luga.bb
17.02.06,07:04
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. ffice:office" />
Chobot
17.02.06,07:49
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. ffice:office" />

To záleží od toho, koľko hodín z pracovnej cesty zamestnanec vykonáva skutočnú prácu. Ak vykonáva prácu menej alebo rovnako ako je jeho pracovný čas, tak sa mu zarátava celý pracovný čas. Ak by cestoval 30 minút a pracoval by od 6:30 do 15:30 a znovu by cestoval 30 minút, tak by mal mať evidovaný nadčas 1 hodinu, lebo pracoval 9 hodín.

Bližšie objasnenia nájdeš tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=8723&highlight=str%E1ven%FD+ceste

Ak v tom budeš mať aj tak nejasno, spýtaj sa.
luga.bb
17.02.06,08:23
Ďakujem za odpoveď. Teraz sa spýtam takto : Idem na pracovnú cestu do Bratislavy(BA). Štartujem o 6.00 a v BA so o 9.00. Pracovné jednanie trvá do 15.00 a idem späť. Do východiskového bodu prídem o 18.00. Takže, koľko sa mi zaráta do fondu pracovného času? Ak 8 hodín, čo sú zvyšné 4 hodiny, ktoré som strávil cestovaním? Je to práca nadčas alebo je to čas, ktorý len tak venujem niekomu alebo sa mi to započíta do odpracovaného času, čo je v tomto prípade 12 hodín?
Vopred ďakujem za názor.
liba2
17.02.06,08:41
V minulosti sa za "čas strávený na ceste" platila náhrada mzdy. Súčasné znenie zákona o CN toto nepozná. Čím to bolo nahradené ? (alebo bolo len zrušené?)
Chobot
17.02.06,08:44
Ďakujem za odpoveď. Teraz sa spýtam takto : Idem na pracovnú cestu do Bratislavy(BA). Štartujem o 6.00 a v BA so o 9.00. Pracovné jednanie trvá do 15.00 a idem späť. Do východiskového bodu prídem o 18.00. Takže, koľko sa mi zaráta do fondu pracovného času? Ak 8 hodín, čo sú zvyšné 4 hodiny, ktoré som strávil cestovaním? Je to práca nadčas alebo je to čas, ktorý len tak venujem niekomu alebo sa mi to započíta do odpracovaného času, čo je v tomto prípade 12 hodín?
Voperd ďakujem za názor.

Za ten deň sa Ti zaráta, ako keby si odpracovala Tvoj denný pracovný čas (ak máš denne podľa zmluvy odpracovať 8 hodín, tak sa berie, že si odpracovala 8 hodín).

Ten zvyšný čas sa považuje za čas strávený na pracovnej ceste, za ktroý nepatrí náhrada mzdy. Zamestnancovi však patria za celú dobu času cestovné náhrady (stravné, príp. vreckové, ...). Tých 12 hodín je čas strávený na prac. ceste a slúži na výpočet cestovných náhrad.

Tie 4 hodiny sa venuješ cestovaniu, nevenuješ ich nikomu. So služobnou cestou si súhlasil, bez toho ťa zamestnávateľ nemôže na ňu vyslať.
Chobot
17.02.06,08:54
V minulosti sa za "čas strávený na ceste" platila náhrada mzdy. Súčasné znenie zákona o CN toto nepozná. Čím to bolo nahradené ? (alebo bolo len zrušené?)

Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
STRELEC
17.02.06,08:57
Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
Pravdepodobne viac pamätám (:mee: ) . Doplním Chobot : ani za socializmu! Tak kedy?
Muška
17.02.06,09:01
Ja si teraz pamätam, že bolo niečo naviac a to za "stratu času stráveného na ceste" - či ako sa to volalo ? :D
liba2
17.02.06,09:03
Čo to znamená "v minulosti"? Zákonom 283/2002 bol zrušený predošlý zákon o cest. náhradch č. 119/1992 a ani podľa toho zákona to nebolo platené. Za toto dám ruku do ohňa.

