Rasťo74
19.07.12,20:35
Poprosil by som Vás o radu. Som živnostník vediem jednoduché učtovníctvo a mám v majetku auto ktoré je odpísané - má 7 rokov. Chcel by som ho prepísať z fyzickej osoby zo svojho ICA na moje meno- fyzicku osobu bez iča. Je nutné ho predať sám sebe ked je odpísané. Čo mám vykonať pred prepisom.
Dakujem za rady.
Katarina
19.07.12,18:45
Na karte DHM treba urobiť zápis - preradené do osobného užívania, uviesť k akému dátumu. Predávať ho sebe nebudeš. Ale pri predaji auta do 5 rokov od vyradenia z majetku sa predajná cena v plnej výške bude zdaňovať cez § 8.
Rasťo74
20.07.12,17:21
To znamená, že ho môžem prepísať na svoju osobu za hodnotu 0 ?
Sám sebe si asi nemusím faktúru vystaviť?

Dakujem
tictac7
20.07.12,17:26
To znamená, že ho môžem prepísať na svoju osobu za hodnotu 0 ?
Sám sebe si asi nemusím faktúru vystaviť?

Dakujem

...tak, sám sebe si faktúru nevystavíš. Iba na DI vykonáš zmenu a auto vyradíš z obchodného majetku (k vyradeniu prilož fotokópiu nového TP, aby bolo jasné, že si ho nepredal)
susan 111979
30.10.12,07:31
mám podobný prípad,,,len sa jedná o budovu a ešte nie je doodpisovaná. Podnikateľ ju chce vyradiť z obchodného majetku. Tu budem musieť ako postupovať?
susan 111979
30.10.12,10:00
nevie mi nikto poradiť?
margaretka71
10.12.12,12:07
Ja by som sa chcela spýtať, keď bolo súkromné auto zaradené do DHM v JÚ v nulovej hodnote, pri predaji tohto auta je treba faktúru vystaviť s DPH alebo bez DPH, keďže sa jedná o platcu DPH? Ďakujem
Tweety
10.12.12,12:13
Ja by som sa chcela spýtať, keď bolo súkromné auto zaradené do DHM v JÚ v nulovej hodnote, pri predaji tohto auta je treba faktúru vystaviť s DPH alebo bez DPH, keďže sa jedná o platcu DPH? Ďakujem
Áno s dph.
margaretka71
10.12.12,12:24
Ďakujem za odpoveď. Ešte jednu otázku. S DPH aj napriek tomu, že pri zaradení sa neuplatňovala žiadana DPH?
Tweety
10.12.12,12:28
ÁNo, aj napriek tomu, že nebol uplatnený odpočet.
margaretka71
10.12.12,12:30
Ďakujem pekne ešte raz, no veľmi nepotešila informácia :mee:
marjankaj
10.12.12,12:40
Ja by som sa chcela spýtať, keď bolo súkromné auto zaradené do DHM v JÚ v nulovej hodnote, pri predaji tohto auta je treba faktúru vystaviť s DPH alebo bez DPH, keďže sa jedná o platcu DPH? Ďakujem
A ja sa opýtam.:eek:
Prečo vôbec bolo zaradené do majetku, keď sa nedalo nič z toho odpisovať?:rolleyes:
margaretka71
10.12.12,13:37
Preto aby sa mohli uplatňovať všetky náklady na vozidlo.
marjankaj
10.12.12,15:43
Preto aby sa mohli uplatňovať všetky náklady na vozidlo.
Aké všetky?:confused: Robili ste generálku?
Veď náklady na PHL ste si uplatniť mohli. A K tomu 0,183 € za každý kilometer.:cool:
bertik1
10.12.12,19:09
Prosím vás pekne o radu:
SZČO má v majetku zaradený osobný automobil. Je riadne prihlásené na DÚ a posledný odpis bol uplatnený za rok 2011. Od kúpy až do úplného odpísania si dával do nákladov PHM, opravu a údržbu auta ako aj odpis. V 12/2012 kúpil nové auto ktoré zaradil tiež do majetku. Chcem sa spýtať:
1. Môže to staršie auto v roku 2012 preradiť do osobného vlastníctva s tým, že ho bude naďalej používať na podnikanie (do kúpy nového vozidla) a uplatňovať si PHM + amortizáciu?
2. Dňom zaradenia nového auta do majetku odhlási staršie auto z DÚ a prihlási nové auto na DÚ...
Dúfam, že som to nedomotala viac ako bolo treba....
Ďakujem za odpoveď
marjankaj
10.12.12,19:13
Prosím vás pekne o radu:
SZČO má v majetku zaradený osobný automobil. Je riadne prihlásené na DÚ a posledný odpis bol uplatnený za rok 2011. Od kúpy až do úplného odpísania si dával do nákladov PHM, opravu a údržbu auta ako aj odpis. V 12/2012 kúpil nové auto ktoré zaradil tiež do majetku. Chcem sa spýtať:
1. Môže to staršie auto v roku 2012 preradiť do osobného vlastníctva s tým, že ho bude naďalej používať na podnikanie (do kúpy nového vozidla) a uplatňovať si PHM + amortizáciu?
2. Dňom zaradenia nového auta do majetku odhlási staršie auto z DÚ a prihlási nové auto na DÚ...
Dúfam, že som to nedomotala viac ako bolo treba....
Ďakujem za odpoveď
Ak ho bude používať na podnikanie, tak bude musieť aj platiť daň z motorového vozidla. Teda z obidvoch.
margaretka71
11.12.12,09:45
Aké všetky?:confused: Robili ste generálku?
Veď náklady na PHL ste si uplatniť mohli. A K tomu 0,183 € za každý kilometer.:cool:

