vladko.h
17.02.06,09:23
Dostal som plat. výmer na miestny poplatok za kom. odpad a samozrejme zas vyšší. Za zlikvidovanie cca 150 l odpadu ( viac pri mojej činnosti nevyprodukujem keby som sa akokolvek snažil ) za rok mám zaplatiť 2723,- Sk. Poradte ako presvedčiť magistrát, že je nespravodlivé platiť za neprijatú službu. Vopred ďakujem :confused:
bryan
17.02.06,08:30
znizit periodicitu vyberania odpadu, zmensit nadobu a pod.
ak mas napriklad papier ako odpad, poziadat magistrat o pristavenie kontajnera (nadoby) na recyklovanie papiera. to odvazaju zdarma.
kedze nemas v profile mesto ani v prispevku ho nepises (asi BA magistrat?), tak neviem co ti dalej napisat, leda ak si z BA, pohrab sa na stranke www.olo.sk, tam najdes vela moznosti co mozes spravit.
vladko.h
17.02.06,08:34
Práve v periodicite odvozu je problém, poslanci odhlasovali raz za 2 týždne, či je čo odniesť alebo nie a z toho vyplýva vyrubena suma poplatku
Braňo
17.02.06,08:39
osobne som riešil rovnaký problém. stačí sa prehlásiť na množstevný zber, recyklovať všetko čo sa dá (papier, sklo, fólie) a tým znížiť množstvo kom. odpadu o viac ako 50%.
Boneta
17.02.06,08:42
Ked som sa vlani informovala na mestskom úrade v BB za čo vlastne ako firma platíme (keďže 1x platíme prenajímateľovi za odvoz odpadu ) bolo mi povedané, že v tomto "komunálnom odpade" je aj údržba ciest, chodníkov pretože pri prevádzke firmy "znečisťujeme" aj komunikácie...
vladko.h
17.02.06,09:16
Zdása mi nespravodlivé ak za odpad zaplatím rovnako ako živnostník ktorý vyprodukuje 17-20 x viac odpadu, len preto, že poslanci niečo schválili :(
ajobs
17.02.06,09:23
Zdása mi nespravodlivé ak za odpad zaplatím rovnako ako živnostník ktorý vyprodukuje 17-20 x viac odpadu, len preto, že poslanci niečo schválili :(

Osobný príklad z Košíc:
110 litrová nádoba*2 odvozy mesačne*0,394 Sk=1127 Sk.
Producent odpadu je právnická osoba.
Paula
17.02.06,09:33
Osobný príklad z Košíc:
110 litrová nádoba*2 odvozy mesačne*0,394 Sk=1127 Sk.
Producent odpadu je právnická osoba.

Ešte príklad z Košíc (s.r.o., nádobu nemáme vlastnú) - výmer 2,5 litra odpadu na deň a zamestnanca. Pri najlepšej vôli sa nám nedarí vyrobiť ani pol litra. Žiadne dopisovanie si s Magistrátom nepomáha už dva roky, naopak - poplatok nám zvýšili.:)
ajobs
17.02.06,09:49
Ešte príklad z Košíc (s.r.o., nádobu nemáme vlastnú) - výmer 2,5 litra odpadu na deň a zamestnanca. Pri najlepšej vôli sa nám nedarí vyrobiť ani pol litra. Žiadne dopisovanie si s Magistrátom nepomáha už dva roky, naopak - poplatok nám zvýšili.:)

Pauli, platíte menej ako 1127 Sk ? Ak nie, potom táto suma je, myslím si pre s.r.o. najvýhodnejšia ( veď 1 občan platí na rok 650 Sk ).
Mne to na Magistráte bez problémov zmenili na horeuvedenú sadzbu.
vladko.h
17.02.06,10:05
Poprosím o argumenty, ktorými sa Vám podarilo presvedčiť magistrát v KE, že pre Vás výmer je na sumu 1127,- Sk
ajobs
17.02.06,10:14
Poprosím o argumenty, ktorými sa Vám podarilo presvedčiť magistrát v KE, že pre Vás výmer je na sumu 1127,- Sk

