lenka262
17.07.12,20:46
Dobrý deň, chcem sa poradiť či mi schvália podporu v nezamestnanosti ak:
19.02.2008 som začala pracovať
13.06.2009 som nastúpila na MD
25.12.2009 koniec MD
26.12.2009 začiatok RD
11.07.2012 koniec RD
12.07.2012 ukončenie pracovného pomeru

Za info vopred ďakujem :)
veronikasad
17.07.12,18:53
Máš nárok na dávku v nezamestnanosti, tvoje poistenie v nezamestnanosti trvalo viac ako 730 dní. Ak sa stihneš zaevidovať do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru, zaevidujú ťa spätne od 1. dňa.
lenka262
17.07.12,18:57
Ďakujem, potešili ste ma, pekný večer :)
Ingrid Ondruskova
18.07.12,05:49
mám podobný problém...ale u Lenky262 nevidím, že by poistenie v nezamestn. trvalo viac ako 730 dní, veď prac.pomer pred MD trval 16 mesiacov, a počas MD a RD poistenie za
mamičku nikto neplatí /pokiaľ viem/....ďakujem za vysvetlenie...
veronikasad
18.07.12,06:03
mám podobný problém...ale u Lenky262 nevidím, že by poistenie v nezamestn. trvalo viac ako 730 dní, veď prac.pomer pred MD trval 16 mesiacov, a počas MD a RD poistenie za
mamičku nikto neplatí /pokiaľ viem/....ďakujem za vysvetlenie...
Ak pracovný pomer počas RD trvá, trvá aj poistenie v nezamestnanosti. Lenka preto más plnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti.
Mila123
18.07.12,06:06
mám podobný problém...ale u Lenky262 nevidím, že by poistenie v nezamestn. trvalo viac ako 730 dní, veď prac.pomer pred MD trval 16 mesiacov, a počas MD a RD poistenie za
mamičku nikto neplatí /pokiaľ viem/....ďakujem za vysvetlenie...
nik neplatí, ale poistenie podľa zákona č. 461/2003 má.......
stačí jej po MD, resp, RD mať účasť na poistení aj jeden deň s max. VZ a bude mať podporu v nezamestnanosti maximálnu.....
ak nebude mať ani jeden deň i napriek tomu dostane PvN ale z VZ pred nástupom na MD ......
rieši to zákon č. 461/2003 Z.z. v pl. znení....VI. hlava zákona......§ 104 a následné.....
Ingrid Ondruskova
18.07.12,06:08
júúúúj veronika, to ste ma potešila, idem od 1.8.2012 na ÚP...takže aspoň chvíľu
budem poberať od štátu peniaze....
veronikasad
18.07.12,06:09
júúúúj veronika, to ste ma potešila, idem od 1.8.2012 na ÚP...takže aspoň chvíľu
budem poberať od štátu peniaze....
Si ešte na RD ?
Ingrid Ondruskova
18.07.12,06:13
u mňa je to takto.posledných 12 rokov robím u toho istého
zamestnávateľa../t.j. som v jeho evidencii/....
26.6.2011 mi skončil rodičovský,
27.6.2011 nástup do práce
31.7.2012 ukončenie prac.pomeru
veronikasad
18.07.12,06:14
u mňa je to takto.posledných 12 rokov robím u toho istého
zamestnávateľa../t.j. som v jeho evidencii/....
26.6.2011 mi skončil rodičovský,
27.6.2011 nástup do práce
31.7.2012 ukončenie prac.pomeru
Doba poistenia je u teba v poriadku, myslela som len, že ak si ešte na RD, správnym nastavením čerpania a preplatenia príp. dovolenky sa dá ovplyvniť výška dávky v nezamestnanosti.
Ingrid Ondruskova
18.07.12,06:19
ešte raz ďakujem...
lenka262
18.07.12,18:41
Prosím Vás, mohli by ste mi presnejšie vysvetliť ako ste to mysleli mať účasť na poistení aj jeden deň s max. vymer. základom. Poprípade, čo by som mala spraviť, aby som získala maximálnu podporu v nezamestnanosti. Tiež by som rada vedela okolo akej čiastky sa pohybuje podpora, ešte som žiadnu nepoberala. Vopred ďakujem :)
veronikasad
18.07.12,18:44
Prosím Vás, mohli by ste mi presnejšie vysvetliť ako ste to mysleli mať účasť na poistení aj jeden deň s max. vymer. základom. Poprípade, čo by som mala spraviť, aby som získala maximálnu podporu v nezamestnanosti. Tiež by som rada vedela okolo akej čiastky sa pohybuje podpora, ešte som žiadnu nepoberala. Vopred ďakujem :)
Lenka, čo s dovolenkou za rok 2009 ? Čerpala si si ju pred nástupom na MD, alebo ti ju preplácali teraz po skončení RD ?
lenka262
18.07.12,18:47
Čerpala som ju pred nástupom na MD
veronikasad
18.07.12,18:55
Čerpala som ju pred nástupom na MD
Škoda, lebo práve vyčerpaním jedného dňa dovolenky po skončení RD + preplatením zvyšku sa dá dosiahnuť pekná výška dávky v nezamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti je 50 % denného vymer.základu. Vypláca sa za kal.dni.
lenka262
18.07.12,19:03
Nevadí, som rada, že aspoň niečo dostanem, kým si nenájdem nejakú prácu. Ešte raz ďakujem, veľmi ste mi pomohli :)
Dvojičky
18.07.12,19:34
Chcela by som sa opýtať ohľadne mojej známej. Skončila jej RD 17.07.2012 s dvojičkami. Zo zamestnania dostala výpoveď. Ak by chcela ísť na ÚP a dostávať max. podporu existuje ešte tá možnosť sa zamestnať u iného zamestnávateľa s max. VZ na 3 mesiace a potom ísť až na podporu ? Bude jej určite potom podpora vyplácaná z max. VZ ? Ďakujem
Dvojičky
19.07.12,19:13
Chcela by som sa opýtať ohľadne mojej známej. Skončila jej RD 17.07.2012 s dvojičkami. Zo zamestnania dostala výpoveď. Ak by chcela ísť na ÚP a dostávať max. podporu existuje ešte tá možnosť sa zamestnať u iného zamestnávateľa s max. VZ na 3 mesiace a potom ísť až na podporu ? Bude jej určite potom podpora vyplácaná z max. VZ ? Ďakujem

