daniela-D
19.07.12,20:34
dobrý večer, chcem sa opýtat, konecne som sa dopracovala aspon k niecomu... co sa týka mojej práce- firma zatvorena.
Teraz mám pochybnosti..
vraj mam uz vystavene papiere aj zapocet- ale mam doniest písomnu ziadost o vypoved-moja otazka znie.. mám narok na odstupné ak tu ziadost o rozviazanie prac. pomeru podám ja.. zamestnávatelovi, ak tam uvediem ze z dovodu : organizacné dovody??
a musím ja vlastne poziadat o vypoved?-pretoze tá personalistka mi povedala ze mala by som- pretoze na zaklade coho mi daju vypoved- ze to musím ja písomne dat ze na zaklade mojej ziadosti..
vdaka zaaaa odpoved :)
KEJKA
19.07.12,18:45
no je to zmätočné, ty o výpoved nežiadaš, ty ju dávaš.
Ale v tvojom prípade z organizačných dôvodov dáva výpoved zam-eľ. Podľa mňa sa chce vyhnúť povinosti dať odstupné.
ty predsa nemáš organizačné dôvody dávať výpoved, to má on-zam-eľ.
takže pekne čakaj hoci aj pred zatvorenými dverami - on je povinný ti dať prácu, mzdu,................alebo výpoved.
daniela-D
19.07.12,18:54
aha.. aj som si myslela zeee to robí preto aby mi odstupné nedal, a to si potom nemozem nárokovat to odstupné ani z toho garančného fondu? asi nie ze?
a este otáázocka- ak podam vypoved ja- co ju pravdepodobne nepodááám :) mám narok na podporu ked som vypoved dala ja?- vsetky ostatne podmienky co sa týka odpracovaných dní splnam...

vdakkaaa :)
myara
19.07.12,19:05
aha.. aj som si myslela zeee to robí preto aby mi odstupné nedal, a to si potom nemozem nárokovat to odstupné ani z toho garančného fondu? asi nie ze?
a este otáázocka- ak podam vypoved ja- co ju pravdepodobne nepodááám :) mám narok na podporu ked som vypoved dala ja?- vsetky ostatne podmienky co sa týka odpracovaných dní splnam...

vdakkaaa :)

narok na podporu nezavisi od toho, kto dal vypoved, ale len od toho, ci si v poslednych 3 rokoch platila poistenie v nezamestnanosti min. 730 dni
Džipák
19.07.12,19:24
Dostal som v robote výpoveď. Chcem sa opýtať, keď po výpovedi sa nepôjdem hneď zaregistrovať na ÚP, ale zamestnám sa na 2 mesiace brigádne z čoho sa mi potom bude počítať podpora ? Ešte zo zamestnania aj keď som sa hneď nenahlásil na ÚP ?
Andyke
19.07.12,19:43
Áno zo zamestnania (pokiaľ splňaš ostatné zákonom stanovené podmienky - t.j. v posledných 3 rokoch si bol zamestnaný 730 dní.)
Keď budeš brigádovať, tak treba sa zaregistrovať v zdrav.poisťovni a tie 2 mesiace zaplatiť zdrav.poistné ako samoplatiteľ.
ewita888
19.07.12,19:43
áno, zo zamestnania.. ale počas trvania brigády si musíš sám platiť odvody do zdravotnej poisťovne..
Džipák
19.07.12,20:12
Áno zo zamestnania (pokiaľ splňaš ostatné zákonom stanovené podmienky - t.j. v posledných 3 rokoch si bol zamestnaný 730 dní.)
Keď budeš brigádovať, tak treba sa zaregistrovať v zdrav.poisťovni a tie 2 mesiace zaplatiť zdrav.poistné ako samoplatiteľ.

Bol som tam zamestnaný 6 rokov vkuse tak asi mám splnené podmienky. A kedy sa môžem ísť zaregistrovať najneskôr na ÚP, aby mi bola podpora počítaná z roboty, keby mi náhodou chceli tú brigádu predĺžiť. Tú zdravotku som nevedel, za to vďaka.
Andyke
19.07.12,20:25
Od ukončenia prac.pomeru max. 1 rok môžeš ešte brigádovať . (aby si mal nárok na dávky v nezamestnanosti pri prípadnej registrácii o rok - aby si mal tých 730 dní v posl.3 rokoch)
Andyke
19.07.12,20:30
Na UP nie je povinnosť sa zaregistrovať ako uchádzač ale iba možnosť.
Radšej si hľadaj zamestnanie počas brigády.
daniela-D
20.07.12,06:29
este jedna otazocka, mám nárok si nárokovat odstupné z garančného fondu?
ten garančný fond platí aj pre tých ktorý si neplatili ho?
lebo nie som si vedomá toho ze by zamestnávatel mi odvádzal peniaze nejaké do tohto fondu.
ten fond je pre vsetkých ci len pre tých ktorý si dobrovolne ho platia?
ewita888
20.07.12,11:57
este jedna otazocka, mám nárok si nárokovat odstupné z garančného fondu?
ten garančný fond platí aj pre tých ktorý si neplatili ho?
lebo nie som si vedomá toho ze by zamestnávatel mi odvádzal peniaze nejaké do tohto fondu.
ten fond je pre vsetkých ci len pre tých ktorý si dobrovolne ho platia?
§ 76 Zákonníka práce:
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

to znamená, že tebe musí dať výpoveď zamestnávatel, kde musí byť uvedený par. 63 ods 1 písm. a) alebo b).. potom ty postupuješ podľa par. 76..

Ak ti zamestnávateľ nevyplatí mzdu alebo odstupné, môžeš si toto nárokovať z garančného fondu.. /GF platí každý zamestnávateľ/..
K tomu je potrebné, aby bol zamestnávateľ v konkurze.. ak nie je, musíš dať ty návrh na konkurz na neho, inak ti Soc.poisťovňa z GF nevyplatí nič...