Terezia13
19.07.12,13:00
Dovolenky sú tu, ale nie vždy je to len o príjemných zážitkoch. Uvítam, keď si tu napíšeme nečakané problémy na dovolenkách, pri cestovaní, ubytovaní, stravovaní a o všetkom, čo súvisí s dovolenkou.
Aby dovolenka bola:D a nie :mee: :eek: :mad:
Terezia13
20.07.12,08:09
keď sme boli v Španielsku, v noci sme v izbách mali veľa komárov, v obchodoch dostať kúpiť repelenty a pomáha to

máte aj vy nejakú radu? bude vítaná!
Letko
20.07.12,08:16
Keď máte All-inclusive, nedávajte si na tanier z každého hlavného jedla, vždy si dajte len jedno hlavné jedlo, aby ste mali do konca pobytu vždy niečo iné, ináč sa vám jedlo preje už za tri-štyri dni.
asedma
20.07.12,09:22
nezabudnite pri ceste lietadlom dat ostre kovove predmety do batoziny, nie do prirucnej tasky ako ja, ked sme sli domov, pipala som ostosest a v BA nam jedna pani hovorila, ze mala zapalky v batozine, mala tiez z toho riadnu hanbu, vyhlasovali ju cez rozhlas {ja som mala a nic sa nedialo}..no a kamoska zabudla v lietadle kabelku s dokladmi a peniazmi, to bolo srandy, smejem sa na tom stale, ako sa zarozpravala v lietadle o chorobach, ze schytila prirucnu tasku, sak len jedna bola..nastastie sme to este na letisku zbadali..no trosku sa straznik zabavil na kamoskinom vystrajani, az potom jej ju vydal..
Terezia13
20.07.12,10:10
presne toto sa mi tiež stalo, nikto nepípal a ja v kuse - najprv retiazka, potom opasok a ešte sandále, samozrejme zvedavcov sa pozeralo dosť, ešte že nemám v kolene klin :)
luja5
20.07.12,10:15
Pri ceste lietadlom odporúčam do príručnej batožiny pribaliť si oblečenie-obutie na prežitie prvého dňa-dvoch, napríklad pri ceste za letným pobytom pri mori nejaké šortky, plavky, šľapky, šatku-klobúčik na hlavu .... Ak by sa Vám hlavná batožina "zatúlala" a museli ste nejaký čas čakať, kým sa k Vám "pridá", aby ste netrpeli v nevhodnom oblečení, aby nebolo prvou starosťou, čo na seba a na svoje deti, kde sú najbližšie obchody ...,
Letko
20.07.12,10:22
Ak cestujete lietadlom, noste so sebou fľašu na vodu, najlepšie pollitrovú (lepšie sa vmestí do umývadla). Cez osobnú kontrolu ju majte prázdnu a keď ňou prejdete, naberte si vodu na WC, ušetríte tým zopár drobných.
ilona
20.07.12,11:17
Ja pridám radu pre tých čo začínajú s túrami napr. v Tatrách aby si vždy na túru pribalili 1 tričko na prezlečenie keď vystúpia na kopec ak sa náhodou spotia a hlavne pršiplášt, lebo keď sa aj zdá že je aj pekné počasie strašne rýchlo sa zmení.
mareko
20.07.12,12:18
Ak cestujete lietadlom, noste so sebou fľašu na vodu, najlepšie pollitrovú (lepšie sa vmestí do umývadla). Cez osobnú kontrolu ju majte prázdnu a keď ňou prejdete, naberte si vodu na WC, ušetríte tým zopár drobných.
Ešte doplním, jediná "pákovo-batériová voda", ktorá nejde cez fotobunku a tým pádom je studená je až úplne pred posledným vstupom na letiskovú plochu...presne oproti poslednej kontrole. Všetky ostatné toalety majú automatické spúšťanie vody na fotobunku a tá voda je teplá.
Letko
20.07.12,13:35
Ešte doplním, jediná "pákovo-batériová voda", ktorá nejde cez fotobunku a tým pádom je studená je až úplne pred posledným vstupom na letiskovú plochu...presne oproti poslednej kontrole. Všetky ostatné toalety majú automatické spúšťanie vody na fotobunku a tá voda je teplá.

