bosana
18.07.12,09:41
Ahojte, opäť mám otázku - mám zmluvu, na základe ktorej každý mesiac budem vystavovať faktúru na odmenu za sprostredkovanú službu (každý mesiac rovnaká čiastka) - faktúra je vystavovaná do CHORVÁTSKA (krajina mimo EU) - vystavujem bez DPH (krajina mimo EU). Otázka znie - uvádzam túto sumu niekde v daňovom priznaní (v tom príp. v ktorom riadku) alebo sa v tomto prípade čiastka za spomínanú odmenu v daňovom priznaní vôbec neuvádza? Ďakujem za odpovede
betka
18.07.12,09:34
§ 2
Predmet dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

§ 15
Miesto dodania služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

19/(13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

Ak dodávam sprostredkovateľskú činnosť ZO, je miesto dodania sídlo odberateľa Chorvátsko. Uvedené nie je predmetom dane na SK, nejde do DP, ako aj nepodávam SV.
bosana
18.07.12,10:27
Ďakujem pekne betka za odpoveď :) pomohlo
yvica
15.10.12,19:33
potrebovala by som vystaviť faktúru na predaj vlastného výrobku-stroja do chorvátska vystavujem s dph a potom na ktoré riadky uvádzam v dph? mimo eu som ešte nevystavovala faktúru, ďakujem
tictac7
15.10.12,19:40
potrebovala by som vystaviť faktúru na predaj vlastného výrobku-stroja do chorvátska vystavujem s dph a potom na ktoré riadky uvádzam v dph? mimo eu som ešte nevystavovala faktúru, ďakujem

3 a 5 4, tak ako pri tuzemsku.
emma01
16.10.12,07:09
Zrejme ide o preklep. Mali by to byť r. 3 a 4.
tictac7
16.10.12,11:58
áno, preklep - opravujem :-)
yvica
18.10.12,16:27
a nie na 15 a 17? do eu dávam na r. 15,16 a vývoz tovaru by mal byť podľa § 47 r. 17, mýlim sa?
Aljok
18.10.12,16:42
3 a 5 4, tak ako pri tuzemsku.

Toto je nesprávne.


a nie na 15 a 17? do eu dávam na r. 15,16 a vývoz tovaru by mal byť podľa § 47 r. 17, mýlim sa?

Nemýliš, máš pravdu. Faktúra za stroj do 3. štátu patrí do DP DPH na r. 15 a 17.
Ally Klima
16.11.12,12:03
Ahojte, ja riešime presne takú istú situáciu. Faktúrujem stroj do Chorvátska. Odberateľ mi dal dokonca ich VAT(DPH) číslo, lenže oni ešte nie sú v EU (až od 2013), číslo sa nedá nikde skontrolovať a neviem teda ani ako to faktúrovať. Podľa všetkého by to stále mal byť vývoz, čiže bez dph a prejde colnicou, alebo pri takýchto "už skoro členoch" sú nejaké výnimky?
PS: ja som platca dph na Slovensku

Veľmi pekne ďakujem za radu.

Ally
yvica
16.11.12,20:13
nie sú výnimky vystavila som fa bez dph, lebo som sa dočítala, že vývoz je bez dph a muselo sa to zacliť ale také ceremonie okolo toho, museli sme si vybaviť číslo eori, potom doniesť všetky fa, kde sme kupovali mat. na výrobu, dať potvrdiť firmám, ktoré vystavili tie fa................
Ally Klima
16.11.12,20:22
Ahoj Yvica,
dakujem za odpoveď. Ja tiež viem, že vývoz je bez dph, preto ma zmiatlo čo sa tu písalo. EORI máme, lebo už sme vyvážali, ale do tretích krajín, teda nenachádzajúcich sa v Európe.. Keby sme ešte počkali do januára, tak do Chorvátska nie je problém :) islo by to na §43 oslobodené, ale tak čakať nebudeme ...
tictac7
16.11.12,20:30
nie sú výnimky vystavila som fa bez dph, lebo som sa dočítala, že vývoz je bez dph a muselo sa to zacliť ale také ceremonie okolo toho, museli sme si vybaviť číslo eori, potom doniesť všetky fa, kde sme kupovali mat. na výrobu, dať potvrdiť firmám, ktoré vystavili tie fa................

...práve preto, ak spoločnosť bežne nevyváža mimo EÚ, odporúčam predávať s DPH (teda uviesť na riadky 3 a 4), uzavrieť zmluvu so spoločnosťou, ktorá refunduje DPH a až po vývoze na základe ich výzvy im uhradíš DPH, uplatníš si ju na vstupe a nič Ťa to nestojí....