romato
18.07.12,16:48
Dobrý deň. Som zamestnaný a chcem si otvoriť živnosť popri zamestnaní. Musel by som platiť odvody do ZP a
SP ako SZČO ? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
18.07.12,14:49
Do SP minimálne do 30.6.2013 nie, do ZP pri súbehu zamestnania a podnikania nebudeš platiť preddavky, ak si v ZP určíš vymeriavací základ nula.
huhlo
24.07.12,11:54
Možno sa teraz budem pýtať úplne blbo, ale čo to znamená, že do ZP nebudem platiť preddavky? Ako som to pozeral tak mi to vychádzalo, že aspoň nejaké minimum platiť musím, teda možno nie na preddavkoch, ale predsa. Alebo sa mýlim?
veronikasad
24.07.12,11:55
Možno sa teraz budem pýtať úplne blbo, ale čo to znamená, že do ZP nebudem platiť preddavky? Ako som to pozeral tak mi to vychádzalo, že aspoň nejaké minimum platiť musím, teda možno nie na preddavkoch, ale predsa. Alebo sa mýlim?
ak si len živnostník - musíš 47,58€ mesačne.
huhlo
24.07.12,11:58
nie, mal som na mysli práve súbeh živnosti a zamestnania. Plánujem totiž do takéhoto niečoho vhupnúť tiež.
veronikasad
24.07.12,12:03
nie, mal som na mysli práve súbeh živnosti a zamestnania. Plánujem totiž do takéhoto niečoho vhupnúť tiež.
V tom prípade je to tak ako čítaš v predch.príspevkoch. Môžeš si určiť vymeriavací základ nula a preddavky do ZP neplatíš. Ale treba si odkladať euráčiky do pančušky, lebo v závislosti od výšky zisku ti vyjde nedoplatok na zdr.poistení, ktorý musíš uhradiť potom ako zdr.poisťovňa vykoná RZZP. Pri súčasnom znení zákona si ho vypočítaš

Základ dane/2,14*14%.

Pripravuje sa ale novela Zákona o zdr.poistení, kde sa poistné bude počítať inak.
huhlo
24.07.12,12:15
Aha, ďakujem. Pre istotu sa ale spýtam: minimálny odvod so ZP je ako pozerám 47,58€ mesačne. Pochynujem ale, že aspoň zo začiatku by som sa vôbec so ziskom dopracoval nad minimálny vymeriavací základ, týka sa ma toto minimum aj tak?
veronikasad
24.07.12,12:20
Aha, ďakujem. Pre istotu sa ale spýtam: minimálny odvod so ZP je ako pozerám 47,58€ mesačne. Pochynujem ale, že aspoň zo začiatku by som sa vôbec so ziskom dopracoval nad minimálny vymeriavací základ, týka sa ma toto minimum aj tak?
Pri súbehu zamestnania a podnikania neplatíš minimum. V prvom roku doplatíš nedoplatok na základe zisku podľa vzorca ktorý som ti priložila, v ďalších rokoch budeš platiť preddavky v skutočnej výške (nie z minima), ktoré ti vypočíta zdr.poisťovňa v ročnom zúčtovaní.
huhlo
24.07.12,12:41
Ďakujem. A ešte raz, pre istotu - znamená to, že sa v podstate sčíta výplata (zo zamestnania) a zisk (zo živnosti) a počíta sa s tým spolu a nie každé osobitne?
veronikasad
24.07.12,12:45
Ďakujem. A ešte raz, pre istotu - znamená to, že sa v podstate sčíta výplata (zo zamestnania) a zisk (zo živnosti) a počíta sa s tým spolu a nie každé osobitne?
V ročnom zúčtovaní ano, pri platení preddavkov zo živnosti nie.

