ajka5
17.02.06,08:27
Prosim o pomoc. Čo je pre manžela ako živnostika + zamestnanca vyhodnejšie z pohladu odvodu do ZP a SP zrušenie alebo prerušenie živnosti? Odvodu dane sa nevyhne - to musí uhradiť.Ale čo ak zruši alebo preruší živnost a otvorím si ja živnost? A ako je to s používaním jeho živnostenského účet ? - môzem ho použiť pre svoju živnost a ak nie prečo. ďakujem.
mysimis
17.02.06,07:40
Manžel, ak má dlhodobú prácu je pre neho výhodnejšie živnosť zrušiť a v prípade, že môžeš tú živnosť vykonávať Ty, tak si vybav živnostenský list Ty. Jeho bankový účet nemôžeš používať, lebo nie je vystavený na Tvoju živnosť. Ty ako nová živnostníčka by si nemusela predbežne platiť do SP ale do ZP by si platiť musela.
bryan
17.02.06,08:18
a hadam, ze zivnost moze mat aj "spiacu". to znamena, ze nebude sa na nej nic diat a bude podavat iba danove priznania (zamestnanie+zivnost) a pripadne platit ZP, ale tusim, ze ani tu netreba, ak ma hlavny pracovny pomer.
Tato odpoved je len protinazor k zruseniu zivnosti, ohladom subehu odvodov pri HPP - urcite to tu uz na porade niekde je-pohladaj.
Samozrejme ak chce mat pokoj s uradmi, tak zrusit.

Ucet k zivnosti nemoze pouzivat ina firma, teda ani manzelka. Tak isto nie je dobre pouzivat sukromny ucet na zivnost a naopak. Ucet je asi vhodne po ukonceni cinnosti zavriet. Ucet cudzej firmy sa da za urcitych okolnosti pouzit na prijem platieb pre iny subjekt, ma to vsak niekolko zvlastnosti do ktorych by som vo vasom pripade urcite nesiel.
STRELEC
17.02.06,08:26
Prosim o pomoc. Čo je pre manžela ako živnostika + zamestnanca vyhodnejšie z pohladu odvodu do ZP a SP zrušenie alebo prerušenie živnosti? Odvodu dane sa nevyhne - to musí uhradiť.Ale čo ak zruši alebo preruší živnost a otvorím si ja živnost? A ako je to s používaním jeho živnostenského účet ? - môzem ho použiť pre svoju živnost a ak nie prečo. ďakujem.
A ďalšia alternatíva: zrušiť živnosť ako FO a založiť si SRO. U sro nevzniká otázka fondov pri rovnakom daňovom základe. Samozrejme, je vyššia réžia napr. na účtovníctvo, je tu zmena hlavne v tvorbe základu dane (FO: príjem len zo zaplatených faktúr) a aj ďalšie. Za zváženie to podľa mňa stojí, najmä pri rovnej dani. Ktovie ale ako to s ňou po voľbách môže dopadnúť? Niektorí možní víťazi sú nevypočitateľní.
ajka5
17.02.06,09:46
Musela by som platit do ZP aj ked tuto živnost by som tiež mala súbežne zo zamestnaním?
badgers
17.02.06,11:19
Ak SZČO je súčasne zamestnancom, nemá určené minimum na platenie preddavku na ZP z tejto samostat.zárobkovej činnosti.To zn,že v tomto prípade ak SZČO má možnosť sama si určiť preddavok,môže si ho určiť aj pod výšku minimálnej mzdy,t.j.môže si určiť 0.
STRELEC
17.02.06,11:24
Preddavky (0 - ???) následne vyúčtuješ a uhradíš podľa dosiahnutej výšky VZ.