A myslím, že ani pred r. 1992 to nebolo paltené ako výkon práce, ale tým už nie som si úplne istý.
No, ja si viac pamätám ako viem :D .
Bolo to pred r. 1989 :D a určite sa to priznávalo v mzdách;
TAK PREPÁČTE ak som vás tým zneistila, ale ja mám teraz istotu že je to dávno zrušené.
STRELEC
17.02.06,09:04
Ja si teraz pamätam, že bolo niečo naviac a to za "stratu času stráveného na ceste" - či ako sa to volalo ? :DMuška - iba ak niečo mimo obecne platných predpisov. Medzi povinné 4 príplatky k mzde to nepatrilo.
Muška
17.02.06,09:10
Peter, nebola to náhrada mzdy, to sa písalo v cest. príkaze a bola to za hodinu úplne smiešna suma. A bolo to za čas, ktorý si strávil na ceste pri premiestňovaní. Čiže od nástupu do napr. vlaku do výstupu z vlaku. :D
STRELEC
17.02.06,09:17
Peter, nebola to náhrada mzdy, to sa písalo v cest. príkaze a bola to za hodinu úplne smiešna suma. A bolo to za čas, ktorý si strávil na ceste pri premiestňovaní. Čiže od nástupu do napr. vlaku do výstupu z vlaku. :DKeď to bola smiešna suma - pravdepodobne sme sa u nás vo viactisícovom (zamestnanci) podniku smiali na niečom inom. Dobre sa s Tebou debatuje, ale potom nabehne moderátor a ... skončili sme. = súčasne návrh. Ahoj.
STRELEC
17.02.06,10:00
Pravdepodobne viac pamätám (:mee: )... Tak kedy?
Presvedčili ste ma, že to existovalo! Doplňujem predošlý svoj citát: ozaj len pravdepodobne. :) :D :mee:
Zabudol som dopísať, vyrušil ma mobil: ďakujem!!!
liba2
17.02.06,10:25
Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam :D :D .
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe.

---------------
Opravené: správne zák. č. 119/1992 Zb. (je to preklep).
STRELEC
17.02.06,10:29
[quote=liba2]Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam :D :D . To určite nie! Len mi to nič nehovorilo.
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe. Ja som bol PaM-ák a neskôr ekonóm závodu - stavebný štátny podnik.
ajobs
17.02.06,10:40
Muška, Zuzka, Endrju - vďaka za podporu, lebo inak to vyznelo že si niečo vymýšľam :D :D .
Ešte poznámka:
1/ zákon 199/1992 Zb. bol prvý samostatný zákon o cestovných náhradách. Dovtedy to bolo súčasť niečoho - nepamätám sa čoho;
2/ je možné, že tieto náhrady sa neposkytovali všade vo všetkých odvetviach; pôsobila som v tom čase v štátnej správe.

Len ťa trochu opravím, bol to zákon č. 119/1992 Zb., a platil od 1.5.1992 do 1.7.2002, odkedy platí zákon č. 283/2002 Z.z.
liba2
17.02.06,10:41
To určite nie! Len mi to nič nehovorilo.
O.K. :D :D
luga.bb
17.02.06,10:59
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše príspevky, lenže sa mi zdá, že debata skĺzla do inej roviny. Mne nejde o cestovné náhrady. Mne ide o pracovný čas. Ako som spomínal, máme pružnú pracovnú dobu. V pevne stanovenom čase (v mojom prípade od 8.00 do 14.00 - t.j. 6hod.) musím byť v zamestnaní. V mesiaci musím mať splnený fond parcovného času na príslušný mesiac. Ak absolvujem pracovnú cestu na ktorej strávim 12 hod., nevidím dôvod, aby mi zamestnávateľ nezapočítal na uvedený deň do fondu pracovného času spomínaných 12 hodín. Tie 4 hodiny, ktoré som strávil na pracovnej ceste nad stanovený pracovný čas, si môžem "vybrať" v priebehu mesiaca a na konci mesiaca nebudem mať vo fonde pracovného mesiaca žiadne plus alebo mínus.
liba2
17.02.06,11:07
Len ťa trochu opravím, bol to zákon č. 119/1992 Zb., a platil od 1.5.1992 do 1.7.2002, odkedy platí zákon č. 283/2002 Z.z.
Samozrejme, je to preklep, už som to opravila a vďaka za upozornenie :)
ajobs
17.02.06,11:21
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše príspevky, lenže sa mi zdá, že debata skĺzla do inej roviny. Mne nejde o cestovné náhrady. Mne ide o pracovný čas. Ako som spomínal, máme pružnú pracovnú dobu. V pevne stanovenom čase (v mojom prípade od 8.00 do 14.00 - t.j. 6hod.) musím byť v zamestnaní. V mesiaci musím mať splnený fond parcovného času na príslušný mesiac. Ak absolvujem pracovnú cestu na ktorej strávim 12 hod., nevidím dôvod, aby mi zamestnávateľ nezapočítal na uvedený deň do fondu pracovného času spomínaných 12 hodín. Tie 4 hodiny, ktoré som strávil na pracovnej ceste nad stanovený pracovný čas, si môžem "vybrať" v priebehu mesiaca a na konci mesiaca nebudem mať vo fonde pracovného mesiaca žiadne plus alebo mínus.