Ak by tvoj príjem zo zamestnania prekročil max. ročný vymeriavací základ, zo živnosti ti žiadny nedoplatok nevyjde, resp. budeš mať nedoplatok zo živnosti, ale vrátia ti preplatok zo zamestnania.
Zebia
24.07.12,16:30
ak zamestnávateľ nevie že mám živnosť, normálne mi odvádzajú odvody, je moja povinnosť ich o tom informovať? ak za mňa odvádzajú odvody musím niečo platiť ešte zo zisku ak som sro-čko?
KEJKA
24.07.12,16:34
ak podnikáš v tom istom, čo si zamestnaný, potrebuješ súhlas.
Normálne ti budú odvádzať odvody aj naďalej.
Na konci roka, resp. začiatkom nasledujúceho však nemôžeš požiadať o RZD, ako to bolo doteraz. Musíš podať za seba DPFO typ B a potrebuješ od Zam.eľa potvrdenie o mzde. Takže najneskôr vtedy bude vedieť, že máš aj živnosť.
Pre dobré vzťahy je lepšie ho informovať. Koniec-koncov, on si ťa kludne nájde v živn.registri, keby napr. mu to malo vadiť a zistil, že prenho nepracuješ naplno..tak si ťa preverí. Pri dobrom zamestnaní je lepšie udržiavať aj dobré vzťahy, nemyslíš?
Zebia
24.07.12,17:10
nepodnikám v rovnakej oblasti a neinformoval som zamestnávateľa preto, lebo si myslím že ho do toho nič. je veľa firiem kde sa rýchlo všetko rozkríkne a ľudia si závidia aj nos medzi očami. nemôžem si vypýtať na konci roka potvrdenie o mzde a povedať že si to riešim sám? podľa mňa si to zisťovať nebude. a aj keby, tak klúdne ja s tým nemám problém, len si myslím že ho do toho nič..
KEJKA
24.07.12,18:11
ked to nie je v tej istej oblasti, tak si to rieš po svojom.
rabek
26.07.12,15:35
Neorb si zivnost popri zamestnani. Budes iba platit statu .
Zebia
02.08.12,12:25
Ako to myslíš?
rabek
02.08.12,12:28
Ako to myslíš?
Mal som zivnost dost dlho popri zamestnani, ale skoro polovicu toho co som zarobil na zivnosti som dal rocne statu. Pri DP sa mi este zaratal aj moj prijem zo zamestnania, znizila sa odpocitatelna polozka na danovnika automaticky a uz som len platil a platil . Tak som to myslel .
Zebia
02.08.12,12:36
Jasné, no kým biznis na mňa nezarobí, tak sa to inak nedá..
tictac7
02.08.12,12:40
Mal som zivnost dost dlho popri zamestnani, ale skoro polovicu toho co som zarobil na zivnosti som dal rocne statu. Pri DP sa mi este zaratal aj moj prijem zo zamestnania, znizila sa odpocitatelna polozka na danovnika automaticky a uz som len platil a platil . Tak som to myslel .


mimotemy...a si myslíš, že ako zamestnanec nedáš? Tvoje odvody 13,4% + zamestnávateľ za Teba ešte platí 35,2% (preto Ti nedá väčší plat, lebo štátu musí veľa dať) + Ty ešte zo základu dane zaplatíš 19%....
veronikasad
02.08.12,12:59
Mal som zivnost dost dlho popri zamestnani, ale skoro polovicu toho co som zarobil na zivnosti som dal rocne statu. Pri DP sa mi este zaratal aj moj prijem zo zamestnania, znizila sa odpocitatelna polozka na danovnika automaticky a uz som len platil a platil . Tak som to myslel .
Nútil ťa niekto k tomu ? Mohol si isť vo volnom čase na ryby ...

Ak "narážaš" na to, že výhodnejšia je s.r.o. - na túto tému je na Porade x príspevkov.
Smooke
17.08.12,11:31
Dobrý deň.
Mohol by som Vás poprosiť o pár rád? Som zamestnaný na TPP a chcel by som popri tomto zamestnaní poskytovať služby v oblasti servisu PC a GPS zariadení.
Nakoľko by môj príjem zo servisnej činnosti nebol vysoký ,je potrebné otvoriť si živnosť ,alebo je tu aj iná možnosť. Ďalej by som potreboval vedieť či musím mať pokladňu ,alebo môžem vystaviť len faktúru za vykonanú prácu ,ktorá by bola zároveň dokladom o mojom príjme. Vďaka.
tictac7
17.08.12,11:39
Dobrý deň.
Mohol by som Vás poprosiť o pár rád? Som zamestnaný na TPP a chcel by som popri tomto zamestnaní poskytovať služby v oblasti servisu PC a GPS zariadení.
Nakoľko by môj príjem zo servisnej činnosti nebol vysoký ,je potrebné otvoriť si živnosť ,alebo je tu aj iná možnosť. Ďalej by som potreboval vedieť či musím mať pokladňu ,alebo môžem vystaviť len faktúru za vykonanú prácu ,ktorá by bola zároveň dokladom o mojom príjme. Vďaka.

