GABRIELA
20.09.04,11:32
Milý kolegovia,

ja viem že sa tu toho popísalo už o DPH veľa, ja v tom nemám celkom jasno na rozhraní mesiacov. Myslím ale len na dodanie tovaru.

Faktúra od zahr. dodávateľa vystavená dátumom 27.08.2004 zdanit.plnenie 27.08.2004.
Tovar prišiel fyzicky 03.09.2004

Do nákladov to dávam do augusta.

A DPH kam ?- podľa dátumu zdaniteľného plnenia do 08/2004 § 20 ods. a,b. alebo podľa § 11 písm.1 nadobudnutie tovaru?

Ďakujem
marianna
20.09.04,10:28
Podľa vystavenia faktúry, teda 27.8., čiže DP 8/2004.
GABRIELA
20.09.04,12:06
Pýtala som sa preto, lebo som bola na školení Ing.Minarského, kde nám povedal, že si môžem DPH uplatniť až vtedy, keď budem môcť nakladať s tovarom ako so svojim vlastníctvom (§ 20). Ja to dávam tiež do obdobia podľa faktúry, ale zostala som trochu prekvapená, pretože trval na tom že až do 09/04 v prípade že ide o danie DDÚ, čiže až k dodávateľovi. Ak je dodanie EXW tak dňom vystavenia faktúry.
marianna
20.09.04,12:28
Neviem Gabriela čo je na tom pravdy, ale nikde sa predsa neuvádza, že daňová povinnosť, alebo nárok na odpočet, je závislé na dodacích podmienkách. Rada by som poznala aj ďalšie názory.
ESTER
20.09.04,15:34
Podľa môjho názoru je asi rozdiel pri odpočte DPH, ak ide o:
-nadobudnutie tovaru v tuzemsku od tuzemského dodávateľa a
-nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Ak sa v § 19 odst.1 uvádza, že daň.povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, tak v § 20 sa uvádza že dňom vyhotovenia faktúry.
V §49 odst.1 je uvedené, že právo odpočitať daň z tovaru vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť.
Postup, ktorý uvádza Ing. Minársky by som uplatnila v prípade dodania tovaru v tuzemsku od tuzemského dodávateľa:
Podľa § 19 odst.1 vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru. Tu pri tomto dni dodania by som vychádzala zo zmluvných podmienok podľa obchodného zákonníka. Ak sa dodávateľ zaviazal dodať tovar na miesto určenia pre odberateľa, tak potom dňom dodania je tento deň, ktorý sa ako deň daňovej povinnosti uvedie aj do faktúry, t.j. odberateľovi v tento deň vzniká právo na odpočítanie dane, samozrejme ak ku dňu podania DP má aj faktúru.

Poznámka:
Nepoznám tie skratky DDÚ a EXW, kde sú uvedené?
GABRIELA
20.09.04,17:49
Skratka DDU znamená že tovar nám dodajú až do našej firmy, a teda zodpovednosť a právo nakladať s danou vecou nám vzniká až prevzatím na sklad. EXW / exwork/ znamená , že tovar nám dodajú po výrobe, čiže od ich brány a zodpovedáme si zaň sami, a máme teda aj právo nakladať s týmto tovarom ako vlastník. Taky je výklad nášho nákupcu so zahraničím.

Keď si prečítate § 11odst.1- definuje nadobudnutie tovaru: je to nadobudnutie práva nakladať s tovarom ako vlastník.

HOVORÍME O NADOBUDNUTÍ TOVARU V TUZEMSKU Z INÉHO ČL.ŠTÁTU.

A keď k tomu pridám § 20 odst.1 kedy vzniká daňová povinnosť:
a) 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalend, mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie.
b) dňom vyhotovenia faktúry......... to už všetci poznáme.

A nadobudnutie sa uskutoční až podľa potom keď sa splnia podmienky podľa dodacích podmienok, teda v podstate od prípadu k prípadu.

No neviem, príde mi šialené skúmať podmienky dodania tovaru, ale na druhej strane, nie je to až tak ťažké, lebo v intrastate sú uvedené.

Tak čo vy na to? Má pravdu p. Minarský a môžme sa zblázniť, alebo deň vystavenia faktúry.

Dúfam že sa ešte niekto ozve.
marianna
21.09.04,07:57
Gabriela, ja som bola tiež na školení u p. Minárskeho ešte v apríli. Vtedy sme ešte ani len netušili, čo nás čaká, povedala by som, že sme to vtedy rozoberali len tak formálne, teda to čo bolo napísané v zákone. P. Minársky nám nadobudnutie tovaru vysvetlil asi takto: Objednám tovar napr. v ČR, dovezú mi ho, ja potvrdím dodací list alebo prepr.list a pod. až vtedy by mi mal dodávateľ vystaviť faktúru, teda s tým dátumom, kedy som ja tovar prevzala, pretože tým vzniká nadobudnutie a mne daňová povinnosť. Ale kto to tak robí? Faktúra nám väčšinou chodí s tovarom a je vystavená deň alebo dva pred dodaním tovaru. Iné je to ak si tovar preberáme v ČR sami. Tam nieje problém s dátumom.