Na ktorom letisku?
mareko
20.07.12,15:46
Na ktorom letisku?

....jáj... na M. R. Štefánika v Bratislave :-)
Terezia13
23.07.12,08:12
ak pôjdete aj do kostolov, chrámov napr. v Benátkach, v Meteorach a pod., musíte mať zahalené ramená a nemôžete byť v kraťasoch
VieraM
23.07.12,08:42
Ak cestujete lietadlom, noste so sebou fľašu na vodu, najlepšie pollitrovú (lepšie sa vmestí do umývadla). Cez osobnú kontrolu ju majte prázdnu a keď ňou prejdete, naberte si vodu na WC, ušetríte tým zopár drobných.

Tak to je sila ! Ty a na čo sa trepeš na dovolenku keď namáš ani pár drobných aby si si kúpil aspoň niečo na pitie ?
Nokerla
23.07.12,08:59
tak to je fakt sila :-)
Helik3
23.07.12,09:07
plus čas medzi príchodom do hotela a samotnom ubytovaním na izbe už môžete byť prezlečení do plaviek a byť v bazéne, nie čakať na recepcii..
Helik3
23.07.12,09:10
to isté v Hurghade a Španielsku
Letko
23.07.12,09:14
Tak to je sila ! Ty a na čo sa trepeš na dovolenku keď namáš ani pár drobných aby si si kúpil aspoň niečo na pitie ?

1. Písal som: ak cestujete lietadlom, čo nemusí byť len na dovolenku.
2. Prečo platiť za niečo, čo je zadarmo?
3. Kupuj keď chceš, kto nechce, napije sa zadarmo, nemusíš si hneď robiť posmešky.
alaya1
23.07.12,09:21
1. Písal som: ak cestujete lietadlom, čo nemusí byť len na dovolenku.
2. Prečo platiť za niečo, čo je zadarmo?
3. Kupuj keď chceš, kto nechce, napije sa zadarmo, nemusíš si hneď robiť posmešky.

To plnenie flias na letiskach v stredomori a Severnej Afrike by som neodporucala- mozno by sa nedobehlo ani do lietadla.
Helik3
23.07.12,09:25
tak to je fakt sila :-)


Tak to je sila ! Ty a na čo sa trepeš na dovolenku keď namáš ani pár drobných aby si si kúpil aspoň niečo na pitie ?


v južných krajinách flaškovú vodu kúpiš len veľmi ťažko, je na prídel od obsluhy za nejaký ten bakšiš. väčšinou jedna fľaša na deň do chladničky. jasné že sa dá dohodnúť, ale ozaj len s bakšišom... takže keď sa nechceš naťahovať alebo proste rýchlo potrebuješ súrne vodu (napr. na výlet) tak je dobré mať prázdnu fľašku, do ktorej si načapuješ napr. z "vodomatu" :) radšej ako z pákovej batérie...