Nie je to tak, ako píšeš. Pozri si príspevok č.5 od Chobota, tam je to napísané úplne presne.:eek:
ajobs
17.02.06,11:23
Postupuje zámestnávateľ správne ak pre vykazovanie pracovného času, pri uplatňovaní pružného pracovného času, v prípade celodennej neprítomnosti zamestnanca na pracovisku z dôvodu pracovnej cesty započítava osem hodinový pracovný čas od 7.30 hod. do 15.30 hod., aj vtedy ak pracovná cesta trvá viac hodín napr. od 6.00hod. do 16.00hod. ffice:office" />

Čiže odpoveď je áno, postupuje správne. Odpracovaný čas je 8 hodín, zvyšok je čas strávený na pracovnej ceste - vtedy nepracuješ, preto nie je dôvod poskytovať plnenie za nadčas, resp. náhradné voľno.
michelle84
04.12.06,06:21
Dobry den, potrebujem vediet, ze ked je zamestnanec vyslany na sluzobnu cestu cez vikend, ako mu to bude zaplatene? Bude mat narok na stravne a vreckove, ked je to vikend? A ten cas straveny na sluzobnej ceste ide do nadcasov za sobotu a nedelu alebo ako sa to spravne vyplati zamestnancovi? Dakujem za odpovede.
jaja99
04.12.06,06:33
1. stravné a vreckové mu patrí aj počas soboty a nedele, ak je na pracovnej ceste - § 5 ods. 1. veta, § 13 ods. 1, § 14 zákona o CN

2. A/ ak počas pracovnej cesty zam-ec vykonáva prácu, patrí mu mzda a mzdové zvýhodnenie
B/ ak počas pracovnej cesty zam-ec nevykonáva prácu, nemá nárok na mzdu, ale len na cestovné náhrady

Cesta z pracovnej cesty nie výkon práce - nemá to zaplatené. Napr. Výkon práce končí o 14,00, ale lietadlo letí o 18,00, tak čas od 14,00 do 18,00 nemá zaplatený mzdou a príplatkom, ale náhrady dostane - § 37 zákona o cest. náhradách.
yaah
13.07.07,10:59
To záleží od toho, koľko hodín z pracovnej cesty zamestnanec vykonáva skutočnú prácu. Ak vykonáva prácu menej alebo rovnako ako je jeho pracovný čas, tak sa mu zarátava celý pracovný čas. Ak by cestoval 30 minút a pracoval by od 6:30 do 15:30 a znovu by cestoval 30 minút, tak by mal mať evidovaný nadčas 1 hodinu, lebo pracoval 9 hodín.

Bližšie objasnenia nájdeš tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=8723&highlight=str%E1ven%FD+ceste

Ak v tom budeš mať aj tak nejasno, spýtaj sa.
ahoj. vidím, že tomu rozumieš, tak by som doplnil túto tému. Je skutočne jedno či sa jedná o normálny alebo pružný pracovný čas?
My máme voliteľný čas od 6.00 do 18.00 a pevný od 8.00 do 15.00. Celkovo máme mesačný čas. Potom ktorý čas je relevantný pri posudzovaní výkonu práce počas pracovnej cesty.
ďakujem za odpoveď.
Chobot
13.07.07,12:09
ahoj. vidím, že tomu rozumieš, tak by som doplnil túto tému. Je skutočne jedno či sa jedná o normálny alebo pružný pracovný čas?
My máme voliteľný čas od 6.00 do 18.00 a pevný od 8.00 do 15.00. Celkovo máme mesačný čas. Potom ktorý čas je relevantný pri posudzovaní výkonu práce počas pracovnej cesty.
ďakujem za odpoveď.

Neviem o tom, že by to zákon úplne dopodrobna a jednoznačne upravoval. Jediné, o čo sa dá oprieť je § 37 zákona o cest. náhradách:

"Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce."

a tam sa nepíše, či sa tým myslí pevná prac. doba či pohyblivá, či riadny prac. čas alebo aký. Je to asi na každom zamestnávateľovi, ako si to upraví na svoje podmienky.

Zdá sa mi však nespravodlivé, ak by zamestnávateľ považoval za odpracovaný čas iba tú pevnú prac. dobu. Predstav si príklad, kedy by bol zamestnanec 2 týždne na služobke. Denne by skutočne vykonával trebárs 5 hodín práce. Ostatný čas by sa posudzoval tak, že by sa započítavala len pevná doba (u nás máme napr. 9:00 - 14:00), takže by akože odpracoval len 5 hodín denne. Potom by mu ale chýbalo asi 30 hodín nadpracovať po návrate so SC, čo je nezmysel, lebo on by si to bol odpracoval, keby nebol na služobke.