A teraz sa ja opýtam, si tu na to aby si poradila, alebo na to aby si sa vysmievala. Za takéto rady nestojím a radšej sa druhý krát nevyjadruj prosím.
marjankaj
11.12.12,09:50
A teraz sa ja opýtam, si tu na to aby si poradila, alebo na to aby si sa vysmievala. Za takéto rady nestojím a radšej sa druhý krát nevyjadruj prosím.
Tak si sa mala pýtať skôr, ako si ho zaradila do majetku. Teraz neplač nad rozliatym mliekom.
No ešte sa by sa možno dalo niečo urobit.
Kedy a ako si ho zaradila do majetku? A aké náklady si si uplatnila? Opravy poistné a podobne.
margaretka71
11.12.12,09:56
Si riadne arogantný človek, musím skonštatovať. Myslím, že porada je o tom aby sme si poradili a nie doháňali. Pekný deň ti prajem.
marjankaj
11.12.12,10:31
Si riadne arogantný človek, musím skonštatovať. Myslím, že porada je o tom aby sme si poradili a nie doháňali. Pekný deň ti prajem.
Ťažko poradiť, keď nedáš potrebné informácie. Nie som veštec.
A ja na rozdiel od teba radšej ani nekonštatujem.:cool:

Ale ak si si uplatňovala odpočet DPH z nákupu PHL, tak s tým zrejme aj tak nič nespravíš.
marta bodonova
12.12.12,07:09
Pri vloženom aute do podnikania sa nedá uplatniť odpočet DPH z nákupu PHL?
Od 1.1.2013 by som chcela vložiť auto do podnikania s 0 hodnotou, lebo ho využívam 100% len na podnikanie. Môžem si uplatniť sumu za PHL bez DPH, základnú náhradu asi nie a DPH z blokov? Chápem to správne.
Ďakujem.
marjankaj
13.12.12,08:40
Ja by som sa chcela spýtať, keď bolo súkromné auto zaradené do DHM v JÚ v nulovej hodnote, pri predaji tohto auta je treba faktúru vystaviť s DPH alebo bez DPH, keďže sa jedná o platcu DPH? Ďakujem


Pri vloženom aute do podnikania sa nedá uplatniť odpočet DPH z nákupu PHL?
Od 1.1.2013 by som chcela vložiť auto do podnikania s 0 hodnotou, lebo ho využívam 100% len na podnikanie. Môžem si uplatniť sumu za PHL bez DPH, základnú náhradu asi nie a DPH z blokov? Chápem to správne.
Ďakujem.

No najprv si uviedla niečo iné.:eek:
Myslel som, že auto už bolo zaradené.
Mne sa javí výhodnejšie nezaradiť auto do majetku a uplatňovať si základnú náhradu 0,183 €/km.

Čo sa týka odpočtu DPH PHL pri súkromnom vozidle, pozri, čo píše DRSR v tomto linku.
http://moje.hnonline.sk/node/3988
Takmerstarec
18.12.12,22:06
...Na karte DHM treba urobiť zápis - preradené do osobného užívania, uviesť k akému dátumu. Predávať ho sebe nebudeš. Ale pri predaji auta do 5 rokov od vyradenia z majetku sa predajná cena v plnej výške bude zdaňovať cez § 8.