mimotemy a pre tých, ktorí dali užitočné (pretože je to najužitočnejšia odpoveď doteraz) to asi "sila" nieje !
allgreen
23.07.12,09:33
letel som len dvakrat v živote do anglicka a naspat, prva cesta bola vskutku zaujímavá. letel som 11.septembra pred 6 rokmi a v priručnej batozine som mal 2x2litra domacej palenky, bolo mi zle z predošleho dna,a dlhej cesty do prahy, tak som k nej ani neprivonal a čuduj sa svete preletel som v pohode, nikto nič
ale neodporucam!
Letko
23.07.12,09:38
Odporúčam naučiť sa aspoň základné slová ako dobrý deň, ďakujem, dovidenia v jazyku krajiny do ktorej cestujete. Rozšírite si obzor a zároveň potešíte domácich, ktorí vás odmenia úsmevom :)
BXLmiami
23.07.12,10:02
Pokiaľ cestujete lietadlom a zvlášť na dlhší let,doporučujem veľmi pohodlné viacvrstvové oblečenie,teplé ponožky a niečo pohodlné na prezutie.Musíte rátať s tým,že von je síce teplo,ale hlavne v transkontinentálnych lietadlách je klima nastavená často na 18-20 st.a ak v tom máte spať,tak je to na chorobu.Dávajú síce deky ale tenké,nezahrejú.Pred cestou do teplých tropických krajín doporučujem pár dní pred cestou upraviť jedálniček a jesť len ľahké jedlá a dostatočne piť,lepšie sa aklimatizujete a nebudete tak cítiť 20 hodinové menšie prijímanie tekutín počas letu.
Braňo
23.07.12,10:25
Moja rada hlavne pre arabské krajiny (ale platí aj pre ostatné krajiny), vždy si s manželkou zoberieme litrovku domácej a ráno po zobudení dezinfikujeme povinne kalíškom. Môžem zaklopať zatiaľ sme nemali problémy ani v Turecku a ani iných krajinách a dosť sme toho pochodili.
Helik3
23.07.12,10:38
toto je nutnosť!
Helik3
23.07.12,10:52
Vraj je dobré mať určitú časť peňazí zamenenú v miestnej mene. My sme zatiaľ ale problém s € nemali nikde.
Ale je pravda, že keď sme sa chceli fotiť s atrakciami v Egypte, zapýtali si bakšiš jeden dolár. Dali sme im jedno €, keď ho uvideli, tak si vypýtali, že daj aspoň dve €. Pritom € má väčšiu nominálnu hodnotu ako ich dolár :)
Nokerla
23.07.12,13:07
v južných krajinách flaškovú vodu kúpiš len veľmi ťažko, je na prídel od obsluhy za nejaký ten bakšiš. väčšinou jedna fľaša na deň do chladničky. jasné že sa dá dohodnúť, ale ozaj len s bakšišom... takže keď sa nechceš naťahovať alebo proste rýchlo potrebuješ súrne vodu (napr. na výlet) tak je dobré mať prázdnu fľašku, do ktorej si načapuješ napr. z "vodomatu" :) radšej ako z pákovej batérie...

mimotemy a pre tých, ktorí dali užitočné (pretože je to najužitočnejšia odpoveď doteraz) to asi "sila" nieje !

To ze je voda vhodna na umyvanie ruk, alebo splachovanie este neznamena, ze je vhodna na pitie.
Ci baksis treba alebo nie, tak je to jedno....bud budes mat vodu, alebo ju mat nebudes. Cena pollitrovej mineralky je o mnoho nizsia nez cena za zaludocne a crevne problemy.
KoxXxo
23.07.12,16:20
ani na slovensku na to nezabúdajte....)
ivuliatko
23.07.12,16:21
Ak napr. v Egypte absolvujete tradičnú hnačku, na ktorú nezaberajú naše lieky, iba tie egyptské, treba ich doužívať do konca bez ohľadu na ústup ťažkostí. Je to rada od mojej kamošky, ktorá sa poučila na vlastnej chybe. Pri hnačke sa celá rodina postupne v priebehu dovolenky vystriedala a jej sa pritrafila až 2-3 dni pred koncom, pred odletom sa jej zdalo, že už je OK, a lieky tam nechala. Na Slovensku to pokračovalo niekoľkomesačnými črevnými aj žalúdočnými problémami, totálne rozštelovaným trávením, maródkou, chodením po lekároch a trvalo asi pol roka, kým sa ako-tak dostala do normálu.
Terezia13
23.07.12,18:21
na črevné problémy je veľmi dobré mať v malom poháriku napr. od výživy obyčajné kakao - prášok a ten si dať pri nezvládnuteľných črevných problémoch, ale lepšie je si to dať už pri prvom "behu". Zaberá spoľahlivo
Indeed
23.07.12,18:29
Ešte doplním, jediná "pákovo-batériová voda", ktorá nejde cez fotobunku a tým pádom je studená je až úplne pred posledným vstupom na letiskovú plochu...presne oproti poslednej kontrole. Všetky ostatné toalety majú automatické spúšťanie vody na fotobunku a tá voda je teplá.