bez ohľadu na výšku príjmu a jeho pravidelnosť je na tieto práce potrebná živnosť. Tebou uvádzané služby nie sú vymdezené v prílohe zákona o erp, preto nie je potrebné, aby si mal erp. Môžeš vystaviť faktúru a jej úhradu prijať v hotovosti na PPD.
Smooke
18.08.12,06:29
Mohol by som Vás poprosiť o vysvetlenie skratky PPD? Ako by to bolo keby som si otvoril živnosť od 1.9.2012? Neplatil by som odvody do SP za prvý rok podnikania? Do ZP sa musím prihlásiť do 8 dní od otvorenia živnosti? Ak by som mal predavok na ZP 0 eur tak si potom musím vyhotoviť RZZP? Keď budem zamestnaný na TPP a SZČO musím si podávať DP typu B? Musel by som do DP uvádzať príjem z TPP a z SZČO a z toho by mi vypočítali odvody do SP a ZP + daň z príjmu? Ako SZČO musim mať aj svoju pečiatku? Ako by to bolo z DPH? Príklad za svoju prácu budem žiadať 30 eur tak zákazníkovi zarátam 30 eur + 19 percent DPH čiže 35,70? Vďaka
kira
18.08.12,13:47
Dobrý deň. Živnosť bola pozastavená do r. 2011. DP bolo podané ale len z prenájmu ako FO nepodnikateľ, zároveň je zamestnancom. Zo živnosti príjem nieje v r. 2011 zatiaľ ani v r. 2012. Ak by bol v r. 2012 príjem aj zo živnosti, musí v r. 2013 platiť do SP bez ohľadu na príjem zo živnosti, alebo má platiť do SP a ZP už teraz? Ďakujem
Mila123
18.08.12,16:31
ak bude mať príjem zo živnosti za rok 2012 vo výške 12 násobku minimálneho vymeriavacieho základu, vznikne jej povinnosť prispievať do SP , ak bude mať nižší tak nebude povinná prispievať.....
príjem za prenájom (§ 6 ods.3 ZDP) ...a ZP podľa RZZP
kira
18.08.12,17:00
ak bude mať príjem zo živnosti za rok 2012 vo výške 12 násobku minimálneho vymeriavacieho základu, vznikne jej povinnosť prispievať do SP , ak bude mať nižší tak nebude povinná prispievať.....
príjem za prenájom (§ 6 ods.3 ZDP) ...a ZP podľa RZZP
Ďakujem za odpoveď
HRACKY
18.08.12,17:00
ak bude mať príjem zo živnosti za rok 2012 vo výške 12 násobku minimálneho vymeriavacieho základu, vznikne jej povinnosť prispievať do SP , ak bude mať nižší tak nebude povinná prispievať.....
príjem za prenájom (§ 6 ods.3 ZDP) ...a ZP podľa RZZP

Ahoj Mila123 ,aky mas sukromny mail?
Smooke
20.08.12,10:45
Mohol by som Vás poprosiť o vysvetlenie skratky PPD? Ako by to bolo keby som si otvoril živnosť od 1.9.2012? Neplatil by som odvody do SP za prvý rok podnikania? Do ZP sa musím prihlásiť do 8 dní od otvorenia živnosti? Ak by som mal predavok na ZP 0 eur tak si potom musím vyhotoviť RZZP? Keď budem zamestnaný na TPP a SZČO musím si podávať DP typu B? Musel by som do DP uvádzať príjem z TPP a z SZČO a z toho by mi vypočítali odvody do SP a ZP + daň z príjmu? Ako SZČO musim mať aj svoju pečiatku? Ako by to bolo z DPH? Príklad za svoju prácu budem žiadať 30 eur tak zákazníkovi zarátam 30 eur + 19 percent DPH čiže 35,70? Vďaka

Tak nikto neporadi.
veronikasad
20.08.12,10:51
Mohol by som Vás poprosiť o vysvetlenie skratky PPD? Ako by to bolo keby som si otvoril živnosť od 1.9.2012? Neplatil by som odvody do SP za prvý rok podnikania? Do ZP sa musím prihlásiť do 8 dní od otvorenia živnosti? Ak by som mal predavok na ZP 0 eur tak si potom musím vyhotoviť RZZP? Keď budem zamestnaný na TPP a SZČO musím si podávať DP typu B? Musel by som do DP uvádzať príjem z TPP a z SZČO a z toho by mi vypočítali odvody do SP a ZP + daň z príjmu? Ako SZČO musim mať aj svoju pečiatku? Ako by to bolo z DPH? Príklad za svoju prácu budem žiadať 30 eur tak zákazníkovi zarátam 30 eur + 19 percent DPH čiže 35,70? Vďaka
PPD = príjmový pokladničný doklad.
Ak si otvoríš živnosť od 1.9.2012, odvody do SP minimálne do 30.6.2013 platiť nebudeš. Čibudeš povinným platitelom od 1.7.2013, závisí od výšky tvojich príjmov=tržieb, nie zisku. Odvody do ZP a SP sa počítajú len z príjmov z podnikania.

Spoločne príjem z podnikania a zamestnania sa len zdaňuje - v DP typu B.

Pečiatka nie je povinná, ale ešte stále na Slovensku faktúra s ňou pôsobí dôveryhodnejšie.

