úpravami ZD ktoré sa za rok 2009 vykonali. V medziobdobí počas prerušenia živnosti samozrejme došlo k úhradám pohladávok aj záväzkov avšak počas nečinnosti sa o nich neúčtovalo a tak mi prešli do roku 2012 ako neuhradené. Neviem aké začiatočné stavy vo výkazoch v JU ku dňu obnovenia živnosti v 2012 mám uviesť a ak tam majú byť končené stavy z výkazov 2009, tak ako ich "sprovodiť" z evidencie, lebo uhradené boli ešte v minulých rokoch a nemajú tam čo teraz figurovať. Technicky vzaté je možné ich zlikvidovať s dátumom obnovenia živnosti cez ID a účtovaním ako nedaňový príjem alebo nedaňový výdavok ? Som z toho už na nervy. A ešte či dáko treba upravovať aj základ dane o tieto následne uhradené záväzky a pohladávky (ibaže tie sa hradili ešte v 2010 :(...takže teray skutočne neviem. VĎaka.