Aj mňa to s*rie ak je na WC nastavená teplá voda aj v horúcom lete ...

Ako sa mám osviežiť keď som celý spotený ?!....
Indeed
23.07.12,18:30
nepozná čo je to SLIVOVICA ?
ivuliatko
23.07.12,18:49
každé ráno poctivo "vypálili červíčka", ale akosi nepomohlo
lapejko
23.07.12,18:57
aj v Chorvátsku
Letko
24.07.12,03:11
A potom zjesť prášok alebo si ho rozrobiť s mliekom?
Terezia13
24.07.12,05:46
nezabudnite si pri búrke vypnúť mobil, ak ste niekde na túre a teraz je dobré mať v batohu aj ľahký pršiplášť
irma1
24.07.12,06:15
Ak napr. v Egypte absolvujete tradičnú hnačku, na ktorú nezaberajú naše lieky, iba tie egyptské, treba ich doužívať do konca bez ohľadu na ústup ťažkostí. Je to rada od mojej kamošky, ktorá sa poučila na vlastnej chybe. Pri hnačke sa celá rodina postupne v priebehu dovolenky vystriedala a jej sa pritrafila až 2-3 dni pred koncom, pred odletom sa jej zdalo, že už je OK, a lieky tam nechala. Na Slovensku to pokračovalo niekoľkomesačnými črevnými aj žalúdočnými problémami, totálne rozštelovaným trávením, maródkou, chodením po lekároch a trvalo asi pol roka, kým sa ako-tak dostala do normálu.

Všetci (teda hlavne delegáti CK) presviedčajú ľudí, že naše lieky nezaberajú, že si musíš kúpiť miestne. No tak som drahému kúpila ten Antinal. Zvýšil sa. Prídeme domov a hľa, podľa zloženia je to náš Endiex.
ivuliatko
24.07.12,06:17
mlieko a črevné problémy - zlá kombinácia
ivuliatko
24.07.12,06:19
tak teda neviem, čo tá osôbka vystrájala :-))
ZuzanaKro
24.07.12,09:37
Nedávajte si zapaľovač do kufrov, ktoré idú do batož. priestoru. Ešte sme neprešli ani cez pasové, keď vyhlasovali moje meno. Kufor som musela otvoriť, vybrať zapaľovač a myslela som si, že oň prídem. Ale kdeže, zapaľovač som si mohla zobrať do príručnej batožiny...:eek::)
Letko
24.07.12,09:39
To vážne? A v ktorom roku sa to stalo?
Helik3
24.07.12,09:53
takisto uhlíky napr. do vodnej fajky :) považujú sa za výbúšninu
Terezia13
25.07.12,09:49
Na túru do hôr si nikdy neobúvajte botasky a podobnú obuv, po túre vás budú poriadne bolieť prsty na nohách. Hore sa dá aj v takejto obuvi, ale dole to namáha veľmi prsty na nohách. Celá váha tela sa prenáša na prsty.
ivuliatko
25.07.12,09:56
Na túru do hôr si nikdy neobúvajte botasky a podobnú obuv, po túre vás budú poriadne bolieť prsty na nohách. Hore sa dá aj v takejto obuvi, ale dole to namáha veľmi prsty na nohách. Celá váha tela sa prenáša na prsty.

A pred cestou dolu si treba aj na tých poriadnych turistických topánkach skontrolovať a pozaťahovať šnúrky, aby sa noha nešmýkala smerom do špičky.