Teraz som čítala v inom príspevku, že by jej stačilo v inom zamestnaní po skončení RD odpracovať len jeden deň a dostávala by max. podporu ? je to pravda ? dovolenku si vyčerpala pred MD.
Zimama
19.07.12,20:50
...ak si ešte na RD, správnym nastavením čerpania a preplatenia príp. dovolenky sa dá ovplyvniť výška dávky v nezamestnanosti.

Veronika, prosím Ťa, mohla by si mi vysvetliť, čo presne to znamená?

Resp. - aký bude rozdiel v dávkach v nezamestnanosti, ak zamestnankyňa po návrate z RD:
a) dostane výpoveď z nadbytočnosti a bude nezamestnaná až po 3 mesiacoch výpovednej doby, alebo
b) požiada o skončenie PP dohodou (v nadväznosti na §63 1b), pričom 1 deň po nástupe z RD bude mať preplatený ako odpracovaný, prípadne vyčerpá ešte cca 6 dní dovolenky a ďalších 21 jej bude preplatených, plus 3-mesačné odstupné?
Čo je pre ňu výhodnejšie?

Ďakujem! :)
veronikasad
20.07.12,07:21
Veronika, prosím Ťa, mohla by si mi vysvetliť, čo presne to znamená?

Resp. - aký bude rozdiel v dávkach v nezamestnanosti, ak zamestnankyňa po návrate z RD:
a) dostane výpoveď z nadbytočnosti a bude nezamestnaná až po 3 mesiacoch výpovednej doby, alebo
b) požiada o skončenie PP dohodou (v nadväznosti na §63 1b), pričom 1 deň po nástupe z RD bude mať preplatený ako odpracovaný, prípadne vyčerpá ešte cca 6 dní dovolenky a ďalších 21 jej bude preplatených, plus 3-mesačné odstupné?
Čo je pre ňu výhodnejšie?

Ďakujem! :)
Ľubka, čo sa týka výšky dávky v nezamestnanosti, určite je pre ňu výhodnejšie, ak si po skončení RD vyčerpá jeden deň dovolenky, ostatnú si nechá preplatiť a požiada o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby (s nárokom na odstupné)
Zimama
20.07.12,07:24
Veľmi pekne ďakujem, Veronika! :-)
Zimama
20.07.12,08:45
Ľubka, čo sa týka výšky dávky v nezamestnanosti, určite je pre ňu výhodnejšie, ak si po skončení RD vyčerpá jeden deň dovolenky, ostatnú si nechá preplatiť a požiada o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby (s nárokom na odstupné)

Sorry, ale ešte ma napadlo - má toto efekt, aj keď organizácia ide podľa 553-ky? (Lebo tam vlastne neexistuje priemerka, ale stále len funkčný plat...)
veronikasad
20.07.12,08:56
Sorry, ale ešte ma napadlo - má toto efekt, aj keď organizácia ide podľa 553-ky? (Lebo tam vlastne neexistuje priemerka, ale stále len funkčný plat...)
Ľubka, neviem, s 553-kou nemám skúsenosti.