Povinným platitelom DPH sa staneš, až keď tvoj príjem za predch.12 kal.mesiacov (môže to byť aj podstatne skôr) presiahne sumu 49 790€. Môžeš sa stať aj dobrovolným platitelom, ak budeš prevádzkovať živnosť prevažne pre platitelov DPH a budú to od teba požadovať. Sadzba dane je 20 % (nie 19 ako uvádzaš vo svojom príklade)
tictac7
20.08.12,10:56
Mohol by som Vás poprosiť o vysvetlenie skratky PPD? Ako by to bolo keby som si otvoril živnosť od 1.9.2012? Neplatil by som odvody do SP za prvý rok podnikania? Do ZP sa musím prihlásiť do 8 dní od otvorenia živnosti? Ak by som mal predavok na ZP 0 eur tak si potom musím vyhotoviť RZZP? Keď budem zamestnaný na TPP a SZČO musím si podávať DP typu B? Musel by som do DP uvádzať príjem z TPP a z SZČO a z toho by mi vypočítali odvody do SP a ZP + daň z príjmu? Ako SZČO musim mať aj svoju pečiatku? Ako by to bolo z DPH? Príklad za svoju prácu budem žiadať 30 eur tak zákazníkovi zarátam 30 eur + 19 percent DPH čiže 35,70? Vďaka

máš strašne veľa otázok, ktoré sú tu stokrát podrobne rozpísané v iných témach. Takže Ti odpoviem len základné fakty:
- PPD = príjmový pokladničný doklad
- do SP odvody až od 1.7.2013 (podľa DP za rok 2012)
- do ZP sa treba nahlásiť a uviesť VZ 0
- RZZP robí ZP automaticky sama na základe podaného DP (sú s DÚ prepojení, takže nič im nemusíš hlásiť, len si musíš správne vyplniť DP)
- áno podáš DP k DzPFO typ B
- áno, v tomto DP uvádzaš všetky príjmy, teda aj zo zamestnania, aj s podnikania
- áno, z podaného DP sa Ti vypočítajú odvody do SP aj do ZP a daň, resp. Ty si povinný si ich sám vypočítať a platiť
- nie, nemáš povinnosť mať pečiatku
- na to, aby si bol zo zákona povinný sa registrovať na DPH, treba najskôr určitý obrat dosiahnuť (49.790,-- EUR za 12 po sebe nasledujúcich mesiacoc)
- DPH je vo výške 20% (už od 1.1.2011)
tictac7
20.08.12,10:57
...zas ma niekto ubehol :-)
veronikasad
20.08.12,11:01
Nemáš štátnu skúšku zo strojopisu
Smooke
20.08.12,12:19
Veľmi pekne ďakujem strašne Ste mi pomohli.
tictac7
20.08.12,12:21
nemám :-))))
jarof
26.08.12,21:58
Takže ak som to správne pochopil, pri súbehu TPP a SZČO sa pri posudzovaní povinnosti prihlásiť sa do SP berú do úvahy iba prijmy zo SZČO a nie TPP + SZČO. Ak by som za rok 2012 zarobil ako SZČO povedzme do 3000€, nevznikne mi 30.6.2013 povinnosť prihlásiť sa do SP a platiť ako SZČO odvody, bez ohľadu na výšku prijímu v TPP. Rozumiem tomu správne?
kn-alka
27.08.12,04:35
áno
veronikasad
27.08.12,04:42
Takže ak som to správne pochopil, pri súbehu TPP a SZČO sa pri posudzovaní povinnosti prihlásiť sa do SP berú do úvahy iba prijmy zo SZČO a nie TPP + SZČO. Ak by som za rok 2012 zarobil ako SZČO povedzme do 3000€, nevznikne mi 30.6.2013 povinnosť prihlásiť sa do SP a platiť ako SZČO odvody, bez ohľadu na výšku prijímu v TPP. Rozumiem tomu správne?
Pre vznik povinnej registrácie SZČO v SP sa berie do úvahy len príjem z podnikania. Ak je nižší ako 12-násobok platného aktuálneho min. VZ, povinná registrácia nevzniká. (od 1.1.2013 je min. VZ 393€)
jarof
22.09.12,13:30
veronikasad ďakujem
kaja211
08.11.12,07:09
Prajem pekný deň.
Poprosila by som Vás ak by ste bola taká dobrá a vysvetlila mi toto:
manžel je živnostník a TTP/ jednoduché účtovníctvo/ 2 deti
Vychádza mu strata z podnikania 2000 EUR
Príjmy zo zamestnania 6000 EUR/ za rok/
odpisy auta 4000
SP 1300
ZP 0
ako to spraviť aby sme platili daň ?
sociálne musím dať do daňového?