Takže ja by som to bral tak, že pokiaľ bol na SC celý deň, tak za ten deň by sa mu mal započítať čas, ktrorý pripadne na odpracovanie za 1 deň (v mesačnom priemere, napr. u nás je 37,5 týždenne, takže za deň služobky by to bolo 7,5 hodiny).

Analogicky by som mohol argumentovať s dovolenkou. Keď si taký pracovníč čerpá dovolenku, tak mu nezapočítaš len hodiny z pevnej pracovnej doby, ale akoby odpracovaný celý deň.
mzdarka renca
05.05.09,12:08
Ja mám problém, s ktorým si neviem rady. Máme zamestnanca, ktorému hrozí z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovnej doby, že bude mať čoskoro vyčerpané nadčasové hodiny 150 + 250. Je to vodič.
Za túto bobu dostáva aj cestovné náhrady.

Otázka znie, má nárok aj na mzdu+príplatky za prácu nadčas a aj na úhradu stravného? Ako by ste to riešili?

Podotýkam, že mu preplácame všetko.
mzdarka renca
05.05.09,12:16
Práve ma napadla jedna vec. Ak nejazdí a čaká na zverenú osobu, tak mu tiež patrí mzda a príplatok za prácu nadčas, okrem stravného?

Fakt okolo toho špekulujem už mesiac.
Gabi03
05.05.09,13:28
Práve ma napadla jedna vec. Ak nejazdí a čaká na zverenú osobu, tak mu tiež patrí mzda a príplatok za prácu nadčas, okrem stravného?

Fakt okolo toho špekulujem už mesiac.

No počas toho čakania je na pracovnej ceste? Asi je. Tak mu patrí aj stravné. :rolleyes:
mzdarka renca
05.05.09,13:40
No počas toho čakania je na pracovnej ceste? Asi je. Tak mu patrí aj stravné. :rolleyes:
Ďakujem Gabika.
Stravné nie je problém, ale preplácanie nadčasov, má veľmi veľa hodín a v zmysle zákonníka práce a kolektívnej zmluvy je obmedzenie, t.j. 400 hod./rok, ale on tie hodiny odpracuje nadčas už niekedy v júli. Tak neviem, ako to riešiť.
Ešte doplním, že dohodu o vykonaní práce už jednu má, tak tadiaľ tiež cesta nevedie.
ivka70
05.05.09,13:55
Ďakujem Gabika.
Stravné nie je problém, ale preplácanie nadčasov, má veľmi veľa hodín a v zmysle zákonníka práce a kolektívnej zmluvy je obmedzenie, t.j. 400 hod./rok, ale on tie hodiny odpracuje nadčas už niekedy v júli. Tak neviem, ako to riešiť.
Ešte doplním, že dohodu o vykonaní práce už jednu má, tak tadiaľ tiež cesta nevedie.
U nas to riesili mesacnou mzdou do ktorej vysky mu zapocitali priemerne nadcasy za mesiac v predchadzajucom obdobi.

Takze vykazoval presne stanoveny pocet hodin v mesiaci a plat k tomu mal adekvatne vyssi.
mzdarka renca
05.05.09,14:02
U nás to nejde týmto spôsobom, sme tabuľkoví, tá bohužiaľ nepustí.
mzdarka renca
05.05.09,16:38
Ja mám problém, s ktorým si neviem rady. Máme zamestnanca, ktorému hrozí z dôvodu vykonávania práce nad rámec pracovnej doby, že bude mať čoskoro vyčerpané nadčasové hodiny 150 + 250. Je to vodič.
Za túto bobu dostáva aj cestovné náhrady.

Otázka znie, má nárok aj na mzdu+príplatky za prácu nadčas a aj na úhradu stravného? Ako by ste to riešili?

Podotýkam, že mu preplácame všetko.

posúvam
liba2
08.05.09,04:30
U nás to nejde týmto spôsobom, sme tabuľkoví, tá bohužiaľ nepustí.
Reni, a pri "tabuľkovom" odmeňovaní nie sú možné odmeny?
Voľakedy to možné bolo a nadčasy tiež boli limitované, takže sa to hlavne u vodičov riešilo formou odmeny (štátna správa).
Muška
08.05.09,09:52
Práve ma napadla jedna vec. Ak nejazdí a čaká na zverenú osobu, tak mu tiež patrí mzda a príplatok za prácu nadčas, okrem stravného?

Fakt okolo toho špekulujem už mesiac.
Reni,
pokiaľ ja viem, tak vodičom dopravcovia počítajú do odpracovaných hodín "výkon" - t.j. čas jazdy. Ostatné sa rieši "diétami".
anika111
29.06.09,09:53
stravné v SR od 1.4.2009