Pokial ale ide o výpočet dávky v nezamestnanosti, tam je dôležitá výška denného VZ. Ak pracovný pomer po skončení RD trvá len jeden deň, do VZ vstupuje aj preplatená dovolenka a príp. odstupné. (a je asi jedno, či dovolenka a odstupné je preplácané priemerkou alebo funkčným platom).
lenka262
12.08.12,17:51
Dobrý večer, takže nakoniec mi vznikol ešte 1 deň dovolenky, zo zápočtu, ktorý som obdržala od účtovníčky som vyčítala, že za tento deň mám VZ 7,71 eur. Takže dávku budem mať vypočítavanú z tejto čiastky, t.j. 50% zo 7,71 eur?
Mila123
12.08.12,17:53
a dovolenku si čerpala? alebo mala preplatenú?
lenka262
12.08.12,17:55
mala preplatenú
Mila123
12.08.12,17:56
mne sa zdá strašne málo, za jeden deň dovolenky.....
lenka262
12.08.12,17:58
zrejme aj dávka bude dosť nízka, že?
Mila123
12.08.12,18:01
opýtaj sa účtovníčky na náhradu mzdy (dovolenku) z čoho ti ju počítala....
mala ju počítať z pravdepodobného zárobku (je to taký, kt. by si zrejme dosiahla na pracovnej pozícií, alebo taký aký dosahuje na pracovnej pozícií zamestnanec)
mne sa zdá, že použila priemer na výpočet dovolenky pred nástupom na MD:.....

v ktorý deň si čerpala dovolenku? (ide o to, že ak si čerpala D v piatok a PPV ti skončil v nedeľu, fakt dávka bude smiešna.....
lenka262
12.08.12,18:05
PP mi končil 12.07.2012 čo bol štvrtok a RD mi končíl 11.07.2012, je to trochu chaotické, lebo na firme sa účtovníctvo robilo ručne až tá nová účtovníčka mala svoj program na mzdy, takže moje mzdové listy sa hľadali v archívoch na pôjde
lenka262
12.08.12,18:08
a k tomu všetkému bývala účtovníčka za mňa neodniesla 2x maródku na sociálnu poisťovňu /ešte pred nástupom na MD/, takže som nemala VZ za odpracované roky, na sociálnej poisťovni mi povedali, že mi budú čiastku počítať zo sumy 7,71 eur.
Mila123
12.08.12,18:08
tak sa opýtaj účtovníčky....stojí to za to.....sú v tom peniaze.......pretože za hodinu dovolenky nemáš ani 1 €......
Mila123
12.08.12,18:09
ako je to možné? že neodniesla PN? čo si mala vykázané za dni maródky????
lenka262
12.08.12,18:09
už je to asi zbytočné, pretože všetky papiere sú už na sociálke
Mila123
12.08.12,18:10
už je to asi zbytočné, pretože všetky papiere sú už na sociálke
zbytočné to nie je,.....oprava je možná......

mám pocit, že si zaviazaná bývalému zamestnávateľovi.......ak sa mýlim, prepáč.....
lenka262
12.08.12,18:12
nechápem, ako zaviazaná
Mila123
12.08.12,18:13
nechápem, ako zaviazaná

prečo sa nebrániš? prečo sa nedomáhaš svojich nárokov?
lenka262
12.08.12,18:15
a ako by som mala postupovať? Čo by som mala spraviť a ako mám požiadať o opravu
Mila123
12.08.12,18:17
a ako by som mala postupovať? Čo by som mala spraviť a ako mám požiadať o opravu
choď za účtovníčkou, nech ti povie z čoho ti počítala dovolenku......
ak nebude chcieť, bude otálať, hrozila by som, že im pošlem príslušný IP ....
lenka262
12.08.12,18:18
aký by mi mal vyjsť VZ ak som mala plat 310 eur v hrubom?
lenka262
12.08.12,18:24
ako mám na sociálke požiadať o opravu, keď som už žiadosť o dávku podala
Mila123
12.08.12,18:24
nemôžeš mať mzdu iba 310 € v hrubom....platí od 01 01 2012 MM mesačná vo výške 327.20 € a hodinová 1.88 €

t.j. 1.88 € x 8 = 15.44 denný VZ
Mila123
12.08.12,18:25
ako mám na sociálke požiadať o opravu, keď som už žiadosť o dávku podala
doniesť nové vyplnené tlačivo.....

