damda
18.07.12,20:47
prosím o radu skúsených poraďákov:
organizácia má zavedený pružný pr.čas, pričom základný pr.čas (pevná doba) je od 8,00 do 13,00, voliteľný čas je od 6,00 do 8,00 a po 13,00 do 18,00, teda denný prevádzkový čas v rozmedzí od 6,00 do 18,00. Zamestnanci majú v prac.zmluvách týždenný prac.čas 37,5 hod, teda na jeden deň pripadá 7,5 hod (obedná prestávka sa odratáva, máme odbory). Zamestnanci (kontrolóri v obch.sieti) majú nariadené kontroly, pričom sa vopred dohodlo, že sa im budú Nadčasy preplácať. Kontroly vykonávajú na základe Nariadenia práce nadčas mimo pracovnej doby, niekedy v čase ich obvyklej prac.doby (ale aj dlhšie ťahajú alebo pred začiatkom ich obvyklej prac.doby ,rôzne alternatívy môžu byť) a keďže sú to kontroly mimo ich obvyklého miesta výkonu práce, vystavujeme im na to Cest.príkazy. V zákonníku práce v §89 je uvedené: Pružný pracovný čas sa neuplatní, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu. Zamestnávateľ na tento účel určí pevný začiatok a koniec pracovnej zmeny. Viete mi prosím niekto poradiť, ako mám správne rozumieť tomuto § ? Ako mám posúdiť nadčas u zamestnanca,ktorý mal nariad.prácu nadčas od 2,00 hod ráno, do 9,00? Po skončení kontroly sa vrátil na pracovisko a pokračoval v bežnej práci, administratíve a pod., ale PC sa mu už skončila...Dokedy vlastne musí ešte v daný deň robiť? do 13,00? alebo do 15,00 hod? čo bude pre neho nadčas?A posudzujem ho za predpokladu splnenia týždenného času alebo celého fondu hodín za mesiac? Ten §89 ruší pružný čas na tento celý deň, alebo len do ukončenia pr.cesty? máme v tom chaos...Ak niečo treba, upresním.Ďakujem za odpovede.
damda
19.07.12,14:06
Nevie nikto poradiť?..