Inak v Slovenskom raji sme stretli Rusov, ktorých to evidentne netrápilo a prechádzali tiesňavy, vodopády a rebríky v žabkách :eek: a ešte k tomu v protismere :D
noemi-ke
25.07.12,10:23
Spominam si, ako mojmu oteckovi pri nastupovani do vlaku "praskli" nohavice. Trenky mal sice paradne,ale ten pohlad stal zato-).
Mamicka nastastie nosila nahradne
oblecenia, tak nas 2 -dnovy vylet nebol ohrozeny.
Terezia13
25.07.12,10:34
Spominam si, ako mojmu oteckovi pri nastupovani do vlaku "praskli" nohavice. Trenky mal sice paradne,ale ten pohlad stal zato-).
Mamicka nastastie nosila nahradne
oblecenia, tak nas 2 -dnovy vylet nebol ohrozeny.

takže do batožiny si treba pribaliť aj nejaké šitíčko - ihličky, cverničky, gombíky
sisima
25.07.12,12:13
to s tou vodou, vzdy si pribalím do kufra aspon jednu minerálku, po skusenostiach, ked sme doleteli na miesto v noci a nebolo kde si nieco kupit alebo inak zadovazit na pitie. tiez k 2hodinovému čakaniu na letisku máme vzdy v príručnej minerálku a niečo pod zub (nie všetci cestujeme len chartermi z BA do najbližších destinácií) a ked si spomeniem na medzipristátia a ceny jedál či minerálok... (madrid - kuracie stehno s prilohou (ako z podnikovej jedalne za 25E, 0,3L minerálka za 8E a podobne, nie kazdy je ochotný a schopný to zaplatit, Frankfurt - suchá zemla s plátkom sunky a salátu za 3-4E, San Andres - na výber len oriešky, čipsy a kola, ceny si uz ani nepamatam... no niekedy, ked vystihnete let s ČSA, ked vas vodia po karibiku, nevypustia z lietadla, a vasa povodne cca 11 hodinová cesta trvá 26 hodín aj tie oriešky či čipsy z letiska sú lepšie než plesnivé jedlo, ktoré podáva ČSA...
apropo na letiska sa nechodim stravovat... pri dlhších letoch je catering v lietadle...
oblecenie - vzdy si s manzelom zopár kúskov prehodíme, práve pre prípad, ak by sa niekomu stratil kufor, aby sme nezostali bez oblečenia, plaviek ci slapiek

moje posledné odporúčanie pred dovolenkou naštudovať recenzie (náročných turistov (lebo tí opíšu všetko tak ako naozaj je) a radšej si priplatiť aj za letenku/leteckú spoločnosť aj za lepší hotel, než sa potom len sťažovať, či riskovať zdravotné problémy....
a nezabudnite - čo som zabudol zbaliť, to nepotrebujem;)
Terezia13
26.07.12,10:04
deťom pri pobyte pri vode dávajte slnečné okuliare, detské oči sú veľmi citlivé na silné svetlo a pri slnečnom svetle odraz od vodnej hladiny je veľmi silný
okrem toho im oblečte aj ľahké tričko, to ich ochráni od spálenia pliec, slnko najviac opáli vo vode
Nokerla
26.07.12,11:04
Aj cez biele tricko opali, samozrejme ovela menej, hlavne ked je ,,riedke" :)
Detom je viac pomoze 50+ ochranny krem.
Terezia13
26.07.12,11:45
bez krému dieťa by sa vôbec nemalo pohybovať na slnku a to že sa poistí aj tričkom, neuškodí a čím lepší krém, tým je to asi istejšie
ale už lekári hovoria aj to, že sa ľudia veľmi spoliehajú na krém a práve ten s väčším UV filtrom robí pokožke horšie, keď je dlhšie vystavená slnku
asi je najistejšie v najväčšej horúčave vliezť do chládku a nepokúšať osud, pokožka si vraj pamätá, ak sme ju niekedy "ugrilovali" /ja som už raz bola a to úplne do "chrumkava", neprajem nikomu, zaspala som na slnku - toto tiež neodporúčam!!!!!!!!!!!!!!!!:cool:
sisima
30.07.12,11:43
dôležité je vedieť ako sa natierať! mala by to byť hrubá súvislá biela vrstva krému na pokožke, ale to nikto nerobí, lebo by jeden op.krem minul na 2-3 použitia... preto je lepšie čo najvyšší faktor!
lujza.j
14.10.12,15:21