Čo sa týka intrastatu, mi vedieme zjednodušené hlásenie, takže mňa veľmi tie dod. podmienky nezaujímajú. Uvádzame ich ale na niektorých faktúrach ak to zahr. odberateľ vyžaduje. Ale podľa mňa len kvôli intrastatu. Predtým sme to myslím museli uvádzať na colnú faktúru povinne. Záver je asi taký, že v každom prípade sa riadim podľa dátumu vystavenia faktúry čo sa týka DPH. Veď aj keby som nemala faktúru, tak DP mi vzniká 15. deň nasledujúceho mesiaca po nadobudnutí tovaru. T. zn. vždy by to bolo 15.- tého. ááá nevieš mi náhodou poradiť, kde sa dá nájsť INCOTERMS? Našla som to ale v pôvodnej francúžtine a to mi je nanič lebo po franc. nieviem ani slovo.
ESTER
21.09.04,11:50
Práve v prípade, keď chýba faktúra môže vzniknúť problém, ktorý deň považovať za nadobudnutie. Napríklad zahr.dod. odoslal tovar 30.09.2004 a nám bol dodaný
02.10.2004 tak potom tých 15 dní po nadobudnutí tovaru by bol rozdielny mesiac.
marianna
21.09.04,12:23
Takže v tom prípade ty potvrdíš prevzatie tovaru 2.10. Ak by ti faktúru neposlali do 15.11, tak ti vzniká daň. povinnosť 15.11. Ak ti ale vystavia faktúru s dátumom 30.9. tak vzniká daň. povinnosť 30.9. Taký je môj názor.
ESTER
21.09.04,12:36
Áno presne tak, ak je faktúra vyhotovená pred týmto 15.dňom bol by dátum daňovej povinnosti 30.09.04. Odpočítanie dane by bolo v ten istý deň.
GABRIELA
21.09.04,15:58
Ja sa to robím presne tak, že sa riadim dátumom na faktúre. Je ale aj pravda že mi zo skladu vždy posielajú potvdený dodací list(aspoň kópiu) aby som vedela kedy bol tovar dodaný a zároveň je to dátum ktorým prepočítam hodnotu tovaru na SKK kurzom NBS.

Poznám všetky školenia p.Minarského ktoré robil u nás na DPH. A práve to ma zarazilo, že teraz je jeho výklad vzniku daňovej povinnosti v samej podstate odlišný od toho , ktorý nám podával predtým.

Ja som sa rozhodla že budem pokračovať tak ako doteraz, a budem sa tváriť že mám právo nakladať s dodávaným tovarom už aj v dobe dopravy. Dúfam, že na daňových úradoch nebudú až taký lumeni aby skúmali podmienky dodania.(?) Snáď ich tu veľmi nepoučíme?!

Ten INCOTERMS neviem kde sa dá nájsť, nám intrastat zabezpečuje externá firma, lebo je toho veľa a ja by som to už ani nezvládala, a podklady má na starosti nákupca ,ktorý zabezpečuje tovar zo zahraničia. Ja som si to bola iba pozrieť. Ale myslím že veľa veci je na stránke colnej správy.

Ďakujem
ESTER
21.09.04,18:09
Mne to stále vychádza tak, že keď je faktúra vyhotovená pred 15 dňom po nadobudnutí tovaru, je bezpredmetné kedy bol tovar nadobudnutý. Pretože daňová povinnosť vznikla dňom vyhotovenia a aj právo odpočítať daň vzniká dňom vzniku daňovej povinnosti t.j. dňom vyhotovenia, ak ku dňu podania DP máme faktúru.
Iná situácia by bola ak by faktúra vyhotovená nebola, tak potom sa budem riadiť dátumom nadobudnutia tovaru do 15. dňa nasledujúceho mesiaca. Vtedy týmto dňom mi vznikne daň.povinnosť a najskôr týmto dňom mi môže vzniknúť aj odpočet DPH, lebo sa viaže na podmienku vzniku daň.povinnosti, ak samozrejme mám do dňa priznania aj faktúru a dátum jej vyhotovenia je neskorší.
GABRIELA
22.09.04,07:15
Mne to stále vychádza tak, že keď je faktúra vyhotovená pred 15 dňom po nadobudnutí tovaru, je bezpredmetné kedy bol tovar nadobudnutý. Pretože daňová povinnosť vznikla dňom vyhotovenia a aj právo odpočítať daň vzniká dňom vzniku daňovej povinnosti t.j. dňom vyhotovenia, ak ku dňu podania DP máme faktúru.
Iná situácia by bola ak by faktúra vyhotovená nebola, tak potom sa budem riadiť dátumom nadobudnutia tovaru do 15. dňa nasledujúceho mesiaca. Vtedy týmto dňom mi vznikne daň.povinnosť a najskôr týmto dňom mi môže vzniknúť aj odpočet DPH, lebo sa viaže na podmienku vzniku daň.povinnosti, ak samozrejme mám do dňa priznania aj faktúru a dátum jej vyhotovenia je neskorší.Ja si myslím že to v praxi robíme rovnako, napriek tomu ak si prečítaš prvú vetu svojej odpovedi je tam- keď je faktúra vyhotovená pred 15 dňom po nadobudnutí tovaru. A toho sa práve chytil p. Minarský.
My sme sa s kolegyňou zamysleli nad tým, že kedy by vlastne bol dátum zdaniteľého plnenia ak by som sa tohoto striktne držala, a vyľlo nám:

faktúra vystavená 27.08.2004
tovar nadobudnutý 3.09.2004
dátum zdanit.plnenia 15.10.2004

Pekný deň