pracovala si na celý úväzok? t.j. 8 hodín denne?
lenka262
12.08.12,18:27
áno 8 hodín
Mila123
12.08.12,18:29
ok, informuj nás ako si dopadla......držím palce....

inak sa by si nešla žiadať nápravu, máš jedno či si čerpala D alebo nie.....
nemala si nárok na odstupné?
lenka262
12.08.12,18:32
ďakujem, že ste ma poučila, budem vás informovať
lenka262
13.08.12,06:51
Dobrý deň, takže informujem vás o tom, čo som poriešila, VZ 7,71 eur mi účtovníčka vyrátala z posledného odpracovaného kvartálu pred nástupom na MD, počas ktorého som bola na maródke, z toho dôvodu mi vyšiel taký nízky VZ. Počas PP som 2x bola na maródke, v mzdových listoch maródky nie sú zaznamenané, iba je tam za tieto mesiace nižšia výplata, doma som však našla rozhodnutia zo sociálky, kde mi prišiel vyrátaný DVZ, ktorý mi mal byť vyplatený za dni maródovania. Bude mi dávka v nezamestnanosti vyrátana z VZ 7,71 eur alebo berie sociálna poisťovňa do úvahy poslednú vyplatenú dávku t.j. počas maródky /tam je DVZ niečo cez 5 eur už po odrátaní 50%/
lenka262
13.08.12,07:32
lenže ja som mala takú mzdu v roku 2008 a 2009, počas MD a ani počas RD som v práci neodpracovala ani 1 deň, preto mi účtovníčka rátala VZ za posledný odpracovaný kvartál
Mila123
13.08.12,07:49
Lenka, do hája aj s takou účtovníčkou......

pozri si § 134 ods. 3 Zákonníka práce.......

§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť so zástupcami zamestnancov.

§ 135
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.
pivko
23.08.12,16:44
Nechcem zakladať novú tému tak že sa pýtam tu.
Známa toho času na UP , poslednú dávku/po 6 mesiacoch/ v nezamestnanosti dostala teraz v auguste. Má zmysel aby zostala v evidencii UP a musela sa tam dostaviť každý mesiac ak sa stará o dieťa vo veku do 6r. Ja som jej tvrdil nech sa odhlási a pojde akurát oznámiť soc. poisťovni a Zdrav.poisťovni danú skutočnosť. Lebo tak či tak bude odvody zaňu platiť štát.
Mám pravdu?alebo tam je nejaký rozdiel.
veronikasad
23.08.12,16:55
Nechcem zakladať novú tému tak že sa pýtam tu.
Známa toho času na UP , poslednú dávku/po 6 mesiacoch/ v nezamestnanosti dostala teraz v auguste.Má zmysel aby z ostala v evidencii UP a musela sa tam dostaviť každý mesiac ak sa stará o dieťa vo veku do 6r. Ja som jej tvrdil nech sa odhlási a pojde akurát oznámiť soc. poisťovni a Zdrav.poisťovni danú skutočnosť. Lebo tak či tak bude odvody zaňu platiť štát.
Mám pravdu?alebo tam je nejaký rozdiel.
Nemá, nech sa prihlási v ZP a SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Štát bude za ňu platiť okrem zdr. poistenia aj dôch.poistenie. Za uchádzačov o zamestnanie neplatí.
brčko
23.08.12,21:24
súhlasím, nech požiada o vyradenie napr. z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa (potom sa môže prihlásiť na up aj skôr ako za 3mesiace po vyradení, ak len požiada o vyradenie, môže sa nanovo zaradiť najskôr po 3mesiacoch, snád sa to nezmenilo. Ak ked možno toto nie je pre nu podstatné, človek nikdy nevie.

podla terajších zákonov ak sa stara o dieťa osobne, tak môže byť zdr.poistená štátom a to aj v prípade, že by chodilo dieťa do škôlky na max. 4hod. denne.

dôchodkovo môže byť poistencom štátu aj keby chodilo dieťa do škôlky na 8hod. a predpokladám bola dôch.poistená štátom aj počas evidovania na UP (ak nedala odhlášku).