Je to úplne jednoduché:
sme malá s.r.o., ktorá ročne nevyprodukuje viac ako 500 l komunálneho odpadu. Keďže máme prenajatú "kuka" nádobu 110 l (to je najmenej, čo sa dá), vývoz odpadu je podľa VZN mesta Košice najmenej 2 x mesačne, vychádza mi produkcia odpadu 2640 l ročne. Keďže tých 500 l je necelá 1/5 z 2640 l povinného minimálneho odpadu, nie je dôvod, aby sme platili viac. Číslo 0,394 Sk je korunové vyjadrenie odvozu a likvidácie 1 litra odpadu.
Potom súčin týchto hodnôt je 110*26*0,394=1127 Sk.
marta27
11.05.06,10:11
Chcela by som sa opýtať, či sadzba poplatku podľa zákona 544/1990Zb v znení neskoršich predpisov § 10da ods.1 písm.b platí aj pri množstvovom zbere v Bratislave-Petržalke.Už dva roky sa nemôžem k tomu dopátrať.Podľa VZN je odvoz jedného 1100 l kontajnera na 25 obyvateľov/týždenne. V dome je 194 obyvateľov- malo by byť 8 odvozov/týždeň. Doteraz sme mali 15 odvozov týždenne, čo je skoro dvojnásobok. Po dvoch rokoch sa mi podarilo znížiť odvozy na 8 ks.Ale za posledné dva roky sme platili 1.600,-Sk/osobu/rok.V zákone je max.3,30 Sk/osobu/deň, t.j.cca 1.204,50 Sk/os./rok.Za radu ďakujem. Ľuba
racing
10.03.08,12:51
Snáď niekto zablúdi k tejto téme. Po neúspešnom volaní na Magistrát Ke, nie je mi jasný výpočet poplatku. Sadzba 0,57 Sk/liter, 1 kuka nádoba, 52 týždňov/ zatiaľ jasné/ , ale koeficient: 110,0 .Z čoho sa ten koeficient vypočítava?
ajobs
10.03.08,22:13
Snáď niekto zablúdi k tejto téme. Po neúspešnom volaní na Magistrát Ke, nie je mi jasný výpočet poplatku. Sadzba 0,57 Sk/liter, 1 kuka nádoba, 52 týždňov/ zatiaľ jasné/ , ale koeficient: 110,0 .Z čoho sa ten koeficient vypočítava?

Je to jednoduché - 110 znamená 110 litrovú kuka nádobu - čiže je to objem odpadu. Potom poplatok je súčin týchto hodnôt - mne vychádza 3.261 Sk ročne.
Volaj telefónne číslo: 055 / 6419 142
VladoaKatka
11.03.08,08:00
Je to stým TKO ako v Kocúrkove. Ja platím obecnému úradu ako
FO - podnikateľ - 3000,-Sk za jednu nádobu
Rodina - každý člen 750, Sk (bez rozdielu veku) - vlani 400,-Sk
napríklad - sme dvaja - za takú istú nádobu ako rodina budem platiť 1500,-Sk

A ešte - za psa sme platili jeden - 150,- Sk druhý 100,- a tento rok 300,- za všetky v dome a 500,- za psa v byte??? Aký je tam rozdiel???

P.S keď sa stane, že niektorá rodina vyprodukuje trochu viac odpadu a položí vedľa nádoby vrece, tak mu to tam nechajú...:D
racing
12.03.08,12:21
ajobs, ďakujem za tel. číslo, po 10 dňoch sa mi konečne niekto ozval!
Composite
26.03.08,16:18
Kocúrkovo = Horná Maríkov pri PB

Zdravím, priateľkina babka tam má chatu, nebola tam 2 roky.
Pred tým tam bola raz za čas a odpad, ktorí vyprodukovala, si vždy odniesla až domov, resp. nevyprodukovala žiadny odpad.

