sofisofi
17.07.12,18:13
Dobrý deň, poprosila by som o pomoc, radu, možno vysvetlenie v rámci otázky "slobodná matka, pracovný čas a práca nadčas". Pracujem v spoločnosti, kde sa pracuje pondelok-piatok od 08-00 do 22.00 - v tomto rozmedzí sú aj nástupy do práce v 8hodinovej pracovnej zmene. Nakoľko som slobodná matka, požiadala som o úpravu pracovného času iba na prvú rannú zmenu, teda od 08-00. Moja požiadavka bola schválená s tým, že ok, ale musím pracovať podľa zákona o 15min. dlhšie. Súhlasila som, nakoľko som bola rada, že aspoň takto mi bolo vyhovené i ked neviem či je to takto podľa zákona naozaj. (?) . Moja otázka však znie, môže mi zamestnávateľ nariadiť ako slobodnej matke prácu nadčas alebo mimoriadne zmeny ? Vopred ďakujem za odpoveď
veronikasad
17.07.12,16:16
Kolko rokov má dieťa ?

§ 164
Úprava pracovného času
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
sofisofi
17.07.12,16:46
Ďakujem velmi pekne za rýchlu odpoveď :) Neviem či si však správne vysvetlujem bod č. 3. Teda pre mňa laika to nieje uplne jasné, či teda môže alebo nemôže mi zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas alebo mimoriadnu zmenu cez víkend. Ak to správne chápem zamestnávateľ ma môže zamestnávať prácou nadčas len s mojím súhlasom ?
sofisofi
17.07.12,16:55
malý má 6rokov
veronikasad
17.07.12,17:45
Ďakujem velmi pekne za rýchlu odpoveď :) Neviem či si však správne vysvetlujem bod č. 3. Teda pre mňa laika to nieje uplne jasné, či teda môže alebo nemôže mi zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas alebo mimoriadnu zmenu cez víkend. Ak to správne chápem zamestnávateľ ma môže zamestnávať prácou nadčas len s mojím súhlasom ?
Dobre si vysvetluješ bod 3) - Práca nadčas len s tvojim súhlasom. Väčšina zamestnávatelov si to však vysvetluje inak a ak taký súhlas nedostane, nájde dôvod ako sa takéhoto zamestnanca zbaviť.

Ak je to trochu možné, snaž sa nájsť so zamestnávatelom rozumný kompromis ... (nie úplné odmietanie práce nadčas).
sofisofi
17.07.12,18:21
Samozrejme, že ak by to bolo možné tak by som prácu nadčas vykonávala, avšak ked nemám kam dať svoje dieťa - nemám inú možnosť ako prácu nadčas odmietnuť :o( a ak môzem ešte jednu otázku :o) V podstate nejedná sa priamo o prácu nadčas, ale o prácu vo sviatok. Jedná sa konkr. o prípad: sme prevádzka pondelok-piatok. Ak sa počas týchto dní vyskytne štátny sviatok - nepracujeme, ale nariadia nám povinnú sobotu, ktorú nám vykážu ako sviatok. Čo som len tak letmo prebehla zákony ohladne práce cez sviatok a ak som ich správne pochopila - tiež sú určite obmedzenia, kedy môze zamestnávateľ nariadiť prácu vo sviatok, však ?
veronikasad
17.07.12,18:29
Samozrejme, že ak by to bolo možné tak by som prácu nadčas vykonávala, avšak ked nemám kam dať svoje dieťa - nemám inú možnosť ako prácu nadčas odmietnuť :o( a ak môzem ešte jednu otázku :o) V podstate nejedná sa priamo o prácu nadčas, ale o prácu vo sviatok. Jedná sa konkr. o prípad: sme prevádzka pondelok-piatok. Ak sa počas týchto dní vyskytne štátny sviatok - nepracujeme, ale nariadia nám povinnú sobotu, ktorú nám vykážu ako sviatok. Čo som len tak letmo prebehla zákony ohladne práce cez sviatok a ak som ich správne pochopila - tiež sú určite obmedzenia, kedy môze zamestnávateľ nariadiť prácu vo sviatok, však ?
v akej oblasti pracuješ ? Ide o rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ? Máš mesačnú alebo hodinovú mzdu ?

§ 94
Dni pracovného pokoja
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.
sofisofi
17.07.12,18:43
mám mesačnú mzdu