lapejko
17.07.12,21:01
Dostal som doporučene list zo zdravotnej poisťovne, kvôli neuhradeným odvodom za posledné dva mesiace, pričom od posledného termínu splatnosti ubehli len dva týždne, suma je cca 95,00, ale za výkaz žiadajú 10,00. Vsunutá vyhrážka exekútorom upozorňuje na jeho prípadný honorár z vymáhania 20% z vymoženej pohľadávky...pričom už sama poisťovňa berie naviac vyše 10%...Je to zo zákona alebo iba finta ako zarobiť? Ak je to legálne, naša alebo hocijaká ústava povoľuje takúto štátnu úžeru??? A ak je to aj takto v poriadku:(:mad:, prečo ja ako živnostník nemám takúto páku na mojich neplatiacich zákazníkov, ak by som mohol spätne pár rokov zinkasovať neuhradené tisíce eur s penálami ako Soc. a zdravotná poisťovňa, môžem mať rok dovolenku... Tak ako to je v tomto smiešnozúfalom štáte, kde sú živnostníci triedni nepriatelia???
Andyke
17.07.12,19:33
lapejko
19.07.12,18:22
VšZP je oprávnená vo výkaze nedoplatkov uplatniť si voči platiteľovi poistného aj poplatok za jeho vydanie, tento poplatok NESMIE presiahnuť sumu 10 Eur.

Toto je z priloženého linku, ja to chápem ako možnosť poisťovne účtovať maaximálne 10 € ale nie zakaždým, v tomto prípade mi to smrdí štátnou úžerou, prečo to musíme trpieť???
Llívia
19.07.12,19:01
Dostal som doporučene list zo zdravotnej poisťovne, kvôli neuhradeným odvodom za posledné dva mesiace, pričom od posledného termínu splatnosti ubehli len dva týždne, suma je cca 95,00, ale za výkaz žiadajú 10,00. Vsunutá vyhrážka exekútorom upozorňuje na jeho prípadný honorár z vymáhania 20% z vymoženej pohľadávky...pričom už sama poisťovňa berie naviac vyše 10%...Je to zo zákona alebo iba finta ako zarobiť? Ak je to legálne, naša alebo hocijaká ústava povoľuje takúto štátnu úžeru??? A ak je to aj takto v poriadku:(:mad:, prečo ja ako živnostník nemám takúto páku na mojich neplatiacich zákazníkov, ak by som mohol spätne pár rokov zinkasovať neuhradené tisíce eur s penálami ako Soc. a zdravotná poisťovňa, môžem mať rok dovolenku... Tak ako to je v tomto smiešnozúfalom štáte, kde sú živnostníci triedni nepriatelia???
Rozčuľuješ sa zbytočne - porušil si zákon (pochybil si) a za chyby sa platí.
Tie "vsunuté vyhrážky exekútorom" by písala aj tvoj exekútor, keby si sa na neho obrátil, aby ti pomohol zinkasovať TVOJE neuhradené tisíce EUR s penálmi.
Úžera? Trochu silné slovo. Poisťovňa s vydaním výkazu nedoplatkov má náklady, napr. poštovné (doporučene s doručenkou do vlastných rúk), mzdové náklady pracovníka, ktorý to vystavil atď.). Že to nevyjde 10 EUR, ale len napr.5 EUR? No a? Zo zákona má možnosť "vyúčtovať si" 10 EUR, tak prečo by to nevyužila. Keby si ty vymáhal od tvojich neplatičov úhrady, tiež si vymáhaš maximálne úroky, ktoré ti umožňuje zákon.
lapejko
20.07.12,17:43
Bohužiaľ, ja ako živnostník nemám reálnu možnosť využiť zákon v môj prospech, napríklad keď jeden z neplatičov je sudca, ktorý rieši práve takéto prípady a nielenže nám neuhradil celú faktúru ale vymenil zámky na dome, čím nám znemožnil prístup k náradiu atď...Mne skôr ide o to, že ja ani moja rodina nikdy nemenila poisťovňu, za 16 rokov som nemaródoval ani neabsolvoval lekársky zákrok a ako starý klient som neadekvátne pokutovaný za druhotnú platobnú neschopnosť.:(
Andyke
20.07.12,18:19
§17a Zákona o zdrav.poistení (580/2004)

(10) Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom.51c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6275077)
(11) Zdravotná poisťovňa môže vo výkaze nedoplatkov okrem výkazu nedoplatkov z ročného zúčtovania poistného podľa § 19 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274200) uplatniť poplatok za jeho vydanie; poplatok nesmie presiahnuť sumu 10 eur. Poplatok je príjmom zdravotnej poisťovne.