...tak, sám sebe si faktúru nevystavíš. Iba na DI vykonáš zmenu a auto vyradíš z obchodného majetku (k vyradeniu prilož fotokópiu nového TP, aby bolo jasné, že si ho nepredal)

Zivnostnik vyradil auto - preradil ho do osobneho pouzivania urobenim zapisu na karte DHM. Na DI nevykonal zmenu, pretoze za nu chceli nehorazne peniaze (33 Eur a predpokladal, ze by mohlo byt vyuzivane v pripade potreby v buducnosti jeho zamestnancom a teda vyradene z osobneho uzivania a navratene do uzivania firmou). Po preradeni do osobneho uzivania (urobeni zapisu pred 3 rokmi na karte) neplatil z tohto auta Dan z motoroveho vozidla (cestnu dan). Platil ju vsak, a vyssiu, za jeho nove auto v osobnom vlastnictve (kupa pri srotovnom), ktore pouzival na sluzobne ucely az do prerusenia zivnosti minuly rok (prerusenie na 3 roky). Stare auto preradene do osobneho pouzivania potrebuje teraz pozicat svojmu dietatu na urcitu dobu (pol roka). Nachadzate v tom nejaky problem? Moze jazdit jeho dieta s autom preradenym do osobneho pouzivania zapisom ale nie zmenou v technickom preukaze (stale tam figuruje jeho ICO).
Takmerstarec
19.12.12,06:46
Posuvam, prosim o vyjadrenia. Nenachadzate problem?
Tweety
19.12.12,06:50
Zivnostnik vyradil auto - preradil ho do osobneho pouzivania urobenim zapisu na karte DHM. Na DI nevykonal zmenu, pretoze za nu chceli nehorazne peniaze (33 Eur a predpokladal, ze by mohlo byt vyuzivane v pripade potreby v buducnosti jeho zamestnancom a teda vyradene z osobneho uzivania a navratene do uzivania firmou). Po preradeni do osobneho uzivania (urobeni zapisu pred 3 rokmi na karte) neplatil z tohto auta Dan z motoroveho vozidla (cestnu dan). Platil ju vsak, a vyssiu, za jeho nove auto v osobnom vlastnictve (kupa pri srotovnom), ktore pouzival na sluzobne ucely az do prerusenia zivnosti minuly rok (prerusenie na 3 roky). Stare auto preradene do osobneho pouzivania potrebuje teraz pozicat svojmu dietatu na urcitu dobu (pol roka). Nachadzate v tom nejaky problem? Moze jazdit jeho dieta s autom preradenym do osobneho pouzivania zapisom ale nie zmenou v technickom preukaze (stale tam figuruje jeho ICO).
Môže jazdiť jeho vozidlom.
mondes
19.12.12,06:58
Zdravím Vás. SZČO vlastní dodávku (staršiu), ktorú ešte nemá odpísanú (minulý rok si neuplatňoval odpis) a ktorú od 1.7.2012 prenajal vlastnej s.r.očke.
1. Ako SZČO si môže uplatniť odpis v alikvotnej časti do 30.6.2012?
2. Ako postupovať v prípade, ak by tú dodávku (ešte neodpísanú) chcel svojej s.r.očke k 31.12.2012 predať. Ďakujem pekne.
Takmerstarec
19.12.12,13:03
Dakujem za odpoved p.Tweety. Nepotrebuje ani nejake splnomocnenie vozit so sebou?
Radka1982
17.01.13,09:14
Ahoj, chcem sa opýtať, keď SZČO ukradli auto, nie plátcom DPH, polovicu auta zaplatil v hotovosti, polovicu na spotrebný úver, po 3 mesiacoch mu ho ukradli. Odpisy si možem uplatniť jen za mesiace užívania? Auto vyradím na inventárnej karte? Ako dostanem do daň. uznateľných výdavkov tú uhradenú polovicu? Radka
svedia
06.07.16,09:10
čauko ,,chcem len poprosiť o radu ,,na polícii - DI čo treba aby sa prepísalo auto z firmy do osobného vlastníctva .. doklad? že na karte DHM sa urobil zápis - preradené do osobného užívania Dakujem