Obec od nej chce 500 sk na rok, domáci platia 150sk/rok platí sa na číslo domu a nie osobu.
žiadala o úľavy (nezdržiava sa tam viac ako 90 dni, resp. ako som písal nebola tam 2 roky), nechcú uhnúť a už jej prišlo varovanie, že ak nezaplatí pôjde to na exekúciu nezaplatila 3 roky. Poslala im aj zákon, kde môže obec poplatky znížiť až na nulu či na 50 sk, (bohužiaľ môže:( ), oni to znížili nie na 50 sk ale o 50 sk, čiže na 450 sk/ rok.
Snažila sa im vysvetliť, prečo má platiť za niečo čo nepotrebuje, ani nepožaduje, ani nevyužíva. A obec nedokáže ani odpad s pred jej chatky odviesť, kvôli prístupu (jedine na traktore), ani jej nedali nádobu, proste nič. Proste jej povedali, že odpadky môže hádzať do koša pred kostolom, čo je 2 km od jej chatky.

Vedeli by ste nejakú klučku? Niečo ako, že nádoba musí byť v určitej vzdialenosti od nehnuteľnosti, ...

Za nehnuteľnosť je riadne skolaudovaná a platí za ňu daň.

dík moc za rady
kreig
27.03.08,20:29
Je to normalne??? Vlastnim byt v obci, kde nemam trvaly ani prechodny pobyt. Byva tam len osoba, ktora ma v tomto byte trvaly pobyt a plati poplatok za komunalny odpad. Teraz mi prisiel platobny vymer na tento byt, hoci tu vobec nebyvam. Platba za odpad prisla aj osobe, ktora tu ma trvaly pobyt. Pytam sa este raz "Je to normalne"??? alebo tomu zakonu nerozumiem???? Mate niekto taku skusenost?
zitkova
28.03.08,11:08
Kocúrkovo = Horná Maríkov pri PB

Zdravím, priateľkina babka tam má chatu, nebola tam 2 roky.
Pred tým tam bola raz za čas a odpad, ktorí vyprodukovala, si vždy odniesla až domov, resp. nevyprodukovala žiadny odpad.

Obec od nej chce 500 sk na rok, domáci platia 150sk/rok platí sa na číslo domu a nie osobu.
žiadala o úľavy (nezdržiava sa tam viac ako 90 dni, resp. ako som písal nebola tam 2 roky), nechcú uhnúť a už jej prišlo varovanie, že ak nezaplatí pôjde to na exekúciu nezaplatila 3 roky. Poslala im aj zákon, kde môže obec poplatky znížiť až na nulu či na 50 sk, (bohužiaľ môže:( ), oni to znížili nie na 50 sk ale o 50 sk, čiže na 450 sk/ rok.
Snažila sa im vysvetliť, prečo má platiť za niečo čo nepotrebuje, ani nepožaduje, ani nevyužíva. A obec nedokáže ani odpad s pred jej chatky odviesť, kvôli prístupu (jedine na traktore), ani jej nedali nádobu, proste nič. Proste jej povedali, že odpadky môže hádzať do koša pred kostolom, čo je 2 km od jej chatky.

Vedeli by ste nejakú klučku? Niečo ako, že nádoba musí byť v určitej vzdialenosti od nehnuteľnosti, ...

Za nehnuteľnosť je riadne skolaudovaná a platí za ňu daň.

dík moc za rady

Bohužial pokiaľ obec nemá vo VZN, že oslobodzuje takéto prípady, bude musieť poplatok zaplatiť. Choďte na úrad a nahliadnite do VZN, kedy znižujú poplatok.
Composite
29.03.08,16:14
Bohužial pokiaľ obec nemá vo VZN, že oslobodzuje takéto prípady, bude musieť poplatok zaplatiť. Choďte na úrad a nahliadnite do VZN, kedy znižujú poplatok.

Nikdy neznižuje, ale to ako môže niekto požadovať platenie za služby ktoré nikto nechce, nikto si ich neobjednal a ani ich nemôžu plniť?
Ako to musí vláčiť smeti 2 km? Resp. žiadny odpad neprodukuje, resp. vôbec tam nechodí? To proti darmožráckej obci, ktorá berie peniaze za to čo nevykonavá nič neexistuje?

Pýtal som sa asi v 30 obciach a nikde to tak nieje. Proste kto si to objedná ten to má, kto nie, tak to nemá, resp. riadia sa zákonmi.