Prečítaj všetky body §17a tu : http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580
Janiela
20.07.12,18:32
Bohužiaľ, ja ako živnostník nemám reálnu možnosť využiť zákon v môj prospech, napríklad keď jeden z neplatičov je sudca, ktorý rieši práve takéto prípady a nielenže nám neuhradil celú faktúru ale vymenil zámky na dome, čím nám znemožnil prístup k náradiu atď...Mne skôr ide o to, že ja ani moja rodina nikdy nemenila poisťovňu, za 16 rokov som nemaródoval ani neabsolvoval lekársky zákrok a ako starý klient som neadekvátne pokutovaný za druhotnú platobnú neschopnosť.:(


Lapejko dobre píšeš, sama mám niekoľko neplatičov, snažím sa však svoje záväzky plniť, i keď je to veľmi ťažké. Nebudem tu rozpisovať, čo zažívam s neplatičmi, párkrát som si kvôli tomu aj poplakala.
Dnes mi volala pani z poisťovne - klient uhradil o 3,46 EUR menej a vyhrážala sa exekútorom. Sama neviem, prečo som šla "len tak" pozrieť na dĺžnikov SP. Trápne!!!! Vieme všetci prečo.

To, že za chyby platíš - neobstojí, častokrát malý živnostník melie z posledného, no napriek tomu sa však nevzdáva a snaží sa ďalej. Treba mu vzdať úctu - nie je na obtiaž štátu, nevzdáva to, pracuje ďalej. Ísť na sociálne dávky je to "najľahšie" riešenie.


Lapejko, želám ti, lepšiu platobnú disciplínu tvojich obchodných partnerov, aby si si mohol pokojne plniť svoje fin povinnosti bez vyhrážok a zvytočných pokút.
lapejko
21.07.12,20:16
ďakujem za podporu, práve som odpracoval pár dní so synom na dome kolegu živnostníka za 50% cenu a ešte si pár týždňov na tých zopár eur počkáme, lebo jemu tiež visí pár tisíc v lufte...
lapejko
21.07.12,20:23
Rozčuľuješ sa zbytočne - porušil si zákon (pochybil si) a za chyby sa platí.

Tento zákon je o ryžovaní štátu na tých, ktorí sa nemôžu brániť a zákony vytvárajú účelovo ľudia, ktorí sa dostali k moci...Ak zájdem do extrému, porušovať niektoré zákony Slovenského štátu alebo SSR je dnes brané ako hrdinstvo, veď aj náš ospevovaný Jánošík porušoval platné zákony, ľudské práva a morálka nie sú nad zákon???
Llívia
22.07.12,17:59
Rozčuľuješ sa zbytočne - porušil si zákon (pochybil si) a za chyby sa platí.

Tento zákon je o ryžovaní štátu na tých, ktorí sa nemôžu brániť a zákony vytvárajú účelovo ľudia, ktorí sa dostali k moci...Ak zájdem do extrému, porušovať niektoré zákony Slovenského štátu alebo SSR je dnes brané ako hrdinstvo, veď aj náš ospevovaný Jánošík porušoval platné zákony, ľudské práva a morálka nie sú nad zákon???
Z 10 EUR poisťovňa neskutočne zbohatne :D
Nemôžeš sa brániť? A čomu/komu sa chceš brániť? Že si (bol si) v druhotnej platobnej neschopnosti? Ale tomu sa dalo vyhnúť - moholl si žiadať úhradu vopred.
Enyma
02.10.12,09:11
Tento poplatok za vydanie výkazu nedoplatkov v sume 10 € zaučtujem - výdaj banka, VNZD - iný ?

Je to správne ?

Za odpoveď ďakujem enyma.