jdobra
18.07.12,22:06
Dobrý deň, potrebujem poradiť s jedným špecifickým problémom, nie som si istá, či s tým má niekto nejaké bližšie skúsenosti. Dostala som pred tromi rokmi dotáciu z úradu práce na zakúpenie techniky (PC, MT, MFZ...), ktorú som si následne kúpila a používala. Niečo z toho mi vydržalo dodnes, časť techniky sa mi však po čase pokazila, resp. stala nefunkčnou, takže som ju (keďže už bolo po záručnej dobe) vyhodila. A teraz o čo ide. Pred mesiacom som s podnikaním sekla, zamestnala som sa, no a následne mi z úradu práce oznámili, že mi prídu urobiť kontrolu, že ako som využila dotáciu na techniku. Doklady o jej zakúpení mám samozrejme odložené, ale časť z tej zakúpenej techniky už fyzicky nemám, pretože som ju po strate funkčnosti vyhodila. :mee: Poradí mi niekto, ako mám tú vyhodenú techniku „nejako papierovo správne“ zlikvidovať? Eventuálne, prosím o poskytnutie nejakého „správneho“ formuláru ohľadom „vyraďovania“ drobného hmotného majetku. Všetka zakúpená technika bola pod 1700 EUR a teda bola zaradená do bežnej prevádzkovej réžie, plus všetko som si viedla v jednoduchom účtovníctve. Plus ešte jednu malú podotázku: Vraj aj tú techniku, na ktorú som dostala dotáciu a ktorú doteraz mám, teda používam ju aj po skončení podnikania, mám fyzicky vrátiť úradu práce, aby som tú techniku nepoužívala na súkromné účely, pretože bola zakúpená na podnikanie. Vie mi niekto povedať o tom niečo bližšie? Budem veľmi vďačná za akúkoľvek dobrú radu. :) Jana
szivics
23.07.12,10:05
Technika nakúpená z dotácie po ukončení živnosti sa určite nevracia úradu práce :-) Príspevok bol predsa poskytnutý na začatie podnikania, kde podmienkou bolo činnosť vykonávať min.2roky. Technika pri ukončení živnosti sa môže preradiť do osobného používania, prípadne predať a zaúčtovať ako POZD.
Čo sa týka pokazenej a následne vyradenej techniky, si osobne myslím že postačuje protokol o vyradení s odôvodnením. Vyradí sa z Knihy drobného majetku (dlhodobého). V PD sa o tom neúčtuje.
jdobra
24.07.12,20:31
Ďakujem za dobrú radu a za dobré informácie, veľmi mi pomohli. :) Čo sa týka pokazenej a následne vyradenej techniky, tak som to aj urobila, napísala som protokol o vyradení a následne podrobnú zápisnicu s odôvodnením a vyjasnením čo sa stalo. Ešte prosím o presnejšie vysvetlenie ohľadom toho „preradenia do osobného používania, prípadne predania a zaúčtovania ako POZD“. Netuším totiž, čo presne znamená skratka POZD :confused: – a či vôbec môžem dané zariadenia predať a zaúčtovať ako POZD aj teraz, t. j. v čase, keď už nepodnikám, ale som zamestnaná.
Ešte raz ďakujem za dobrú radu, pomohla mi.
szivics
24.07.12,21:10
No každý majetok zaradený do podnikania v prípade predaja sa musí zdaniť, to platí aj na majetok zaradený do podnikania, následne vyradený a predaný do 5 rokov od preradenia
POZD = príjem ovplyvňujúci základ dane, teda zdaniteľný príjem
Preradenie do osobného vlastníctva = teda že majetok zaradený v obchodnom majetku sa už nebude používať na podnikanie, treba o tom spísať protokol o vyradení. V prípade odpisovaného majetku by sa brala do úvahy zostatková cena majetku, ktorá by bola príjmom, avšak neodpisovaný majetok, to stačí len protokol (podľa mňa) ... alebo ak je majetok využívaný dlhšie môže sa vyradiť pre morálne či technické opotrebenie
Snáď som pomohla :-)
jdobra
25.07.12,20:29
Áno, pomohla :) – a veľmi. :) Ďakujem, už mi je to jasné.