To ako keby som ja robil služby umývanie okien, ale platili by všetci aj tí čo to nechcú a ešte by okná museli nosiť ku mne.
zitkova
31.03.08,10:32
Nikdy neznižuje, ale to ako môže niekto požadovať platenie za služby ktoré nikto nechce, nikto si ich neobjednal a ani ich nemôžu plniť?
Ako to musí vláčiť smeti 2 km? Resp. žiadny odpad neprodukuje, resp. vôbec tam nechodí? To proti darmožráckej obci, ktorá berie peniaze za to čo nevykonavá nič neexistuje?

Pýtal som sa asi v 30 obciach a nikde to tak nieje. Proste kto si to objedná ten to má, kto nie, tak to nemá, resp. riadia sa zákonmi.

To ako keby som ja robil služby umývanie okien, ale platili by všetci aj tí čo to nechcú a ešte by okná museli nosiť ku mne.

Komentovaná časť predpisu 582/2004 Z. z. Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4653785&FragmentId2=4653802)


§ 77
(1) Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „poplatok“) sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov26a) a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt27) alebo prechodný pobyt28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu,30) vinicu,31) ovocný sad,32) trvalý trávny porast33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha35) (ďalej len „nehnuteľnosť“),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.
(3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.
(4) Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa odseku 2, ak na jeho základe
a) užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
b) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
c) užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
d) v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.
(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení,11) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí
a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom,36) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,
b) správca,37) ak je vlastníkom nehnuteľnosti štát, vyšší územný celok alebo obec (ďalej len „platiteľ“)....
Composite
01.04.08,19:07
To nerieši môj problém, lebo sú aj state v ktorých sa hovorí o oslobodení z poplatku.
Ani to nerieši žiadnu kľučku ;)
123tornado
20.01.13,09:39
Poplatok za komunalny odpad je podla mojho nazoru nelogicky spoplatnovany.

Ako je mozne ze sa plati poplatok od jednej osoby. Nie je tento sposob platenia proti ustavny?

Vysvetlenie:

Sme 5 clena rodina a mame pridelenu 220 l smetnu nadobu. Platime za nu 130 Eur mesacne.
I pri 5 clenoch rodiny nikdy nezaplnime viac ako 220 l odpadu.
Teraz trochu iny priklad. Clovek ktory zije sam ma tak tiez 220 l nadobu zaplati za nu iba okolo 26 Eur rocne ale popri tom zaplni smetnu nadobu do plna tak ako aj nasa rodina.

Vyuzivame ako 5 clena rodina taku istu sluzbu nemame nic naviac ale musime zaplatit za osobu a nie za nadobu. Je to nelogicke.

Dalsi jeden priklad.

Aj ked idem kupovat novy televizor neplatim zan 5x tolko len preto ze sme 5 clena rodina ale platime tak isto ako clovek ktory je sam.

Tym padom som znevyhodneny v plateni smetnej nadoby. Je jedno ze taky zakon existuje ale podla mojho nazoru znevyhodnuje rodinu ako celok voci jednotlivcovy. Ak by som odhlasil vsetkych clenov rodiny z trvaleho pobytu a zostal v nom sam zaplatim len okolo 26 Eur a popri tom vyuzijem smetnu nadobu tak isto ako ked je prihlasenych 5 osob na trvalom pobyte.

Podla mojho nazoru je jedno kolko ludi byva v rodinom dome ale malo by sa to pocitat od smetnej nadoby. Ja vlastne vyuzivam len 40 litrovu nadobu ked to rozdelim medzi 5 clenov rodiny coz osoba ktora zije sama ma 220 litrov.

Dalo by sa podla vas zacat sudit z mestom ohladom poplatku? Alebo reagovali by v tom zmysle na moju reakciu? Ze som ochotny platit len za 40 l odpadu na jednu osobu?
verkaz
20.01.13,09:48
Tento problém tu už bol rozoberaný veľa krát. Všetko záleží od VZN mesta alebo obci, či sa poslanci dohodli aj na nejakých výnimkách a zľavách.
Najlepšie je konkrétne VZN si naštudovať. V prípade, že tam žiadne výnimky a zľavy nie sú, tak sa s tým nepohne.
Mestá a obce majú stále finančné problémy, a tak sa snažia to pokryť zvyšovaním poplatkov za odpad, psa a i.