KatkaM22
19.07.12,19:00
Dobry den,
mam dotaz tykajuci sa platby zdravotneho poistenia v dobe prechodu z prvej do druhej prace. Od roku 2002 som studovala v CR nasledne som od 1.4.2008 nastupila do zamestnania na dohodu o pracovnej cinnosti. 18.8.2008 som prerusila studium, k tomuto datu som i ukoncila ZP na SK.
U prveho zamestnavatela som pracovala az do 21.3.2010. V dobe od 22.3-28.3.2010 som nikde nepracovala, a od 29.3.2010 som nastupila u druheho zamestnavatela. Dnes som nahodne pri navsteve ceskej VZP bola upozornena, ze sice v CR nevadi ked v dobe prechodu z jedneho do druheho zamestnania nemate zdravotne poistenie (ak ste obcanom CR/ alebo mate aspon trvaly pobyt) avsak kedze mam slovenske obcianstvo, musim sa k zdravotneho poisteniu prihlasit na toto medziobdobie na slovensku. Zaujmalo by ma teda ako to mam riesit teraz. Mam sa do minulosti prihlasit/odhlasit do niakej zdravotnej poistovne? Alebo ako tuto situaciu riesit? Dakujem za radu.
Chobot
20.07.12,20:49
Dobry den,
mam dotaz tykajuci sa platby zdravotneho poistenia v dobe prechodu z prvej do druhej prace. Od roku 2002 som studovala v CR nasledne som od 1.4.2008 nastupila do zamestnania na dohodu o pracovnej cinnosti. 18.8.2008 som prerusila studium, k tomuto datu som i ukoncila ZP na SK.
U prveho zamestnavatela som pracovala az do 21.3.2010. V dobe od 22.3-28.3.2010 som nikde nepracovala, a od 29.3.2010 som nastupila u druheho zamestnavatela. Dnes som nahodne pri navsteve ceskej VZP bola upozornena, ze sice v CR nevadi ked v dobe prechodu z jedneho do druheho zamestnania nemate zdravotne poistenie (ak ste obcanom CR/ alebo mate aspon trvaly pobyt) avsak kedze mam slovenske obcianstvo, musim sa k zdravotneho poisteniu prihlasit na toto medziobdobie na slovensku. Zaujmalo by ma teda ako to mam riesit teraz. Mam sa do minulosti prihlasit/odhlasit do niakej zdravotnej poistovne? Alebo ako tuto situaciu riesit? Dakujem za radu.

Podľa správnosti a v súlade so zákonom by si sa mala prihlásiť. V zmysle zákona totiž musíš byť nepretržite zdravotne poistená, či na SK alebo v zahraničí. Ak ti v zahraničí skončí poistenie, si povinná do 8 dní sa prihlásiť na zdrav. poistenie na SK. Ty si ale bola nepoistená iba 6 dní, takže si to vlastne ani "nestihla".

Ak si v súčasnosti poistená v zahraničí, a na Slovensku máš ukončené ZP z dôvodu odchodnu do zahraničia (skontrolovať si to môžeš na stránke UDZS:

https://portal.udzs-sk.sk/

potom nemusíš riešiť tých pár dní teraz. Po návrate zo zahraničia sa budeš musieť prihlásiť na verejné zdravotné poistenie. Ak sa vrátiš do 6 mesiacov od odchodu do zahraničia, tak si povinná prihlásiť sa vo svojej pôvodnej zdrav. poisťovni. Ak po 6 mesiacoch, môžeš s prihlásiť v ktorejkoľvek z tých troch. Ak pri prihlasovaní budú chcieť od teba formulár E104, tak ti to zistia, lebo na E104-ke zahraničná poisťovňa vypíše všetky obdobia poistenia v zahraničí a ZP teda uvidí, že si nebola poistená 6 dní. Nič sa ale nedeje, jednoducho sa potom prihlásiš a uhradíš poistné, čo bude max. do 10 EUR. Ak ťa zaregistrujú bez toho, aby skúmali tvoje poistenie v zahraničí čo je skôr pravdepodobné), tak nemusíš sa vôbec prihlasovať ani platiť.

Takže teraz to nechaj tak a uvidíš po návrate. Teraz to nebude riešiť žiadna poisťovňa, keď nie si klientom ani jednej.

Ak chceš viac vedieť, uveď v ktorej ZP si bola poistená pred odchodom.
KatkaM22
21.07.12,14:48
Aktualne pracujem na plny uvazok na dobu neurcitu a urcite sa nechystam spat na sk, odhadom najblizsich par desiatok rokov. Popisala som problem i na udzs, odtial mi napisali ze to mam riesit so zdravotnou poistovnou, v ktorej som bola poistena pred odchdom do zahranicia naposledy. Ta ale myslim uz ani neexistuje na sk, tusim ale ze ju prevzala vseobecna(???). Radsej by som vsetko doriesila teraz, ako cakala co bude za 30-40 rokov, a co si nasi zakonodarci zase zmenia v zakonoch. Neviem si uplne predstavit, ze po mne budu potom chciet dokladovat veci 40 rokov stare, kvoli 6 dnom nepoistenia :(